Canopy Sticker Yapımı- Manual

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Madem artık "Modifikasyon / Tamirat / Upgrade / Bakım" adı altında yeni bir bölümümüz var, zamanında benim de yaptığım bir çalışmayı sizlerle paylaşayım istedim ;)

Çağdaş kardeşimizin "Sticker Yapımı" konusunda paylaştığının aksine o zamanlar ben tamamen manual yapmayı kafaya koymuştum :laugh:

19.09.2011 tarihinde diğer forumda paylaştığım konuyu buraya da taşıyalım. Bakalım zamanında neler yapmışız ;D

--------------------------------------------------------------

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Merhaba Arkadaşlar,

Trex 450 PRO’yu yaklaşık 2 ay kullanıp hover işini tamamladıktan sonra, Trex 500 ESP toplayarak alan turlarını büyük heli ile yapmaya karar verdim.

Neticede 5 aylık geçmişi olan yeni bir helici olarak Trex 500’de de kırım yaşayacağıma adım kadar eminim :lol:
Bu nedenle kırım maliyetlerini min etmek amacı ile “Align” marka pal ve orjinal canopy yerine HK’dan aldıgım pal ve canopy kullanıyorum.

Canopy $8,78 olunca maliyeti düşürmek amacıyla üzerine herhangi bir yazı da yazmamıslar :banghead: Genel olarak fiyat/performans ilişkisi dikkate alınınca, canopy işciliği gayet iyi.

Fakat şu yazı olayı beni nedense anlamsız bir şekilde rahatsız etti. ;D

Çözüm olarak;

1-Reklam yazı işleri yapan bir firmadan, belli bir ücret karşılığı direkt, hazır yazılmıs ve kesilmiş sticker yaptırılabilir.
Bunun için internetten buldugum EPS formatında yazıyı kullanabilirdim. [attachurl=13]

NOT: EPS formatını destekleyen program PC'nizde kurulu değil ise, on-line viewer olarak aşağıdaki siteyi kullanabilirsiniz.

2- Yurtdışından Internet üzerinden Sticker sipariş etmek, ki bu durumda astarı yüzünden pahalıya geliyor :) :)

3-Ya da kendim el emeği ile bu işi yapabilirdim.

Ben ucmak kadar birşeyleri kendimizin yapmasının da bir zevk oldugunu düşünen birisi olarak, 3. yolu tercih ettim. Biraz internetten araştırma ve 2-3 defa yap boz sonrası, aşağıdaki yöntemin en temiz metod olduguna karar verdim ve sizlerle paylaşmak istedim.

Umarım faydalı bir paylaşım olmustur.

Gerekli Malzemeler:

You must be registered for see images attach

A-Kullanılacak yazı şablonu (Printer’dan kağıt üzerine çıktı alınmış)
B-Sticker kağıtı (Reklam yazı işleri ile ugrasan firmalardan kolaylıkla temin edilebilir)
C-Maket Bıçağı
D-25 mm 3M Maskeme bantı
E-Şeffaf oje
F-Cetvel

Nasıl Yapıyoruz :
1-
(Şekil-2) İlk once şablon yazımızı, kaymayacak şekilde kullanacağımız renkli sticker kagıt üzerine sabitliyoruz.
2-(Şekil-3) Düzgün kesim için cetvel kullanarak maket bıcağı yardımıyla şablon yazı üzerinden geçerek kesim işlemini tamamlıyoruz.
3-(Şekil-4) Kesim sonrası sticker ters cevirip, arkasına maske bandı uygulayarak sağlamlaştırıyoruz.
4-(Şekil-5) Sticker ön tarafına da maske bandı uyguluyoruz.
5-(Şekil-6) On tarafa uygulanan maske bandını yavaş bir şekilde, gerekli hallerde maket bıcagını da kullanarak, çekiyoruz. Boylece canopy yapıştırılacak yazımız, şablon olarak hazır hale gelmiş oluyor.
6-(Şekil-7) Hazır olan şablonumuzu, canopy istediğimiz bölgesine yapıştırıyoruz.
7-(Şekil-:coolxf: Canopy üzerine yapışan maskeleme bandını söküyoruz. Artık yazımız canopy üzerine yapışmış durumda. İlerleyen zamanlarda yazılarda kayma olmaması adına, tüm harflerin etrafına şeffaf oje sürüyoruz.

Bu şekilde işlemimiz tamamlanmış oluyor.
(Şekil-9) HK Canopy orjinal hali, (Şekil-10 ve 11) "Align" ve "Trex 500" yazıları uygulanmıs son hali :)

Kırılımsız iyi gunlerde kullanmak dileğiyle.

Ekli dosyalar