Başlangıç modellerinden hangisi?

Control surface throw gauge çok gerekli değil ama bulunsa kötü de olmaz. Biraz deneyim kazandıkça el sürmeyeceksin. Ancak F3A gibi hassas uçuşa yönelecek olursan işine yarayacaktır.

CG aletini ben çok faydalı buluyorum. Özellikle model boyutu büyüdükçe elde kontrol yapmak zorlaşıyor. Dün kırdığım Sea Fury 11.5 kg falan. Onun CG ayarını bu aletle yapmıştık. Hatta elektronik terazi kullanarak buruna ne kadar ağırlık gerekeceğini ölçmüş ona göre demir kestirmiştim.

Simple prop balancer de gerekli bir eleman.

Voltaj göstergesinin LiPo / LiFe için olanı da var. Bir iki tane alınabilir. Bulunsun.

Servo tester zaten şart.

Switch harness de iyi. Ama ben artık mekanik switchleri terk ediyorum. Sadece elektronik olanları kullanıyorum. Yine de trainer için uygun.

Connector caps gerekli ama bu modelleri pek sağlam değil. Şunlar

veya şunlar

daha iyi ve güvenli.

Rubber grommet OK.

Yakıt deposu borusu için aluminyum yerine bulabilirsen prinç tercih et.

Kablo toplayıcılar güzel bir fikir.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Control surface throw gauge çok gerekli değil ama bulunsa kötü de olmaz. Biraz deneyim kazandıkça el sürmeyeceksin. Ancak F3A gibi hassas uçuşa yönelecek olursan işine yarayacaktır.

CG aletini ben çok faydalı buluyorum. Özellikle model boyutu büyüdükçe elde kontrol yapmak zorlaşıyor. Dün kırdığım Sea Fury 11.5 kg falan. Onun CG ayarını bu aletle yapmıştık. Hatta elektronik terazi kullanarak buruna ne kadar ağırlık gerekeceğini ölçmüş ona göre demir kestirmiştim.

Simple prop balancer de gerekli bir eleman.

Voltaj göstergesinin LiPo / LiFe için olanı da var. Bir iki tane alınabilir. Bulunsun.

Servo tester zaten şart.

Switch harness de iyi. Ama ben artık mekanik switchleri terk ediyorum. Sadece elektronik olanları kullanıyorum. Yine de trainer için uygun.

Connector caps gerekli ama bu modelleri pek sağlam değil. Şunlar

veya şunlar

daha iyi ve güvenli.

Rubber grommet OK.

Yakıt deposu borusu için aluminyum yerine bulabilirsen prinç tercih et.

Kablo toplayıcılar güzel bir fikir.

Abi önerilerini dikkate alarak siparişi verdim. Lipo göstergeler hariç onlara bakamadım. Diğer paketimde starter için bir lipo almak istiyorum. Onları ona eklemek için notlarımı aldım. Geçen sefer kontrol yüzeylerini cetvelle ölçmeye çalışmıştım. Çok zorlandım. Diğer uçağı ilk uçuşta kırmamak için gerekli tüm önlemleri almayı düşünüyorum abi. Asıl bu paket CG ve kontrol yüzeylerini ölçmek için alınacaktı ikisi 1200 kg gelince bari yanına birkaç şey daha ekleyelim 1500 olan kargo ile gelsin istedim. :)

Geçen günde servoyu parçalayınca servolardan neden sürekli titreşim gelir çözdüm. Ve servonun 1 saniyede olsa hiç zorlanmaması gerektiğini idrak etmiş oldum. Demekki abi insan böyle açık sökmese kırıp dağıtmasa bu işlerde yol alamayacak. :D

Açıp sökmek, kırıp dağıtmak iyi bir yöntem olsa da herkes Amerika'yı yeniden keşfetmek yerine biraz araştırıp okursa, bir adım daha ileriye gitme imkanını yakalayabilir. Bunu da unutmamak lazım. Yani bilineni tekrar bulmak yerine okuyup öğrenmek daha akıllıca olabilir. :)

Sümer Yamaner' Alıntı:
Açıp sökmek, kırıp dağıtmak iyi bir yöntem olsa da herkes Amerika'yı yeniden keşfetmek yerine biraz araştırıp okursa, bir adım daha ileriye gitme imkanını yakalayabilir. Bunu da unutmamak lazım. Yani bilineni tekrar bulmak yerine okuyup öğrenmek daha akıllıca olabilir. :)

Abi aslında araştırmayı seven biriyim. Sizleri sürekli sorularım ve sorunlarımla sıkmamak için boş vaktimi çoğunu hobi ile ilgili konuları inceleyerek geçiriyorum. Ama sanıyorum ki teknik makale kısımlarına ulaşamadım. Bu hobide en çok zorlandığım konu her bilginin bir konunun altında geçiyor olması. Mesela uçak menteşelerinin montajı nasıl yapılır, tarzında bir konu yok. Ama her konunun altında genellikle bu menteşeler hakkında bir yazı var. Rckolik'te en azından bu mesajlar arası teknik bilgilere erişmek daha kolay abi. Sanıyorum zamanla o problemlerinde üstesinden geleceğim. :)

Amacım sana sitem etmek değildi zaten. Ama modelci camiası sonuçta toplumun bir kesiti ve okumaktan korkan bir toplumun modelci camiası da bilgi yerine inançla sürdürüyor hobisini.
Modelcilikte en iyi öğrenme yollarından biri topluluğa karışıp yüz yüze konuşmak ve tartışmaları dinlemek. Yeni başlayanlara "sahaya git insanların arasına karış" önerisinin temelinde bu yatıyor.
Kısaca bir servoyu dağıtıp bir şey öğrenmenin hiç bir sakıncası yok rahat ol. :) Merak öğrenmenin ilk şartıdır.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Haa unutmadan... Menteşe montajını ayrıntısıyla yazmıştım sana. Beyzbol sopası geliyoooo... :D

sumeryamaner' Alıntı:
Haa unutmadan... Menteşe montajını ayrıntısıyla yazmıştım sana. Beyzbol sopası geliyoooo... :D

Abi bende sırf bunun için onu örnek verdim. Her konunun altında bir menteşe yazın var abi. :) Rudder'ı bir kenara koyarsak ikinci lobi bence menteşeler olmalı. :D

Dogus Valla Cok sanslisin. Sumer Abi oyle kolay kolay 2. Sans vermez ;)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Dogus Valla Cok sanslisin. Sumer Abi oyle kolay kolay 2. Sans vermez ;)

Umarım bu uğraşların karşılığını gösterebilirim abi. :saygilar:

Doğuş' Alıntı:
Umarım bu uğraşların karşılığını gösterebilirim abi. :saygilar:
Biz Sana guveniyoruz %p Biraz sabir, Biraz dikkat insallah hepsi olacak :saygilar:

Herkese merhabalar. Uçak konusunda çok tecrübesizim. Yeni konu açmak istemedim.

Yanıtı çok olan konudan devam etmek istedim.

Simulasyon ile belli bir süredir çalışmaktayım. Çok da iyi değilim fakat yavaş yavaş alışıyorum.

Başlangıç için birkaç model tavsiyesi okudum forumda. Özellikle acemi olduğum için RTF modellere bakıyorum. THK nın sattığı wing tiger ve wing dragon modelleri önerilmiş. WT sanırım artık satışta değil. WD sporster V2 yakında satışa çıkacak diye yazıyor internet sitesinde.

Sizin görüşlerinizi merak ediyorum. Bu iki modelden birisini mi tercih etmeliyim? Yoksa başka modele mi yöneleyim.

Linkini verdiğim aşağıdaki konuya bir bakmanı öneririm. Tavsiyem acele etmeden böyle bir model toplaman olur. İhtiyaç duyacağın gerekli her türlü bilgi konuda ve forumda mevcut. ;)

Eğer söylediklerin arasından bir tercih yapmak gerekirse kesinlikle Wing Tiger olmalı diye düşünüyorum. %p Burda önemli olan sadece uçan birşey mi istiyorsun yoksa gerçek bir uçak mı istiyorsun sorusunun cevabı bence. Ben şahsen Wing Dragon'a karşıyım. :laugh:

Gerçi benim uçakla ilgili yaptığım yorumları da şaibeli görecek birçok arkadaşlarımız olabilir forumda. :lollol: :lol: :lol:

Türker Akgün' Alıntı:
Linkini verdiğim aşağıdaki konuya bir bakmanı öneririm. İlk tavsiyem acele etmeden böyle bir model toplaman olur. İhtiyaç duyacağın gerekli her türlü bilgi konuda ve forumda mevcut. ;)

Eğer söylediklerin arasından bir tercih yapmak gerekirse kesinlikle Wing Tiger olmalı diye düşünüyorum. %p Burda önemli olan sadece uçan birşey mi istiyorsun yoksa gerçek bir uçak mı istiyordun sorusunun cevabı bence. Ben şahsen Wing Dragon'a karşıyım. :laugh:

Gerçi benim uçakla ilgili yaptığım yorumları da şahibeli görecek birçok arkadaşlarımız olabilir forumda. :lollol: :lol: :lol:

Yanıt için çok teşekkürler Türker bey. Dediğiniz konuyu inceleyeceğim. Aslında isteğim şu; hem uçak gibi bir uçak,hem kırım yaşadığımda yedek parçalarını Türkiye'den temin edebileyim, hem de rahat uçurabileyim.

Çok şey istediğimin farkındayım :laugh:

Dediğiniz konuyu inceleyeceğim. Tekrar teşekkürler.

Onur Gündoğan' Alıntı:
Yanıt için çok teşekkürler Türker bey. Dediğiniz konuyu inceleyeceğim. Aslında isteğim şu; hem uçak gibi bir uçak,hem kırım yaşadığımda yedek parçalarını Türkiye'den temin edebileyim, hem de rahat uçurabileyim.

Çok şey istediğimin farkındayım :laugh:

Dediğiniz konuyu inceleyeceğim. Tekrar teşekkürler.
Merhabalar,
Anlattığınız kriterlere en uygun uçak Promodelhobby nin sattığı Hitec skyscout,
Ancak kit olarak almanıxı tavsiye ederim, rtf almayın kesinlikle,
Türkiyede distributörü tarafından satılan, parçasını yine aynı siteden alabileceğiniz, malzeme kalitesi çok iyi olan ve uygun maliyetli bir uçak,
Stall hızı düşük, kullanımı kolay ve başlangıç için ideal,
Hitec temsilcisi olsam bu kadar anlatmam :lollol: Şaka bir yana ben yakınımda uçağa başlayan herkese bu modeli öneriyorum,
Çok iyi bir başlangıç oluyor :RCKolik:

Kağan Kazancı' Alıntı:
Merhabalar,
Anlattığınız kriterlere en uygun uçak Promodelhobby nin sattığı Hitec skyscout,
Ancak kit olarak almanıxı tavsiye ederim, rtf almayın kesinlikle,
Türkiyede distributörü tarafından satılan, parçasını yine aynı siteden alabileceğiniz, malzeme kalitesi çok iyi olan ve uygun maliyetli bir uçak,
Stall hızı düşük, kullanımı kolay ve başlangıç için ideal,
Hitec temsilcisi olsam bu kadar anlatmam :lollol: Şaka bir yana ben yakınımda uçağa başlayan herkese bu modeli öneriyorum,
Çok iyi bir başlangıç oluyor :RCKolik:
Kağan bey öncelikle öneriniz için çok teşekkür ediyorum.

RTF alma konusunda zaten kafamda soru işaretleri var. Daha tam karar veremedim.

Dediğiniz modeli incelemeye alacağım. Çok teşekkürler.