Bir konuda yardım ricası

isasari

Çalışkan Uye
Web sitesi
www.isa-sari.com
Herkese merhaba,
Şu sıralar üzerinde çalıştığım doktora tezim için birkaç araştırma yapıyorum. Şöyle ki, üzerinde durduğum konulardan biri de, televizyon veya internette adeta "fenomen" veya "moda" olmuş kelime ve ifadeler. Hatırlarsınız, bir zamanlar Avrupa Yakasındaki oyunculardan biri "oha falan oldum" tabirini kullanmıştı ve bundan sonra bu ifade toplum genelinde yaygınlaşmıştı. Ya da, şu anda tam olarak hangi dizide lduğunu hatırlamıyorum, ama "sallamasyon" diye bir kelime çıktı ve bu da bir müddet kullanıldı. İşte, bu tür kelimele örneklerine ihtiyacım var. Aklınıza gelenleri yazabilir misiniz? Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler....

ulan istanbul dizisinde baya bir kelime kullanıyorlar ama tez için uygun olurmu bilmem :D,
örnek : yürümecilik(flört etme manasında) , kanepecilik(kanepede sarılma manasında) vb..

Bir konuda yardım ricası

Volkan Güneş' Alıntı:
ulan istanbul dizisinde baya bir kelime kullanıyorlar ama tez için uygun olurmu bilmem :D,
örnek : yürümecilik(flört etme manasında) , kanepecilik(kanepede sarılma manasında) vb..

Bir düşünüp tartayım bunları, ama toplum genelince (en azından bir kısmının) kabul görmüş ve bilinen yapılar olması daha iyi olur. Bunlar daha çok ad aktarması gibi duruyor :)

Bir konuda yardım ricası

Isa Sarı' Alıntı:
..... Şöyle ki, üzerinde durduğum konulardan biri de, televizyon veya internette adeta "fenomen" veya "moda" olmuş kelime ve ifadeler. ....
Güzel ve ilginç bir konu Isa %p Ama şimdi sorunca inan hiç bir şey aklıma gelmiyor :-\ :laugh: :D

Bir konuda yardım ricası

Taa zamaninda mehmet ali erbil ve yalcin mentes'in tatli kaciklar dizisinde "kanka" kullanilmisti ilk defa. Bundan da otesi yoktur heralde :D

Bir konuda yardım ricası

sıkıntı yok

Bir konuda yardım ricası

Hazır konu moda iken ''Nurella'' yı unutmamak lazım ;D

Bir konuda yardım ricası

Benim de son zamanlarda çok kullandığım bir cümle var. Bir dizide mi yoksa bir reklamda mı kullanıldı hatırlamıyorum ve halk arasında kullanımını da bilmiyorum. BİZİMLE DEĞİLSUN şeklinde bir laf var. Belki işinize yarar.

Bir konuda yardım ricası

- Çocuklar duymasın : patladı gitti

Bir konuda yardım ricası

Cocuklar duymasindan cok malzeme cikarilabilir kullanilan :)
Ba ba ba ba , light tas firin erkegi fln :)

Bir konuda yardım ricası

Amca oğlu ile aramızda sürekli KANKA veya BAŞKAN diye konuşuruz. Birde bişeylerle uğraşırken yanına geldiysem NEYİN PEŞİNDESİN gibi.

Bir konuda yardım ricası

diğerlerine ek olarak aklıma ilk gelen replikler;

-Lanet olsun içimdeki insan sevgisine.
-Sonunu düşünen kahraman olamaz. (ki bu replik hala dillerde dolanıyor zannımca)

Bir konuda yardım ricası

Aklıma gelenler..Adamın dibi...Neyin kafasını yaşıyorsun...