Biz neden böyle bir şeye sahip olamıyoruz

Abi nakit ve vakit sıkıntımız var desem :lol: Ahhh bunlar bizde olsa Turk milleti olarak kralini yaparız ama fakirliğin gözü kor olsun iste :'(

Bu arada türbin motor olayı başlı basına bir dert galiba. Özellikle yerden kalkınmaya kadar sürekli bir yangın çıkma ihtimali olsa gerek ki sürekli yangın tüpü sahada.

Amcam ayrıca bu Kucuk devi taşımak ıcın özel römork yaptırmış vay be :(

Çünkü bu Türkiyede olsaydı fiyatı o kadar abartılırdı ki gerçek helikopter fiyatına satılırdı ayrıca bunu uçuş alanına getirmek tam bir işkence olur. Bununla bir kırım yapmak bize bir anadol fiyatına mal olurdu yani bunu alabilmek zengin olmayı gerektirir. Diyelim ki zenginiz ve bundan aldık o zamanda nerede uçuracagız ? alandaki 2-3 kişi bile ölümcül kazalara yol açabilir ki meraklı insanlar hemen başınıza toplanır ve hatta bende uçurabilirmiyim diye sorup moralinizi bozar :lollol: :lol:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Abi nakit ve vakit sıkıntımız var desem :lol: Ahhh bunlar bizde olsa Turk milleti olarak kralini yaparız ama fakirliğin gözü kor olsun iste :'(

Bu arada türbin motor olayı başlı basına bir dert galiba. Özellikle yerden kalkınmaya kadar sürekli bir yangın çıkma ihtimali olsa gerek ki sürekli yangın tüpü sahada.

Amcam ayrıca bu Kucuk devi taşımak ıcın özel römork yaptırmış vay be :(

Evet Mehmet türbin motorlarda belli bir saate ulaşınca rulman bakımı gerekiyor bunu içinde servisine göndermek bizim için astar yüz meselesi olur.Yani daha uzun müddet seyretmekle ve çenemizi yormakla geçireceğiz öyle görünüyor bizim için en uygun yol her zaman için benzinli modeller.Yani bunun gibi

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Tamamen para ve cesaret işi.Türbinin yanma riski varmış , risk olarak bile görmem , eğer o para bende olacak , şu olmayan pilotajımla bile denerim o aleti , bu tür işlere kalkışmak cesaret işidir , o cesaretin arkasında da para yatar (genel olarak) , paran varsa hava da da patlasa , yeniden denersin , işte bu adamlar , yeniden deneyenler , inanın bunlarda kimbilir kaç kırım , kaç kaza yaptılar , denemeden olmaz zaten , türbin olayına gelince , aslında evimizdeki ocaklardan pek bir farkı yok , jet motor teknolojisinin altında yatan mantık , 4 zamanlı içten yanmalı motor kadar bile derin bir teknik bilgi gerektirmiyor.Tek sorun malzeme ve bunları doğru hesaplamalarla kullanmak.Yüksek ısı , basınç , buna dayanacak materyal seçimi.Araştırdım , paslanmaz çelik , krom malzeme kullanıyorlar , motorun en can alıcı kısmı , 5000- 6000 rpm'leri görmeye dayanacak rulmanlar, türbin fan yaprakları , sanırım onlarda çelik , çünkü alüminyum fan o ısıya dayanmaz , birde mikron hassasiyetli üretim ve balanslama.Yapılışı basit görünüyor , ama malzeme öylesine enteresan ki , o devire ve ısıya dayanabiliyor.Bunlar aşılsa yapılmayacak bi meret değil.
Biraz bol keseden attığımı düşünebilirsiniz belki ama , gerçekten bu teknolojileri yakalamak istiyorsak az bir destek ve cesaretle , yapılmayacak bir şey değil.Basit bir elektrik motoru devir kazandırırken , yanma odasına yakıt pompalanıyor ve yine basit bir buji ile ateşleme yapılıyor.Yüksek hava emişi için tasarlanan fan kısmı içeriye hava çekerken , yanma odasında ateşlenen yakıt ,havayı inanılmaz bir hızda ısıtıyor ve bu ısı hem müthiş bir dönme kuvveti oluşturuyor ve dar olarak tasarlanmış egzost kısmından türbilanslı bir şekilde dışarı çıkıyor , bu esnada moment gittikçe hızlanıyor ve fan daha hızlı dönmeye zorlanıyor , yani başlangıçta verdiğinizi hafif dönme kuvvetinin ardından , durdurulamaz bir vakum kuvveti başlıyor ve motor çekebildiği kadar yüksek devirle hava emmeye başlıyor.
Off, kıt kanaat , olmayan mühendislik bilgim , olmayan elektronik bilgimle , ancak bu kadar anlayabildim jet mantığını.Umarım yanlış değildir , varsa bilgisi olan arkadaşlarımız da bir zahmet bilgilerini esirgemesinler artık.
Yani diyorum ki aslında , forumumuzda kimbilir hangi imkanlara sahip arkadaşlarımız vardır , koskoca sanayi tesisi sahibi olan abilerimiz de vardır , harçlık biriktirip hobi yapmaya çalışan hevesli öğrenci kardeşlerimiz de vardır.Üstün teknik bilgi ve beceriye sahip elektronikçi, mühendis, tekniker , teknisyen abilerimizde vardır , ama nedense böyle şeyler için atılım , cesaret , fikir yoktur.Bizler sadece onlar uzaya çıkarken hayıflanmayı öğreti edinmişiz kendimize , aslında temel sorun budur , yoksa toplansak şu forumda , herkes bir el atsa , o jet motor ülkemizde de rahat rahat yapılır mı yapılmaz mı diye minicik bir soru işareti koyuyor , okuyanlardan konuyu bu kadar uzattığım için özür dileyerek saygılarımı sunuyorum... :saygilar:

Hakan biraz senin anlatmaya çalıştığını yapmayı deneyenler ve başaranlar için örnek teşkil edecek bir link.

2. iletide ki Cumhur abiyi tanırım bir vakit bulabilsem kendisini kandırıp helikopter türbini yaptıracağım ama şimdilik vakit sorunu var kendisi uçakta tamamen kendi üretimi olan türbini kullanmış ve kendisini ispatlamıştır.

bu da ticari üretim

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Celalettin Yazkan' Alıntı:
bu da ticari üretim
Abi eline saglik, sayende 5 dak jet motoru uretimini ve test asamalarini gormus olduk :thumbup:

Evet Mehmet türbin motorlarda belli bir saate ulaşınca rulman bakımı gerekiyor bunu içinde servisine göndermek bizim için astar yüz meselesi olur.Yani daha uzun müddet seyretmekle ve çenemizi yormakla geçireceğiz öyle görünüyor bizim için en uygun yol her zaman için benzinli modeller.Yani bunun gibi
Cok dogru diyorsun da abi, bunlarda da ses olmuyor ki :laugh:

Hakan biraz senin anlatmaya çalıştığını yapmayı deneyenler ve başaranlar için örnek teşkil edecek bir link.

2. iletide ki Cumhur abiyi tanırım bir vakit bulabilsem kendisini kandırıp helikopter türbini yaptıracağım ama şimdilik vakit sorunu var kendisi uçakta tamamen kendi üretimi olan türbini kullanmış ve kendisini ispatlamıştır.
Ben bu abimizin önünde saygıyla eğiliyorum :saygilar: , imkansızlıklar içinde bir başarının öyküsü , son durumunu ve geldiği noktayı bilmiyorum , umarım hakettiği yere gelmiş ve emeğinin karşılığına ulaşmış bir insandır.İşte bunu kastediyordum , neden olmasın ki , bu abiye teşvik ve destek verilse , önü açılsa , daha ne işlere imza atardı kimbilir.2006 yılında yaptığı bu çalışmaları malesef 1900 kişi izlemiş :( , ne acı bir durum , ergen gençlerin küfür dolu makara videoları bile bundan fazla seyredilmiş, bu insana ulaşmak lazım , Celalettin abi sende az kirli çıkı değilsin , madem bunları biliyorsun neden önce paylaşmadın abi , hatta kendisini forumumuza
davet etsek acaba bişeyler paylaşır mı , çok seviyorum memlekette böyle cesur adamların varlığını görmeyi, sanırım inşallah iyi bir yerlere gelmiştir , en azından kafalarımızdaki imkansız saçmalığını kırması bile , bu adamı ayakta alkışlamaya değer.... :bravo: :saygilar:

Hakan kardesime aynen katiliyorum Celalettin abi ;)