Arduino ile RC Sound System

Hakan hocam, öncelikle belirteyim, ben sadece öğrenciyim, hala öğreniyorum. Bildiğim bir kaç bilgiyi paylaşabildiysem ne mutlu bana.

Ama sizin kokpit gerçekten de muhteşem olmuş. Niye devamını getirmediniz diye sorsam da cevabı az çok tahmin ediyorum aslında...

Gelelim işin elektronik kısmına; Raspberry'den ziyade bu iş arduino'nun işi. Her ekrana bir tane arduino gerekiyor ve ilk bakışta maliyet olarak $50 dolar civarı bir maliyeti gözüküyor...

Resimler ister BMP olarak hazırlanıp sıralı gösterilir, isterse grafiksel olarak çizilmeye çalışılır ( tabii ki daha zor :) ) ama bu iş yapılır. Ama arduino için gerekli LCD ekranların SPI desteği olmak zorunda, yoksa arduino ile haberleşemez. Banggood'da bulunan ekranların çoğunda bu destek var ve fiyatları da gayet makul. Ama sizin kullandığınız ve çakmağın onda biri boyutundaki ekranları orada hiç görmedim açıkçası...

Beğendiğine sevindim Zafer hocam , bunlar forumda elimiz boş gönlümüz hoşken olan çalışmalardı , niye devam etmediğini zaten tahmin ettiniz , bu tür işlerin güncelliği de azaldı bu zamanlarda , artık scale model yapan sayısı yabancı forumlarda bile azaldı.Spı desteği nedir bilemedim , ama grafik hazırlamak hele hele bitmap benim için kolay olacak.
Bir de esas sıkıntı , 450 modeller için bu çok zorlu , keyif olarak , çok da tatmin edici olmuyor.500 ve üstü sınıf (hatta 500 bile ufak kalıyor) , 600 ve üstü sınıfı için uygun diyelim.Hep hayalimde büyük sınıf scale bir heliyi interior dizaynı ile , kokpiti falan tamamen gerçekçi yapmak olmuştur.Öyle güzel bir heli olmalı ki , adam scale uçuş bile yapacak olsa , epey bir düşünmeli uçurabilmek için. :D
Ancak bu konuda sizinle diyaloğumuzun süreceğine inanıyorum , siz elektronik konusunda gerçekten harikasınız , ben de işçilik konusunda artık acemi sayılmam , bıktım yabancı forumlarda yapılan işleri hayranlıkla izlemekten , önümüzdeki süreçte , imkanlarımız müsait olur , o günleri görmemiz nasip olursa , bizlerin daha güzel çalışmalar yapabileceğini düşünüyorum.
Mehmet konuyu okuyunca , farklı düşüncelerini paylaşacaktır , belki o zaman bir virgül verdiğimiz proje yeniden hareketlenir.Şimdiden verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim Zafer hocam....... :saygilar:

Sümer Yamaner' Alıntı:
Valla istediğiniz kişiye istediğiniz kadar ceza verin. Artık kod yazmaktan forumu izleyemeyeceğim. :) :D Ama bu Zafer Bey için bi iyilik düşünelim. Çayına şeker falan katalım!
O zaman mecburen yeni bir forum daha kuruyoruz arkadaslar. Sumer abi forumun adini sen koy, teknik kisimlari ben hallederim. Boylece seni de kaybetmemis oluruz :D

--------------------------------------------------------

Arkadaslar kusura bakmayin konuyu biraz gec dahil oldum :-\

Zafer bey sizin de fark ettiginiz uzere o kadar kucuk LCD yok zaten, kucuk bir hile yapmistik zamaninda :D

Ben Hakan ile bir goruseyim, olmadi yeni bir konu ile yeni bir projeye start verelim :thumbup: :yuppi: