Black Horse SU-26M Tamir

Mesut AKIN

RcFanatik
İlgi Alanı
Uçak
Çağtay Pancaroğlu arkadaşımızın geçen hafta kırılan uçağını çöpe atmayıp bize alın diye teklif etmesiyle , önce Gökhan abi ve Yücel abiyle uçağın durumuna bakmaya İMUK'a gittik , uçağın durumunu değerlendirilip toplamaya değer kanaatine varınca uçağı aldım ve eve getirdim uzun bir süre ellemem yaza yaparım derken biraz şuan bakayım biraz buraya bakayım derken tamire başlamışım farkında olmadan :D

gövde bitti kanatta 4 adet sinir kırık ve kanat borusunun kılavuzu kırık bu kısımlarıda Arslan abiyle beraber onun atölyesinde yapıcaz inşallah :)

Gövdede iniş takımı kısmı , farewel kısmı , sol kanad iç ve dış bağlantı kısmı kırıktı onları bu hafta tamir ettim,

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Black Horse SU-26M Tamir

Mesut AKIN' Alıntı:
...... toplamaya değer kanaatine varınca uçağı aldım ve eve getirdim uzun bir süre ellemem yaza yaparım derken biraz şuan bakayım biraz buraya bakayım derken tamire başlamışım farkında olmadan :D
Hastalık sırasında bile nelerle uğraştığını öğrenmiş olduk :laugh: Hep söylediğimiz gibi süprizlerle dolu ve hiç boş durmayan bir modelcisin üstad :halay: Eline sağlık :bravo:

Peki donanım olarak ne düşünüyorsunuz ? Var mı gerekli motor, servo.. falan :rolleyes:

Black Horse SU-26M Tamir

Her zaman diyorum üstad sana bir tane pervane versek gerisini tamamlayıp uçak yapman 1 haftanı alır. :laugh: :lollol:

Eline sağlık, bu gidişle uçuş videolarını da görürüz yakında bu uçağın. :thumbup:

Black Horse SU-26M Tamir

Mehmet abi hastalanmadan önce sağına soluna bakayım derken başlamıştım :D iniş takımı kısmı baya kötüydü daha öncede burdan kırım almış ve üstüne geçici bi çözüm yapılmış eski kırıkları temizleyip yenisini yapmak biraz uğraştırdı ama güzel oldu :)

Donanım olarak şuan için sadece duvarda süs olarak durmasını düşünüyorum keza tek kuruşum yok bu ile bütçe ayıracak :D ama olursa DLA32 nin klonu gelmiş HK ya Turnigy TR32 :D onu takarım çekeri çok iyi DLA 32 ile aynı 8.8kg :D servolarıda HK dan alırım 16kg lıklar var fiyatları fena değil :)

Türker teşekkür ederim ama abartılacak bişey yok gerçekten sende aynı işi yaparsın bir başkasıda :) ben sadece paylaşmak istedim :) vidyolarını görmemiz çok zor be TÜrker maddi olarak çok dardayım özellikle bu ay diplerdeyim :D Belki yaza biraz toparlanırsam, toparlanamazsam P47 dekileri buna takar uçururm hevesimi alıncada P47 ye geri takarım vs işte bakıcaz bi çaresine :D

Celalettin abi sağolasın :) herkezin yapabileceği bi kırım abi çok hasarlı değil gövde :) asıl iş kanatta :D

Black Horse SU-26M Tamir

Mesut, eline sağlık gerçekten. Bazen insan bazı şeyleri atmaya kıyamıyor doğrusu! Kurtulabilecek durumdaysa usta ellerde tekrar hayata dönmesi çok güzel bir şey. Yalnız, kullanmayı düşündüğün motora bakılırsa, pek ufak bir model değil herhalde! Daha önce ne ile uçuyordu bu model?

Ynt: Black Horse SU-26M Tamir

Ömer abi kanat boyu 1.80 :) benim P47 ile ayni , daha once DLE30 ile uçmuş

LG-D802 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Black Horse SU-26M Tamir

Elinize sağlık Mesut Bey. Her konunuzda olduğu gibi bunu da ilgiyle takip ediyorum.

Merakımdan soruyorum. Bu motorda bildiğimiz benzin mi kullanılıyor?

evet Cahit bey bildigimiz 95 oktan benzin , 40/1 oraninda 2 zamanli motorsiklet yagi eklenir , bildigimiz scooter motorlari gibi ayni :) 32cc var bende 3.8HP 8.8kg cekis kuvveti var 20x10 pervane ile

Black Horse SU-26M Tamir

Mesut AKIN' Alıntı:
Donanım olarak şuan için sadece duvarda süs olarak durmasını düşünüyorum keza tek kuruşum yok bu ile bütçe ayıracak :D ama olursa DLA32 nin klonu gelmiş HK ya Turnigy TR32 :D onu takarım çekeri çok iyi DLA 32 ile aynı 8.8kg :D servolarıda HK dan alırım 16kg lıklar var fiyatları fena değil :)
Kanat ile ilgili gelişmeleri de merakla bekliyoruz üstad ;) Inşallah en kısa süre içerisinde maiden uçuşunu da görürüz :halay:

Black Horse SU-26M Tamir

ne olur ne eder bilmiyoruz ama Özgürün gazı ile şöyle bir işe giriştik :D

Motor Trex 600 ün motoru ve Trex 600 ün uçuş ağırlığı 3kg ın üstünde

motor 1600watt sürekli 2000watt 60sn güç verebiliyor , 1220kv volt başına

bizim model 5.5kg benzinli olarak uçuş ağırlığına sahip elektrikli olarak 4.5kg da b iter diye düşünüyorum

bukalemun;279136' Alıntı:
Arkadaşlar projenin bütçe sıkıntısı nedeniyle bende boşta duran Trex 600 ESP'nin motorunu kullanmaya karar verdik. Bu motorun tek başına torku yeterli olmadığı için redüksiyon yaparak istenilen devire düşürmeyi hem de torkunu arttırmak için CNC de bize özel bir redüksiyon aparatı hazırlattık. Bu konuda quadçı ekibinden Alper astsubaya sonsuz teşekkür ederiz. 3-4 günlük bir çalışmayla neredeyse tamamladı.

Şu anda üzerinde geçici bir mil var asıl mil yapılacak, motorun boyundan biraz uzun ayaklar takılacak. Rulman eksiği de tamamlanınca deneyeceğiz.
Dişli bize özel olarak 32T olacak şekilde delrinden CNC de kesildi

Moderatör tarafında düzenlendi:
Black Horse SU-26M Tamir

Mesut Canerin birara bu boyutlarda bir uçağı vardı istersen onunla bir görüş o uçak hafifti 6s ile uçuyordu.Belki onun motor boşta ise inceleyebilirsin.

Celalettin abi Caner kayip yav 1 yildir :(

Black Horse SU-26M Tamir

Mesut AKIN' Alıntı:
ne olur ne eder bilmiyoruz ama Özgürün gazı ile şöyle bir işe giriştik :D
Sadece sen değil, ClubRc ekibi olarak süprizlerle dolusunuz üstad :thumbup: Her hafta yeni bir deneme, yeni bir heyecan %p

Şaka bir yana imalat ve montaj bilebildiğim kadarı ile süper olmuş. Anladım kadarı ile dizayn ve imalatta Alper Bey yardımcı olmuş. Bakalım dişli oranları nasıl bir performans verecek :rolleyes: Yine heyecanlı ve meraklı bir maiden uçuşu bizi bekliyor :halay:

Black Horse SU-26M Tamir

Üstad gerçekten süprizlerle dolusunuz. :bravo: :halay: B
Bakalım ne olacak ama bende redüksiyonun dişli oranları konusunda birden fazla deneme yapmak gerekebilir diye düşünüyorum.
Ama senden kurtulmaz bu iş. :thumbup: