Bozuk Servo ile On/off Switch Yapımı

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Bu çalışma "Iskender Yenimol" aittir. Kendisine paylaşım için teşekkür ederiz.

Bizzat deneyip, kullandığım ve çok memnun olduğum bu modifikasyonu sizlerle de paylaşmak istedim. Bundan sonra bozulan servoları atmak yok :thumbup:

You must be registered for see images attach

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Mekanik olarak bozulmuş servo elektronik devresi ile led çalıştırmayı anlatacağım.

Kumandanızda boş bir switch'i bunu kontrol etmek için atayabilirsiniz veya kullandığınız bir kanal ile senkronize çalıştırmak isterseniz Y extension kablo kullanabilirsiniz.

Bunun hazırı var ama yurtdışından beklemek istemeyenler ve kendi yapmak isteyenler için açtım konuyu.

Nasıl Yapıyoruz :
1- Öncelikle servomuzun elektronik devresini çıkarıyoruz alıcıya bağladığımız kablosunu sökmüyoruz. Servo motoruna giden kablolar led beslememiz olacak benim servomda burası 4.5 volt dc akım çıkarıyor bu "mini servolar" için geçerlidir. "Büyük servolar" 5 veya 6 volt çıkarabilir.

2-Benim servomda potansiyometre 5k ohm bunu anlamanın iki yöntemi var

a- Bazı potansiyometrelerin üzerinde değeri yazar.

b- Eğer yazmıyorsa ohm metre ile ölçmelisiniz

Potansiyometre 3 kontaklıdır ve elektronik kart'a 3 kablo ile bağlı veya direk pcb'ye lehimlidir. Benim potansiyometrem 5k ohm olduğu için 2 adet 2.5k ohm dirence ihtiyacımız var.

Potansiyometrenin orta kontağına denk gelen yerler ile sağ ve sol kontağa denk gelen pcb kontaklarına ortadan yanlara doğru iki adet direnci lehimliyoruz ve potansiyometreyi devreden ayırıyoruz.

Bu işlemi direnç ile uğraşmak istemeyenler potansiyometreyi tam merkezleyerek yapabilirler ama bu mini servoların potanslarında zor oluyor. Ufacık bir temasta potansiyometre merkezlemesi kaçıyor çünkü mini potansiyometreler çok yumuşak oluyor.Potansiyometreyi CA ile yapıştırabilirsiniz.

Bu merkezleme bozulunca kumandadan sinyal göndermeseniz bile devre enerji çıkarıyor ve led ışığınız sizin kontrolünüz dışında yanıyor bu sebepten direnç en garanti yöntem.

Kullanım Yerlerine Örnekler:
1- "Mini servolara" 4 - 5 adet mantar led bağlayabilirsiniz büyük servoların devresi daha fazla led yükünü kaldırabilir.

Örneğin devreyi rudder kanalında kullanacaksınız sağa dönüşte yeşil led yansın istiyorsunuz sola dönüşte kırmızı devrenin dc çıkışına iki ledi paralel bağlayacaksınız fakat birinin polarması ters olmalı.Eğer ledleriniz ters yanıyorsa kumandadan rudder kanalı reverse edeceksiniz aynı kanalı modelinizde'de kullanıyorsanız bu sefer ledlerin polarmasını ters lehimlemelisiniz.

2- Eğer şerit led gibi 12 volt ile çalışan bir sistem yapmak istiyorsanız elektronik devre çıkışını röle tetiklemesi için kullanacaksınız.Piyasada 6 volt dc akım ile çalışan mini röleler var böyle bir röle temin edip direk 3s pilden aldığınız enerjiyi bu röle ile anahtarlıyacaksınız.

NOT: Bu arada arkadaşlar servo kart üzerinde çalışırken kablo ucu, tornavida, havya, herhangi bir iletken v.s gibi bir şey ile kartı kısa devre etmeyin özellikle lehim işlerini yaparken servo kablosunu alıcıdan ayırın.

[vimeo]
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

[vimeo]

[vimeo]

Son düzenleme:

eline sağlık abi güzel olmuş foto ekledim her röle aynı değil ama olsun. :)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Konunun esas sahibi Iskender arkadaşımız artık aynı zamanda forumumuzun da üyesi %p Gelirken boş gelmemiş, konuya ilave ile beraber gelmiş ;)

Bu arada esas senin eline sağlı Iskender :thumbup: Ben sadece zamanında güzel ve faydalı bir paylaşım olduğu için dayanamayıp, kopyalayıp buraya yapıştırmıştım :laugh:

Eline sağlık İskender. :bravo: Zamanında atlamışım herhalde bu konuyu. Merakla izledim videoları.

İskende benzin uçaklarda kullanılan kill switch sanırım bu sistemle çalışıyor bununla motora giden ateşlemeyi kesebilirmiyiz aynı zamanda aktif edebilirmiyiz.

evet abi özelden cevaplamıştım ama burayada yazayım çalıştırabilirsin :D

İskender cevap için teşekkürler senin söylediğinmarka kill switclerden ebayda uygun buldum siparişi de verdim ayrıca bunu da deneyeceğim.

hayırlı olsun abi bunumu aldın?

Başka bir başlıkta konusu geçince burayı görmüş oldum. İskender Bey'e özellikle teşekkür ederim. Çok güzel bir uygulama. Bu sistemi kill switch olarak kullanmanızı önermem. Çünkü benzinli motorlarda ateşleme sisteminin alıcı sisteminden galvanik olarak ayrılması gerekir. Yoksa alıcı sisteminde parazit riski artar. O nedenle de artık kill switch olarak "opto" switchler kullanıyoruz. Opto demek optoelektronik temele dayanan switch demek. Devredeki minik bir elemanın içinde bir LED bir de ışığa duyarlı transistör var. Yani sistemin açılıp kapanması bir ışık demeti ile kontrol ediliyor. İki devre birbirine elektriksel (daha doğrusu galvanik) olarak bağlı değil.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Başka bir başlıkta konusu geçince burayı görmüş oldum. İskender Bey'e özellikle teşekkür ederim. Çok güzel bir uygulama. Bu sistemi kill switch olarak kullanmanızı önermem. Çünkü benzinli motorlarda ateşleme sisteminin alıcı sisteminden galvanik olarak ayrılması gerekir. Yoksa alıcı sisteminde parazit riski artar. O nedenle de artık kill switch olarak "opto" switchler kullanıyoruz. Opto demek optoelektronik temele dayanan switch demek. Devredeki minik bir elemanın içinde bir LED bir de ışığa duyarlı transistör var. Yani sistemin açılıp kapanması bir ışık demeti ile kontrol ediliyor. İki devre birbirine elektriksel (daha doğrusu galvanik) olarak bağlı değil.
Anladığım kadarıyla opto kelimesi optic'den geliyor bu durumda sanki. :)

Sümer abi bu sistemin alıcı ile hiçbir bağlantısı yok ki ama , burda servo devresi roleyi tetikliyor sadece rolenin 2 ayağı kısa devre olup elektriği geçiriyor yada kesiyor, alıcı ile tamamen bağlantısız

bu görsel çok net olayı açıklar

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol