APM Quad Kalkış Yapılamıyor

İlgi Alanı
Multikopter
APM'deki ufak tefek sorunları hallettim, normal şartlarda APM'nin kalkış yapması gerekiyor diye düşünüyorum ancak ne kadar uğraştıysam da bir türlü kalkış yapamadım. Pervanelerin yönü doğru, itiş veriyor, motorlar sağlam,eksen kalibrasyonu yapılmış, ESC'ler sağlam ve defalarca kalibrasyonu yapılmış ancak sorun kalkarken arkaya devrilecek olması. Elimle tutup sağ sol yaptığımda motorlarda da ona göre düzeltecek tepkiler oluşuyor. Althold modunda denediğimde ise throttle %10 dayken %10 luk tepki veriyor, %50 deyken birden motorlar yüzde %60-70 gibi dönmeye başlıyor. Loiter modunda ise motorlar sıfır noktasında dönüyor o kadar, throttle a tepki vermiyor. Sonuç olarak en başarılı deneyimim Althold modunda oldu ancak onda da elimi bırakamadım. Stabilize modda kumandadan ufak düğmeyle ayarını yaptığımda da sonuç çok da farklı değil, biraz kalkınca quad çıldırıyor kendi kendine sağ sol falan yapıyor. Sorun nedir, çözümü nedir? Yardımlarınız için teşekkür ederim şimdiden, iyi forumlar.

Kontrol Kartınız
Arducopter 2.8
Model Sınıfı
Quad 500
Motor, Pervane ve ESC
2204 2300KV motor, Simonk 30A ESC
Kumanda Alıcı ve Verici
Flysky fs-i6, flysky fs-i6b
Extra Ekipman
3S Li-Po batarya
Hocam öncelikle bunun birçok nedeni olabilir ancak ilk önce tüm trimleri sıfırlayıp stabilize modda deneme yapmanız lazım stabilize modda düzgün uçuş sağlanmadıkça diğer moddlara gecmeyin ve her zaman ilk kalkış stabilize modda yapin. Not: Otonom uçuş kartlarında kumanda üzerinden trim yapmak hiç hoş olmayan durumlara yol acabiliyor bizzat kendim deneyimledim. ikinci olarak kumanda kalibrasyonunu doğru yaptığınızda emin olun birde kullandığınız program üzerinden doğru frame şeklini seçip secmediginize dikkat edin bunu üçüncü olarak pid ayarlarında sıkıntı olabilir

Hocam öncelikle cevabınız için teşekkür ederim, mission plannerda kumanda kalibrasyonunu doğru yaptığıma eminim, kumandadaki ayarları da doğru yaptım ancak frame seçimini bilmiyorum biraz daha açar mısınız? Bunun ileri geri yatmasındaki etkisi nedir? Trim ayarlarını sıfırladım zaten kurcaladıktan sonra. Son olarak Pid ayarlarını nasıl kontrol edebilirim?

Uzun zamandır bu sorunu çözmeye çalışıyordum ancak bugüne kadar hiç dikkatimi çekmemişti, ardupilota motorlar sağ ön motor 1, sol ön motor 2 olacak şekilde saat yönünün tersine bağlanıyor ve test motor kısmında da 1 olan motor A, 2 olan motor D, 3 olan motor C, 4 olan motor D olacak şekilde saat yönünde göstermesi gerekiyordu. Ancak ben motorları test ettiğimde(ardupilota motorlar doğru bağlıydı) C motorunu test ettiğimde D motoru, D motorunu test ettiğimde de C motoru çalışıyordu. Bu iki motorun ardupilottaki bağlantı yerlerini değiştirdim ve kumandada ileri geriyi kontrol eden ch2'yi ter çevirdim(reverse) ve ufak trim ayarlarıyla oynadım. Stabil bir şekilde uçuyor. Acaba neden böyle yapıyor? Sorunum böylece çözülmüş oldu. Ancak arm olmuyor, kumandadan kontrolleri geçirerek uçurruyorum. Ona da ayrıca bakmam gerekiyor.

Uzun zamandır bu sorunu çözmeye çalışıyordum ancak bugüne kadar hiç dikkatimi çekmemişti, ardupilota motorlar sağ ön motor 1, sol ön motor 2 olacak şekilde saat yönünün tersine bağlanıyor ve test motor kısmında da 1 olan motor A, 2 olan motor D, 3 olan motor C, 4 olan motor D olacak şekilde saat yönünde göstermesi gerekiyordu. Ancak ben motorları test ettiğimde(ardupilota motorlar doğru bağlıydı) C motorunu test ettiğimde D motoru, D motorunu test ettiğimde de C motoru çalışıyordu. Bu iki motorun ardupilottaki bağlantı yerlerini değiştirdim ve kumandada ileri geriyi kontrol eden ch2'yi ter çevirdim(reverse) ve ufak trim ayarlarıyla oynadım. Stabil bir şekilde uçuyor. Acaba neden böyle yapıyor? Sorunum böylece çözülmüş oldu. Ancak arm olmuyor, kumandadan kontrolleri geçirerek uçurruyorum. Ona da ayrıca bakmam gerekiyor.
Ardupilot ve quadlar ile ilgili çok tecrübem yok, inav ile fixed wing uçuruyorum ama kumandadan kanalları reverse etmek ve trim vermek doğru değil, tüm ayarların programdan yapılması gerekiyor yoksa rth veya otonom modlarda sıkıntı çıkarıyor. Dediğim gibi quad ile ilgili tecrübem yok ama farklı olduğunu sanmıyorum. Tüm ayarlarınızı programdan yapın kumandadan ayar yapmayın.