Arduino ile Multiwii 2.4, ARM oluyor ama Motor çalışmıyor.

Ali Gürçay

Yeni Uye
İlgi Alanı
Multikopter
Merhabalar

Arduino ile Multiwii 2,4 kullanarak Multicopter yapmaya çalışıyorum. Daha önce hiç tercübem olmadı ve hatta hiç Multicopter dahi uçurmadım. Bir heves başladım, sona geldiğimi düşünüyorum ama sonunu getiremiyorum.

Paylaştığım videolardan da göreceğiniz gibi her şey tamam gibi ancak Multi copter ARM oluyor ama gaz kelebeği çalışmasına rağmen motor çalışmıyor.

Videoları kısa tutup 5 parça halinde yayınlıyorum, videolar bayağı amatör oldu kusura bakmayın, ama konuyu özetlemiştir. Konu hakkında bilgi verebilecek arkadaşların değerli paylaşımlarını bekliyorum.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Multi copter Açılış
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
.

Multi copter Ez-gui bağlantısı

Multi copter Kalibrasyon

Multi copter Motor Testi

Multi copter Kumanda Testi ve Motor çalışmama Sorunu

Kontrol Kartınız
Arduino nano, GY-89
Model Sınıfı
QUADX
Motor, Pervane ve ESC
2200 KV motor, 30A ESC
Kumanda Alıcı ve Verici
Ardunio nano ile NRF24L01 Alıcı verici
Extra Ekipman
GY-89 (LSM303D, L3GD20 ve BMP180)
Benzer bir proje, faydalı olabilir.

Benzer bir proje, faydalı olabilir.

İlginiz için teşekkürler, göndermiş olduğunuz linki inceledim, benzer proje ama maalesef benim sorunuma cevap olmadı. yardımlarınız için tekrar teşekkürler.

Kodlar aşağıdaki gibi, Multiwii GY-89 u desteklemiyor ancak içindeki gyro, ac, mag ve baro yu desteklediği için def.h dosyasında Gy-89 tanımlayıp kullandım ve çalışıyor. Birde alıcı verici devreyi kendim yaptığımdan dolayı tek çıkış 7 kanal PPM ürettirip bunu Multiwii yüklü arduinonun Throttle bacağı olan 2. pinden giriş sağlıyorum ve buda çalışıyor, Bunun dışında farklı birşey yok gibi ama birşeyi gözden kaçırıyorum ama neyi.

Config.h

#define QUADX
#define MINTHROTTLE 1000
#define MAXTHROTTLE 2000
#define MINCOMMAND 1100
#define I2C_SPEED 100000L //100kHz normal mode, this value must be used for a genuine WMP
#define GY_89

#define PID_CONTROLLER 1
#define YAW_DIRECTION 1
#define ONLYARMWHENFLAT
#define ALLOW_ARM_DISARM_VIA_TX_YAW

#define SERIAL_SUM_PPM THROTTLE,YAW,PITCH,ROLL,AUX1,AUX2,AUX3,AUX4,8,9,10,11 //For some Hitec/Sanwa/Others//#define SERIAL_SUM_PPM
Arduino 7 kanal PPM üretiyor Multiwii nin yüklü olduğu Arduinonun 2 bacağına bağlanıyor, yani Throttle bacağı olan 2 pine bağlı ve çalışıyor.

#define MINCHECK 1100
#define MAXCHECK 1900

def.h (GY-89 EMU yu diğer emulardan bakarak kendim kodladım.)

#if defined(GY_89)
#define L3G4200D
//#define HMC5883
#define LSM303DLx_ACC
#define BMP085
#define ACC_ORIENTATION(X, Y, Z) {imu.accADC[ROLL] = -X; imu.accADC[PITCH] = -Y; imu.accADC[YAW] = Z;}
#define GYRO_ORIENTATION(X, Y, Z) {imu.gyroADC[ROLL] = Y; imu.gyroADC[PITCH] = -X; imu.gyroADC[YAW] = -Z;}
#define MAG_ORIENTATION(X, Y, Z) {imu.magADC[ROLL] = X; imu.magADC[PITCH] = Y; imu.magADC[YAW] = -Z;}
#undef INTERNAL_I2C_PULLUPS
#endif

Nurettin bey motor testinde normal çalışıyor, demekki ez-Gui nin sinyali ile çalışıyor, acaba benim ürettiğim ppm de mi sorun var diyecem ama aynı ppm ile aux2 yi 2000 yapıp throttle lı 1000 e çektiğimde ARM oluyor buda ppm doğru fikri uyandırıyor.

Son aşamaya geldi bitirmek istiyorum, lütfen aklınıza gelen her çözümü paylaşın, bittiğinde paylaşıp faydalı bir proje haline getirebiliriz.
Teşekkürler

Arm olduğunda escye pwm sinyali yollayacak komutu ekleyin. Oradan ürettiğiniz sinyalin doğru olup olmadığı anlaşılabilir. 50hz civarı olabilir.

Son düzenleme: