Canopy Sticker Yapımı- Manual

• Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan ÜYE olunuz

Eğer eski üyemizseniz, MEVCUT Kullanıcı ADI ve ŞİFRENİZİ aynen kullanabilirsiniz. Eğer girişte sorun yaşıyorsanız, lütfen şu konuya TIKLAYINIZ.

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Madem artık "Modifikasyon / Tamirat / Upgrade / Bakım" adı altında yeni bir bölümümüz var, zamanında benim de yaptığım bir çalışmayı sizlerle paylaşayım istedim ;)

Çağdaş kardeşimizin "Sticker Yapımı" konusunda paylaştığının aksine o zamanlar ben tamamen manual yapmayı kafaya koymuştum :laugh:

19.09.2011 tarihinde diğer forumda paylaştığım konuyu buraya da taşıyalım. Bakalım zamanında neler yapmışız ;D

--------------------------------------------------------------

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Merhaba Arkadaşlar,

Trex 450 PRO’yu yaklaşık 2 ay kullanıp hover işini tamamladıktan sonra, Trex 500 ESP toplayarak alan turlarını büyük heli ile yapmaya karar verdim.

Neticede 5 aylık geçmişi olan yeni bir helici olarak Trex 500’de de kırım yaşayacağıma adım kadar eminim :lol:
Bu nedenle kırım maliyetlerini min etmek amacı ile “Align” marka pal ve orjinal canopy yerine HK’dan aldıgım pal ve canopy kullanıyorum.

Canopy $8,78 olunca maliyeti düşürmek amacıyla üzerine herhangi bir yazı da yazmamıslar :banghead: Genel olarak fiyat/performans ilişkisi dikkate alınınca, canopy işciliği gayet iyi.

Fakat şu yazı olayı beni nedense anlamsız bir şekilde rahatsız etti. ;D

Çözüm olarak;

1-Reklam yazı işleri yapan bir firmadan, belli bir ücret karşılığı direkt, hazır yazılmıs ve kesilmiş sticker yaptırılabilir.
Bunun için internetten buldugum EPS formatında yazıyı kullanabilirdim. [attachurl=13]

NOT: EPS formatını destekleyen program PC'nizde kurulu değil ise, on-line viewer olarak aşağıdaki siteyi kullanabilirsiniz.

2- Yurtdışından Internet üzerinden Sticker sipariş etmek, ki bu durumda astarı yüzünden pahalıya geliyor :) :)

3-Ya da kendim el emeği ile bu işi yapabilirdim.

Ben ucmak kadar birşeyleri kendimizin yapmasının da bir zevk oldugunu düşünen birisi olarak, 3. yolu tercih ettim. Biraz internetten araştırma ve 2-3 defa yap boz sonrası, aşağıdaki yöntemin en temiz metod olduguna karar verdim ve sizlerle paylaşmak istedim.

Umarım faydalı bir paylaşım olmustur.

Gerekli Malzemeler:
[attachimg=1]
A-Kullanılacak yazı şablonu (Printer’dan kağıt üzerine çıktı alınmış)
B-Sticker kağıtı (Reklam yazı işleri ile ugrasan firmalardan kolaylıkla temin edilebilir)
C-Maket Bıçağı
D-25 mm 3M Maskeme bantı
E-Şeffaf oje
F-Cetvel

Nasıl Yapıyoruz :
1-(Şekil-2) İlk once şablon yazımızı, kaymayacak şekilde kullanacağımız renkli sticker kagıt üzerine sabitliyoruz.
2-(Şekil-3) Düzgün kesim için cetvel kullanarak maket bıcağı yardımıyla şablon yazı üzerinden geçerek kesim işlemini tamamlıyoruz.
3-(Şekil-4) Kesim sonrası sticker ters cevirip, arkasına maske bandı uygulayarak sağlamlaştırıyoruz.
4-(Şekil-5) Sticker ön tarafına da maske bandı uyguluyoruz.
5-(Şekil-6) On tarafa uygulanan maske bandını yavaş bir şekilde, gerekli hallerde maket bıcagını da kullanarak, çekiyoruz. Boylece canopy yapıştırılacak yazımız, şablon olarak hazır hale gelmiş oluyor.
6-(Şekil-7) Hazır olan şablonumuzu, canopy istediğimiz bölgesine yapıştırıyoruz.
7-(Şekil-:coolxf: Canopy üzerine yapışan maskeleme bandını söküyoruz. Artık yazımız canopy üzerine yapışmış durumda. İlerleyen zamanlarda yazılarda kayma olmaması adına, tüm harflerin etrafına şeffaf oje sürüyoruz.

Bu şekilde işlemimiz tamamlanmış oluyor.
(Şekil-9) HK Canopy orjinal hali, (Şekil-10 ve 11) "Align" ve "Trex 500" yazıları uygulanmıs son hali :)

Kırılımsız iyi gunlerde kullanmak dileğiyle.

[attachimg=2] [attachimg=3] [attachimg=4]

[attachimg=5] [attachimg=6] [attachimg=7]

[attachimg=8] [attachimg=9] [attachimg=10]

[attachimg=11]

Ekli dosyalar