Çift motorlu uçaklarda pervane dönüş yönü

Cahit Kaş

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Heli
Merhabalar. bi sorum daha olacak. araştırdım ama pek bi bilgi edinemedim.

Çift motorlu uçaklarda pervaneler ters yönde mi dönmeli. Aynı yönde dönerse uçuşta problem çıkar mı?

Teşekkürler

Ynt: Çift motorlu uçaklarda pervane dönüş yönü

Ters donmeli.tek yone dondugunde hangi yonse o yone stall olur diye biliyorum.hic cift motorlu ucagim olmadi o nedenle test imkanim olmadi.kolay gelsin:)

Turkcell T20 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Cevap için teşekkürler . Peki tek motorlu uçaklarda neden sorun çıkmıyor. Helide olduğu gibi kuyruk pali de yok uçakta.

Bana sorun olmaz gibi geliyor ama uçağımı yaparken bu ayrıntıyı atlamışım. Aldığım pervaneler aynı yönlü

Bisikletin bir tekerinin öne doğru diğer tekerinin geriye doğru dönmesi gibi birşeymi bu :)

Sen ayni tak o zaman.bisiklet gibi olsun senin ki.cok bilen cok yanilirmis.dene ve gor.
Cahit bey demek istedigim anlasilmis.kolay gelsin kirimsiz ucuslar..
..

Cahit Kaş' Alıntı:
Cevap için teşekkürler . Peki tek motorlu uçaklarda neden sorun çıkmıyor. Helide olduğu gibi kuyruk pali de yok uçakta.

Bana sorun olmaz gibi geliyor ama uçağımı yaparken bu ayrıntıyı atlamışım. Aldığım pervaneler aynı yönlü
Yaratilan hava akimi ile ilgili bi durum.

Valla ben de merak ettim şimdi :rolleyes: Kesin bilen bir üyemiz / kardeşimiz akşama cevap verir muhtemelen %p

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Valla ben de merak ettim şimdi :rolleyes: Kesin bilen bir üyemiz / kardeşimiz akşama cevap verir muhtemelen %p

2 motordan birinin diğerine göre ters döndüğünü düşünürsek, uçak kirman gibi olduğu yerde döner durur :D

İ.ERİNÇ SALMAN' Alıntı:
Sen ayni tak o zaman.bisiklet gibi olsun senin ki.cok bilen cok yanilirmis.dene ve gor.
..

Sevgili Erinç kardeşim, ben çok biliyorum şöyle takın böyle takın demedimki, sadece merak ettim durum nedir diye, hemen atar yapmışsın :) ben sana değil konuyu yazan arkadaşa sordum, zaten cevabı bilsem net bir şekilde söylerim

Delikopter' Alıntı:
2 motordan birinin diğerine göre ters döndüğünü düşünürsek, uçak kirman gibi olduğu yerde döner durur :D

Uçak olduğu yerde dönmez. Bir ters yöne dönen pervane zaten ters pervane olacağı için ters dönmisine rağmen ikisi de ileri itiş sağlar.
Bendeki pervaneler aynı yönlü..

İ.ERİNÇ SALMAN' Alıntı:
..

Teşekkürler

Cahit Kaş' Alıntı:
Uçak olduğu yerde dönmez. Bir ters yöne dönen pervane zaten ters pervane olacağı için ters dönmisine rağmen ikisi de ileri itiş sağlar.
Bendeki pervaneler aynı yönlü..

Cahit bahsettiğin modelin bir resmi varmı, çift motorlu diyince benim aklıma kargo uçakları gibi hem sağ kanatta hem sol kanatta motoru olan uçaklar geliyor

Abi mesut abi kesin bilgi verir sanirim onun elinden cift motorlu gecmistir tahminimce.
Hüseyin abi sanki yanlis bisey yazmisin gibi yapiyosun ben test etmedim ama bildigimi soyluyorum thk nin islander ucagina bi ara merak salmistim ondan dolayi boyle bir bilgim var.sen atar yapmisin gibi duruyor bisikletle ucagin ne alaksi var yahu?

Erinc, özelden mesaj gönderdim. Bir bakar mısın rica etsem.

İ.ERİNÇ SALMAN' Alıntı:
.......
Hüseyin abi sanki yanlis bisey yazmisin gibi yapiyosun ben test etmedim ama bildigimi soyluyorum thk nin islander ucagina bi ara merak salmistim ondan dolayi boyle bir bilgim var.sen atar yapmisin gibi duruyor bisikletle ucagin ne alaksi var yahu?

Arkadaşlar,

Lütfen katılmıyor olsak bile başkaların fikirlerine saygılı olalım ve özellikle yaş olarak bizlerden büyük üyelerimize hitap ederken daha dikkatli ve özenli davranalım