Blade MCPX BL Kuyruk Salınım Problemi

Rasim Öztürk

RcFanatik
İlgi Alanı
Heli
Bir süredir böyle ama kullanmaya alıştım, ses çıkarmadım. Vakti zamanında sert zemin üzerinde bir kazada, kuyruk motor mili yamulmuştu. Sonra kuyruk motorunu değiştirdim, çok kullanılmadı ama kullanıldığı süre içinde kuyrukta hep böyle salınımlı hareketler oldu. Açık havada hadi mikrodur dedik, hava akımlarından etkileniyordur dedik, sineye çektik :) Ama oda içinde de videoda izleyeceğiniz gibi davranışlar sergiliyor. Not: kuyruk palinde bir yamukluk, kuyrukta bir çatlak vs bulunmamaktadır.

720p izleyiniz.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Videoyu göremiyorum Rasim :rolleyes: Direkt linki de verir misin sana zahmet

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Videoyu göremiyorum Rasim :rolleyes: Direkt linki de verir misin sana zahmet

Rasim Öztürk' Alıntı:

Rasim feathering şaftı kontrol ettin mi? Eğer sağlam ise kumanda da gyro yu aktif edip, gainle oynamayı deneyebilirsin.

Feathering shaft olayını tam anlamadım Kadir. Swashta bi sallanma yok, kuyrukla bağlantısını tam bilmiyorum açıkçası...

Gyro aktif edip gainle oynuyorum onunla da pek düzelme emaresi yok gibi. Hatta switch D ye atayıp üç değişik değeri deniyorum, yerde/havada değiştiriyorum pek bi gelişme yok. hf de demiş şöyle yapıyoruz diye, aynen yapıyorum ben de...

Hi Guys,

The gyro gain is adjustable for the tail.

It uses channel 5 (gear channel).

For DX7s, DX8, and DX18 radios
Gyro menu off = 0% gain on channel 5. This is the stock gain and the helicopter will fly just fine here.

Gyro menu on
0% = stock gain.
Increasing the number will increase the gyro gain. Range: 0% to 100%
Decreasing the number decreases the gain. Range: -100% to 0%

For DX6i and DX7/SE radios
The neutral gain point changes from 0% to 50%

Gyro menu off = 50% gain on channel 5. This is the stock gain and the helicopter will fly just fine here.

Gyro menu on
50% = stock gain.
Increasing the number will increase the gyro gain. Range: 50% to 100%
Decreasing the number decreases the gain. Range: 0% to 50%

Muhtemelen benim brushless'ta da benzer durum vardır. :-\

Fly-whatever tarzı devam ediyorum ben şahsen, çünkü helide kuyruk olayına bir girince epey bir enerji harcatıyor insana. :(

Ben zorunda kalmadıkça görmezlikten geliyorum genelde. :laugh:

Yanlış anlama olmasın, Rasim gibi daha iyi bir kuyruk için çaba sarfedenlere saygım var elbette. :saygilar:

Yok yani yere göğe sığdıramıyoruz mcpx bl yi... 130x i yerden yere vuruyoruz kuyruktaki titreşimler yüzünden. Açık söylemek gerekirse v977 daha başarılıydı bu konuda. Ama tabii motor gücü, uçması kaçması gibi konularda çok gerisinde mcpxbl nin ama bu kuyruk konusunda değil.

20 dolar verip motor alınca insan bişeyler bekliyor ama nafile... Bende 130x e doğru bir eğilim başladı. mcpxbl ye bağlayan başlıca sebep düşse de pek bir hasar almaması.

Rasim ben öyle aşırı bir rahatsızlık durumu göremedim doğrusu. Türker'in de dediği gibi ayarlara girersen işin sonu gelmiyor. Bu tür durumlarda bence insan uçuşa konstre olmalı. O zaman inan bu küçük detayları görmüyorsun bile :laugh: :D

Ama gönül ister ki neden olsun. Keşke %100 mükemmel olsa bu ufaklık da :)

Abi uçuş çok stabil olmadı kabul, el yordamı ile akşam video destekli olsun diye öyle uçtum da... Özellikle 1.07 civarlarından itibaren tam ekran izlersen belli oluyor, habire bi sallanma. 1.19 1.24 civarlarında da belirgin.

Ve bu sallanma 130x te bundan fazla değil. Yani o modele o kadar veriştirmeye gerek yok buna bakınca...

Videodan çok belli olmuyor da, ben gözle de izlediğim için biliyorum, kuyrukta bariz bir wag var. Önceden yoktu, taş gibiydi. Ben tail boom'un uç kısmının çatlamış olabileceğine ve burulan kuyruğun salınım yaptığına yormuştum. Önceden olmayıp, sonradan çıkınca sinir bozuyordur.

Kablosu dışarıdan yürüyen solid tail boom deneyeyim bi ara... Bir de yeni frame alayım...

Aslında boom brace, karbon frame gibi olaylar da var da, hep para tabii :)

Emre Kaman' Alıntı:
Videodan çok belli olmuyor da, ben gözle de izlediğim için biliyorum, kuyrukta bariz bir wag var. Önceden yoktu, taş gibiydi. Ben tail boom'un uç kısmının çatlamış olabileceğine ve burulan kuyruğun salınım yaptığına yormuştum. Önceden olmayıp, sonradan çıkınca sinir bozuyordur.
Aynen Emre, videodan ben pek bir şey göremedim :rolleyes: Sonradan ortaya çıkan bir şey ise bunlar olabilir. Ayrıca kuyruk palinin motor miline girdiği miktar tekrar kontrol edilebilir.

Rasim Öztürk' Alıntı:
Kablosu dışarıdan yürüyen solid tail boom deneyeyim bi ara... Bir de yeni frame alayım...

Aslında boom brace, karbon frame gibi olaylar da var da, hep para tabii :)
Ama aman hiç girme bu tür modlara bu ufaklıkta. Frame ve Soid tail boom iyidir. Olmadı zaten yedek olarak her daim lazım ;)

Sadece benim görebildiğim bir sallantı var demek ki... I see wobbly tails :eek: :laugh:

Videoyu 720p tam ekran izleyince dediğim saniyelerde daha belirgin olan bir sallantı var, kuyruk motoruna bakınca bu görünüyor. tablet kamerası az ışıkta bu kadarını çekebilmiş... Neyse böyle devam...

Rasim, bir de rulmanları kontrol etmende fayda var, düşmenin etkisi ile zarar görmüş olabilirler