Cessna 182 400 size revizyon

Sercan Eymen

WW2 Fighters
İlgi Alanı
Uçak
Uzun zamandır kırımdan sonra yatan bir cessna 182 400 modelim vardı, güzel şekilde tamirini yapıp elden geçirdim.
Model fırçalı motordu uçuyordu fakat hiç zevk vermiyordu, uçuş süresi çok kısaydı, tırmanamıyordu, tutunamıyordu bende elimde olan elektronikle fırçasız şekilde çevirdim.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Motor mount daha uzundu fırçalı motor için, bende daha önceden hatırlamadığım bir forumda görmüştüm bu sistemi.
Motoru kola kapağına monte ettim daha sonra fırçalı motor mount'u testere ile kısalttım ve gazoz kapağını oraya epoksi ile yapıştırdım sıcak silikon ile ek olarak güçlendirdim.
Üstüne de plastik halkasını takıp daha sonra o halkaya tam oturan bir plastik kelepçe ile mount altına açtığım yuvalardan kelepçeledim.

Uçağın normalinde menteşe olarak bant tarzı menteşe vardı, uzun süre durduğu için berbat durumdaydı. Bende sürekli kullandığım ve çok başarılı olan disket menteşeyi uyguladım.
Bildiğimiz eski bilgisayar disketini söküp içerisindeki filmden uçağa uygun boyutlarda parçalar kesiyorum ve kanatçıklarda parçalara uygun yuvalar açıyorum, daha sonra biraz yuvalara epoksi dolduruyorum biraz disket filmden kestiğim menteşe parçalarına abartmadan epoksi uygulayıp yuvaya sokuyorum inanılmaz temiz ve sağlam oluyor.
Karbon çubuk ekledim ve kanadı tutan tüm plastik parçaları söküp tekrar epoksi ve sıcak silikon ile yapıştırdım.

Elektronik olarak elimde olan Emax GF 2215-20 1200 kv motor
Budget 30A esc
4ad. 9 gram servo - 2 tanade flaplar için eklemeyi düşünüyorum

2 tane merak ettiğim şey var onları da konu açmışken sorayım yanlış bir şey almayım.

1) Son fotoğraftaki pil yuvasına 2s 1300 mah pil tam oturuyor. Uçağın orjinalinde 1300 mah 2s batarya oluyor genelde her markada.
Benim aklıma 3s 1000 mah yada 1300 mah pilde takıldı, bir şekilde yuvaya oturur düşüncesiyle üç pilin arasında kaldım.

2)Pervane olarak 8x6 kullanmak durumundayım iniş takımının yere olan boyutu yüzünden. Başka bir boyut önerir misiniz mesela 8x4 gibi yada başka.

:saygilar:

Sorunu işin uzmanlarına bırakayım ;) ama ben motor mount ve özellikle " disket menteşe" kısmını çok beğendim, ellerine sağlık :thumbup:

Disket menteşeyi herkese şiddetle tavsiye ederim Mehmet abi, olurda ileride heliden kaçamak yapıp depron uçak falan yaparsanız kesinlikle deneyin balsada da kullanan çok ;D
(''Floppy disk hinges'' diye geçiyor, genelde Türkçe sonuç yok arama motorunda.)