CESSNA 182 plandan yapım

CESSNA 182 plandan yapım

Kadir Kurt' Alıntı:
Ahmet bey, seçimler iyi olmuş. Bu modeli uçurabilecek ekipmanlar. Linkteki pervane stokta yok. Sipariş geçerseniz kargonuz hemem gönderilmez. Siparişi tamamlarken stok durumunu birkez daha kontrol etmenizi öneririrm.

Cevap yazdığımız yerde resim yüklenin altında dosya ekle yazıyor ordan denediniz mi planı eklemeyi?
Dosyayi baska bir yere yukleyip link olarak verebilirsiniz. Mesela surasi kullanilabilir.

CESSNA 182 plandan yapım

Merhaba Ahmet bey,
Ben 3 yıldır modellerle ilgileniyorum ama genelde köpükle uğraştım forumda birçok paylaştığım model var. Şuan 1 tane balsa trainer im var. En son benim akrobasi uçuşuna dayanamayıp elevator kkırılmıştı vr kırım yaşamıştım. Tamir için afyonda 4mm balsa buldum ve hobi bıçağı aldım(10tl ye). Ama bir türlü istediğim gibi kesim yapamadım balsada. Sizin kesimler gerçekten güzel olmuş benim aldığım bıçak biraz dandik galiba.
o kanat profilinin hepsinin aynı olması için kullanılan teknik var mı?
Ve kesilmesi gereken parçalar planın üstünde belirtilmiş mi yoksa başka bir plan mı var

özelden yolladığınız mesaja buradan cevap vereyim
planı ozeletçide çıkarttırın 2 adet dosya ekledim ikisindende ikişer adet çıkartın inan lazım oluyor.parçaları makasla çıkartıp balsanın üstüne pritt ile yapıştırıp bistüri ile kesiyorsunuz. kadir bey kanatları plan üzerinde inşa ediyoruz plana uyarsanız profiller eşit olur.2 adet plan var 1. kesilecek parçaların olduğu vektörel çizim 2. inşa açıklaması ingilizcedir planları indirince anlıyacaksınız zaten. planların boyutu yüksek olduğu için yüklemiyor ben meil adresinize gönderiyorum kadir bey

CESSNA 182 plandan yapım

Teşekkürler. Şuan önceliği zagi modeline verdim. Zagi den sonra düşünebilirim balsayı

CESSNA 182 plandan yapım

İlk resimde görüldüğü gibi plana göre rudder ve elevatör montajı yaparsam rudder ve elevatörün çakışma olasılığı var.elevatör fazla kullanmıyoruz ama diyelimki elevatör verdiğimde rudder ide kullanmam gerekirse bu konuda değerli tecrübelerinizle beni aydınlatırsanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

CESSNA 182 plandan yapım

Dikey olan rudder. Servolar takıldıktan sonra kanatcıkların ne kadar hareket ettiğine bakmak lazım. Hiç olmazsa kumandadan rudder D/R ayarı ile servo hareketi sınırlandırılabilir.

CESSNA 182 plandan yapım

İlk fotoğraftan görüldüğü kadarıyla, hem rudder hem de elevatör için yeterli hareket imkanı var gibi gözüküyor. Plana göre yaptığınıza göre, problem çıkmayacaktır diye düşünüyorum.

CESSNA 182 plandan yapım

Can haklı. Hem o kadar fazla elevatör atımı kullanmayacaksın. Sonuçta Kadir'in dediği gibi kumanda ayarı ile halledilir.

CESSNA 182 plandan yapım

Kadir Kurt' Alıntı:
Dikey olan rudder. Servolar takıldıktan sonra kanatcıkların ne kadar hareket ettiğine bakmak lazım. Hiç olmazsa kumandadan rudder D/R ayarı ile servo hareketi sınırlandırılabilir.

Can Sismaneli' Alıntı:
İlk fotoğraftan görüldüğü kadarıyla, hem rudder hem de elevatör için yeterli hareket imkanı var gibi gözüküyor. Plana göre yaptığınıza göre, problem çıkmayacaktır diye düşünüyorum.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Can haklı. Hem o kadar fazla elevatör atımı kullanmayacaksın. Sonuçta Kadir'in dediği gibi kumanda ayarı ile halledilir.

Hepinize çok teşekkür ederim, içim rahatladı yani rudder elevatöre çarpacak kadar dönmesine gerek yok anladım. çarpsa bile kumandadan servonun hareketlerini kısıtlıycam.

CESSNA 182 plandan yapım

Wing strutların uclarına yogurt kapağından kestiğim plastikleri monta ettim

Zımpara ile oval hale getirildi

Oğlanın bozulan ufak arabasının 1.5mm tekerlek pimini çıkardım saplama yapıcam

Pimler takıldı yapıştırıldı akabinde esneklik kazanması için beyaz ahşap yapıştırıcıya su ekleyerek Wing strutları yatırıyorum

CESSNA 182 plandan yapım

Sümer abinin yazısını tekrar tekrar okudum ve arkadaşlar cessnayı bitirdikten sonra tavana asıcam.bana acemiliğimi atacagım bir model ve plan tavsiyesi verebilirmisiniz

CESSNA 182 plandan yapım

ahmet vural' Alıntı:
Sümer abinin yazısını tekrar tekrar okudum ve arkadaşlar cessnayı bitirdikten sonra tavana asıcam.bana acemiliğimi atacagım bir model ve plan tavsiyesi verebilirmisiniz

;) :RCKolik:

CESSNA 182 plandan yapım

Can abinin yaptigi çaylak modelini yapabilirsiniz.

Ben köpük kesme aleti yapmak yerine depron/kapron ile yaparım ve biraz büyük olsun derseniz benim yaptığım planörü yapabilirsiniz.

Edit: Levent abi ben fazla oyalanmisim yazarken :D

CESSNA 182 plandan yapım

Kadir Kurt' Alıntı:
Can abinin yaptigi çaylak modelini yapabilirsiniz.

Ben köpük kesme aleti yapmak yerine depron/kapron ile yaparım ve biraz büyük olsun derseniz benim yaptığım planörü yapabilirsiniz.

Edit: Levent abi ben fazla oyalanmisim yazarken :D

:laugh: :thumbup:

CESSNA 182 plandan yapım

Öncelikle cevaplarınız için çok teşekkür ederim hakkınızı helal edin zamanınızı alıyorum.Can ın yaptıgı modelin balsa planlarını bulabilirmiyim acaba balsadan yapmak istiyorum cünkü hem 2. Bir elektironik e maddiyat el vermiyor cassnanın motorunu esc pil alıcısını kullanmak istiyorum 4 adet servo alıcam ama cesnaya monte edecegim servoları bozmak istemem ilerde elim bollaşırsa uçakta faalse 2 elektironik alabilirim