Bu sorun neden olur sizce?

Sumer Yamaner

Moderator
Web sitesi
www.sumeryamaner.com
İlgi Alanı
Uçak
Basit bir kutu basıyorum. Tabanını basarken şöyle bir görüntü ortaya çıkıyor.
Overextrusion mu acaba dedim ama ilk iki katmanda hiç sorun yoktu. Buna rağmen Extruder E Steps değerini düşürerek denedim. Bir işe yaramadı.
Acaba bu "ironing" nedeniyle mi oluyor?

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Nozzle in sürtmesimi var, yoksa 3. Katmanın kabarması gibi birşeymi, açokçası fotodan anlayamadım. Hızı %80 e düşürünce yapıyormu.

Nozzle in sürtmesimi var, yoksa 3. Katmanın kabarması gibi birşeymi, açokçası fotodan anlayamadım. Hızı %80 e düşürünce yapıyormu.
Düşük hızda denemedim, şu an ironing olmadan deniyorum.
Olayı ifade etmekte zorlanıyorum. Hani sanki ekmeğe krem peyniri kalınca sürmüşüz de sonra bıçakla bir tarafa doğru sıyırıyoruz gibi. :D

• Haha
Tepkiler: Ali Haydar GÖK
Abi kutunun içine tereyağı sürmeden basaydın, okadar düzgün olmasına gerek var mı.
Çözülmüş olmasına sevindim.

Curada gcode de sıkıntı olmayacağını düşünerek, acaba custom firmware, ütüleme yaparken tepsideki kot farklarını almadanmı işlem yapıyorki.

ABL fade height değerini biliyor musun abi? Ben 20 kullanıyorum. Yani Z20'ye kadar mesh düzeltmesine devam ediyor. Gerçi sen ayna tabla kullanıyorsun, ondülasyonun zaten çok azdır. MBL'den olması düşük ihtimal.
Ironing flow rate'ini azaltmak da bir iyileştirme sağlayabilir. Cura'ın içinde ayarı vardı diye hatırlıyorum. Bir de ironing yaparken offset oranını 0.1'er mm arttırmayı da deneyebilirsin. Aynı hatta birkaç defa tarama yapıyorsa, plastiği kazıyor da olabilir.
Normalde ironing yapmadığın durumda top layer'da over extrusion emaresi var mı yoksa nispeten pürüzsüz bir yüzey alabiliyor musun? Bana fotoğraftan yüzeyin pürüzlü gibi geldi. İroning'te bu yüzden fazlaca malzeme küremiş olabilir. E step kalibrasyonu yerine flow rate ile ayar yapman daha doğru olur abi. Hatta e step ayarına dokunmamak lazım. Doğru adres flow rate.
Şu sitedeki adımları takip ederek kalibrasyonunu bir gözden geçirmeni öneririm abi. Linki nedense kopyalayamadım. Google'a teaching tech yazıp sonuçlarda yer alan github.io lu sitedeki kalibrasyon ve ayar işlemlerini sırasıyla bir yap abi. ben her yeni makarada temp tower, single wall cube(flow rate ayarı için), bazen de retraction tower basıp o makara için ayrı bir profil oluşturuyorum, filament çapınım ortalamasını da o profile işliyorum en başta.

ABL fade height değerini biliyor musun abi? Ben 20 kullanıyorum. Yani Z20'ye kadar mesh düzeltmesine devam ediyor. Gerçi sen ayna tabla kullanıyorsun, ondülasyonun zaten çok azdır. MBL'den olması düşük ihtimal.
Ironing flow rate'ini azaltmak da bir iyileştirme sağlayabilir. Cura'ın içinde ayarı vardı diye hatırlıyorum. Bir de ironing yaparken offset oranını 0.1'er mm arttırmayı da deneyebilirsin. Aynı hatta birkaç defa tarama yapıyorsa, plastiği kazıyor da olabilir.
Normalde ironing yapmadığın durumda top layer'da over extrusion emaresi var mı yoksa nispeten pürüzsüz bir yüzey alabiliyor musun? Bana fotoğraftan yüzeyin pürüzlü gibi geldi. İroning'te bu yüzden fazlaca malzeme küremiş olabilir. E step kalibrasyonu yerine flow rate ile ayar yapman daha doğru olur abi. Hatta e step ayarına dokunmamak lazım. Doğru adres flow rate.
Şu sitedeki adımları takip ederek kalibrasyonunu bir gözden geçirmeni öneririm abi. Linki nedense kopyalayamadım. Google'a teaching tech yazıp sonuçlarda yer alan github.io lu sitedeki kalibrasyon ve ayar işlemlerini sırasıyla bir yap abi. ben her yeni makarada temp tower, single wall cube(flow rate ayarı için), bazen de retraction tower basıp o makara için ayrı bir profil oluşturuyorum, filament çapınım ortalamasını da o profile işliyorum en başta.
ABL fade height diye bir değer olduğunu şu an duydum. Cura'ya bakacağım. Bu dediğin çok mantıklı çünkü olay özellikle kutunun tabanında oluyor.
Ondülasyon olmasa da bu bir faktör olabilir.
Ironing flow rate zaten % 10 default olarak. Daha da mı azaltayım?
Dediğin gibi görüntü plastiği tekrar ısıtıp kazıma görüntüsü.
O kalibrasyona bakacağım detaylı olarak.
Ama sonrasını benden bekleme. O kadar zamanım olsa ve kafam bassa tıp okuyup doktor falan olurdum. :D :p Zaten elimde şu an 16 - 17 makara filament var. Her biri için bu dediklerini yapmak ölüm bana. :D

• Haha
Tepkiler: Sarven Bedikoğlu
ABL Fade height marlin tarafında bir ayar abi.
Fade height marlin tarafında açık ise m420 Z(değer-mm) komutu göndererek ayarlayabilirsin abi. Pronterface ile printer'a bağlanıp terminal ekranından bu değeri gönderip ardında m500 ile eeproma kaydedebilirsin. M503 komutu ile de eeprom'a kayıtlı değerleri sorgulatıp kontrol edebilirsin. Config dosyalarını gönder abi, ben oradan bi kontrol edeyim.

Buna ek olarak ben olsam ironing flow'unu %8 yapıp denerdim. Line spacing'i de 0.1mm arttırmayı deneyenilirsin abi. Hızı da bir 5mm/s arttırmak yüzeyin fazla ısınmamasına bir nebze katkı sağlayabilir.

Sarven'i forumdan atalım olsun bitsin! ?
Abi elinde imkan var, sana kaç gündür cura ayarları arattırır internetten, uzaklaştırma ile başla.

Cura inanılmaz detaylı ayarlar yapıyor, gördüğüm her yeni sürümde dahada mükemmel baskı yaptırır hale geldi, duvar kalınlığı, alt üst kalınlık, dolgu oranı dışında hiçbir ayara ellemeye gerek kalmıyor.

Gerçi üç eksende lineer ray, bl touch , dual z ve bmg extruder den sonra hiç sorun yaşadığımı hatırlamıyorum.