Cnc router projesi Beni korkutan bir proje, Bir hayal

• Konbuyu başlatan Ragýp SARI
  • Başlangıç tarihi
  • 3,389
R

Ragýp SARI

Guest
Sevgili RCKOLİK ailesi benim uzun soluklu bir projemdir cnc router geçmişi birkaç yıl öncesine dayanıyor, aslında kendi uçağını kendi yapan birçok modelci keşke bir routerim olsada istediğim parçaları çizip kessem diye düşünür hayal kurar, hatta internette satılan o çok pahalı ama işleme alanı oldukça kısıtlı olan routerlere kadınların ayakkabı vitrinlerine baktığı gibi bakar iç geçirir ;D

Bende bu durumu yaşadım ve internette araştırma yaptım neden kendim bir router yapmıyordum ki diye düşündüm ve birkaç malzeme topladım lakin zamanla aslında bu işin göründüğü kadar kolay yapılabilecek bir iş olmadığını acı :'( içinde anladım, Aşırı derecede zor olan bir iş değil ama kolayda değil, bu iş için yeterince bütce sabır ve teknik yeterlilik gerekli, kendi kendime ''Ragıp sen bu işin altından kalkabilecekmisin çalışırmı bu makina'' dediğimde içimden gelen ses çokta net değil :mad:

O yüzden bu soruyu hepinize soruyorum çünkü kendi kendime cevap bulamıyorum :-\
hep beraber bu makinayı çalıştırabilirmiyiz.

Elimdeki malzemeler
M20x1100mm iki başına diş açılmış krom kaplı mil

[attachimg=1]

[attachimg=2]

m14x500mm iki başına diş açılmış yazıcıdan çıkma mil
m8x500mm yazıcıdan çıkma mil
çapını hatırlamadığım eşit boyda 2 mil daha ve resimdeki diğer malzemeler

[attachimg=3]

[attachimg=4]

Ekli dosyalar

• 100_2089.JPG
    100_2089.JPG
    24.7 KB · Görülme: 360
  • 100_2090.JPG
    100_2090.JPG
    19.2 KB · Görülme: 237
  • 100_2091.JPG
    100_2091.JPG
    30.5 KB · Görülme: 233
  • 100_2093.JPG
    100_2093.JPG
    23.7 KB · Görülme: 232

MErhaba ragıp bey, Haklısınız kalkıştığınız iş göründüğü kadar kolay bir iş değil, heleki yeterli teknik bilgi ve tecrübeye sahip değilseniz büyük sıkıntı, kesim alanı kaça kaç olacak? elektornik ve freze olarak elinizde ne var?

Ragip kendini yormana degecek bir is degil inanki :laugh: bende cok actirma yaptim bu konuda ,inan hazirini almak Cok daha avantajli ben 2400Tl gibi bir fiyata 500*800 ebatlarinda router bulmustum demo yazilim dahil ancak pc haric bu fiyata istersen link yollarim ama cnc lazer imkani varken ve bir ucagin kesim maliyeti ortalama 100Tl iken sence degermi bi dusun derim ;D deger d ;)ersen herturlu teknik destegi vermeye hazirim

100 liraya kesiveriyorlarsa lazerle , bence de emek verip kendinizi yormayın derim.Hem şunu da belirteyim , asla lazerle ya da excalibur kıl testere ile kesilen parça kalitesi kadar , kaliteli bir kesim yapamaz cnc router.Lazer saç kılı kadar , max 05 mm fire ile keser , kıl testere , ağzının kalınlığı kadar fireli keser , ama cnc 08 mm uçla bile kontraplağı kesemez ve uç kırar , minimum 1.5 mm uç ile kesmek gerekir ki , bu da iç köşe dönmelerde , 1.5 mm'lik bir radüs yayı oluşmasına sebebiyet verir.Yani anlatmaya çalıştığım şey , parçalar montaj esnasında birbirine geçemez , karşılama yapamaz.Haa , sadece uçak kesmicem , başka şeylerde yapmak isterim derseniz olur , olur da , bu işinde aynı hobimiz gibi sonu yoktur.2400 tl maliyet iyi bir fiyat , ama vasat bir makine , zorlamaya gelmez , step kaçırır, milleri işaret parmağımın kalınlığı kadardır , kaplinli değil , triger tahriktir, zamanla bazı işlerde ne kadar gereksiz bir para vermişim , keşke 1-2 bin lira fazla verseymişim de adam gibi bir makine alsay mışım dedirtir.CNC konusunda anlattıklarım , koca bir denizden bir 1 kepçe sudur , ama yine de Ragıp beyi bu cesaretinden ötürü kutlarım.... :saygilar:

Delikopter' Alıntı:
MErhaba ragıp bey, Haklısınız kalkıştığınız iş göründüğü kadar kolay bir iş değil, heleki yeterli teknik bilgi ve tecrübeye sahip değilseniz büyük sıkıntı, kesim alanı kaça kaç olacak? elektornik ve freze olarak elinizde ne var?

Hüseyin bey aslında bu projeyi vazgeçme demeyelim de uzun süreli askıya aldım diyebilirim kesim alanı 900x400x150mm kadar olmasını planlamıştım elektronik ekipman almadım (karar veremedim) freze olarak dremeli düşünmüştüm ama Bosch un bir frezesi var o olsa daha iyi olur.
Yavuz DEMİRTAŞ' Alıntı:
Ragip kendini yormana degecek bir is degil inanki :laugh: bende cok actirma yaptim bu konuda ,inan hazirini almak Cok daha avantajli ben 2400Tl gibi bir fiyata 500*800 ebatlarinda router bulmustum demo yazilim dahil ancak pc haric bu fiyata istersen link yollarim ama cnc lazer imkani varken ve bir ucagin kesim maliyeti ortalama 100Tl iken sence degermi bi dusun derim ;D deger d ;)ersen herturlu teknik destegi vermeye hazirim

Teşekkürler bende senden tam bu şekilde bir cevap bekliyordum ;D. evet çok haklısın ben İzmit'te kendi routerini yapan bir arkadaş tanımıştım bana dediki nerden bulaştım bu işe 5000 liraya alabileceğim makineyi ben 10000 liraya mal ettim diyordu ;D
Linki verirmisin merek ettim bu makinayı :p

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
100 liraya kesiveriyorlarsa lazerle , bence de emek verip kendinizi yormayın derim.Hem şunu da belirteyim , asla lazerle ya da excalibur kıl testere ile kesilen parça kalitesi kadar , kaliteli bir kesim yapamaz cnc router.Lazer saç kılı kadar , max 05 mm fire ile keser , kıl testere , ağzının kalınlığı kadar fireli keser , ama cnc 08 mm uçla bile kontraplağı kesemez ve uç kırar , minimum 1.5 mm uç ile kesmek gerekir ki , bu da iç köşe dönmelerde , 1.5 mm'lik bir radüs yayı oluşmasına sebebiyet verir.Yani anlatmaya çalıştığım şey , parçalar montaj esnasında birbirine geçemez , karşılama yapamaz.Haa , sadece uçak kesmicem , başka şeylerde yapmak isterim derseniz olur , olur da , bu işinde aynı hobimiz gibi sonu yoktur.2400 tl maliyet iyi bir fiyat , ama vasat bir makine , zorlamaya gelmez , step kaçırır, milleri işaret parmağımın kalınlığı kadardır , kaplinli değil , triger tahriktir, zamanla bazı işlerde ne kadar gereksiz bir para vermişim , keşke 1-2 bin lira fazla verseymişim de adam gibi bir makine alsay mışım dedirtir.CNC konusunda anlattıklarım , koca bir denizden bir 1 kepçe sudur , ama yine de Ragıp beyi bu cesaretinden ötürü kutlarım.... :saygilar:

Hakan bey teşekkürler zamanında bu işe o kadar heveslenmiştimki bu tür sorunları dert etmiyordum kendime tahmin ettiğiniz gibi 0.8lik freze ucu bile almıştım köşeli kısımlarda firede verse eğe ile düzeltirim diyordum kendime.

Yahu lazer cnc mi yapsak nasılda şiir gibi kesiyor ahşabı ne kadar hızlı ne kadar mükemmel kesim yapıyor öyle değilmi ;D

Ragıp, kendin bir şeyler yapmaya çalışmak çok takdir edilecek bir şey! :bravo: Ben bu işlerden anlamam. Ama bu makinayı kendine uçak parçaları kesmek için yapmayı planlıyorsan yılda iki model için keseceğin parça, yaptığın yatırıma değmez. Yok, ben bunu ticari olarak düşünüyorum, başka işlerde yapacağım, arada kendi modellerime parça da keserim diyorsan, o zaman üç beş kuruş daha fazla verip denenmiş bir makina almak daha mantıklı!

Omer Erkan' Alıntı:
Ben bu işlerden anlamam. Ama bu makinayı kendine uçak parçaları kesmek için yapmayı planlıyorsan yılda iki model için keseceğin parça, yaptığın yatırıma değmez.

benim gibi bir modeli en fazla 2 kere uçurabilen biri için epey gerekli o zaman. beni müşteri olarak kap başka işlere vaktin kalmaz ragıp. senin modeller de bedavaya gelir. :)

Omer Erkan' Alıntı:
Ragıp, kendin bir şeyler yapmaya çalışmak çok takdir edilecek bir şey! :bravo: Ben bu işlerden anlamam. Ama bu makinayı kendine uçak parçaları kesmek için yapmayı planlıyorsan yılda iki model için keseceğin parça, yaptığın yatırıma değmez. Yok, ben bunu ticari olarak düşünüyorum, başka işlerde yapacağım, arada kendi modellerime parça da keserim diyorsan, o zaman üç beş kuruş daha fazla verip denenmiş bir makina almak daha mantıklı!

Ömer abi 6 ay oldu ben daha bir uçağın yarısına gelemedim :( yani yapılan yatırıma değmez ama vazgeçmiş de değilim bakalım zaman ne gösterecek belki cnc köpük kesici de yapabilirim ağırlıklı olarak kanat ve birkaç modelin gövdesi kesilebiliyor, az yatırım ve daha az teknik bilgi gerektiriyor yani bilgisayar kullanabilen birçok kişi bu aletide kullanabilir ama çıkardığı kanatlar mükemmel oluyor aynı zamanda epp gibi kesimi zor köpüklerde kesilebiliyor.

Burhan TAŞPINAR' Alıntı:
benim gibi bir modeli en fazla 2 kere uçurabilen biri için epey gerekli o zaman. beni müşteri olarak kap başka işlere vaktin kalmaz ragıp. senin modeller de bedavaya gelir. :)

Burhan abi sen beni beklersen uçaksız kalırsın gel beraber gidelim lazer kesimciye :lollol:

Lazer kesicilerin en dandiği 15000 dolardan başlıyor :laugh:...CO2 tüpünün bir ömrü var ve makine kendini amorti edip bişeyler kazandırana kadar ömrü bitiyor ...
Eğe ile nereye kadar başedeceksin , daha bir modelde istifa ettirir ;D , köpük kesme olabilir , ama onunda bir 3 eksen alt yapısı var.O altyapıyı yapacak sermaye varsa , boşver dremeli , boschu , 1.4 KW'lık invertörlü bir frekans motor alırsın , hem ses yapmaz , hem kömür değiştirmek zorunda kalmazsın , hem sürücü kartı uyumlu olursa start ,stopları programdan verebilir , hatta limit switch bile koyarsın , dediğim gibi alt yapı sermayesi varsa bu saydıklarım en fazla 1000-1200 lira fark yapar ama CNC makinem var dersin. :saygilar:

Hakan'ım tezgahlar üzerindeki uzmanlığını ve değerli bilgilerini az da olsa bizlerle paylaştığın için teşekkür ederiz :thumbup:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Hakan'ım tezgahlar üzerindeki uzmanlığını ve değerli bilgilerini az da olsa bizlerle paylaştığın için teşekkür ederiz :thumbup:

Rica ederim kardeşim , öylesine ustalar varken , bizim yaptığımız olsa olsa birazcık ukalalık olurdu herhalde.Sadece Ragıp beye bir referans noktası oluşturmak istedim , inanın bana önemli olan şey , (cnc'lerde bile böyledir) ne yapacaksanız yapın , işe bir yerden , bir noktadan başlamaktır.

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Lazer kesicilerin en dandiği 15000 dolardan başlıyor :laugh:...CO2 tüpünün bir ömrü var ve makine kendini amorti edip bişeyler kazandırana kadar ömrü bitiyor ...
Eğe ile nereye kadar başedeceksin , daha bir modelde istifa ettirir ;D , köpük kesme olabilir , ama onunda bir 3 eksen alt yapısı var.O altyapıyı yapacak sermaye varsa , boşver dremeli , boschu , 1.4 KW'lık invertörlü bir frekans motor alırsın , hem ses yapmaz , hem kömür değiştirmek zorunda kalmazsın , hem sürücü kartı uyumlu olursa start ,stopları programdan verebilir , hatta limit switch bile koyarsın , dediğim gibi alt yapı sermayesi varsa bu saydıklarım en fazla 1000-1200 lira fark yapar ama CNC makinem var dersin. :saygilar:

Hakan abi müsadenle birkaç düzeltme yapmak istiyorum, Lazerlerin en dadiği 4 bin TL den başlar, 15bin dolar 30 Bin TL yapar ve 30bine lazer kesimin kralı alınır, ve 30 bine aldığımız makinenin tüpüde cam tüp değil metal tüp olur ve ömrü çok uzundur, cam tüp olduğunu düşünsek dahi makine kendini amorti ettiği zaman tüpü bitmiş dahi olsa yüksek kalite bir tüp 800dolar.

Delikopter' Alıntı:
Hakan abi müsadenle birkaç düzeltme yapmak istiyorum, Lazerlerin en dadiği 4 bin TL den başlar, 15bin dolar 30 Bin TL yapar ve 30bine lazer kesimin kralı alınır, ve 30 bine aldığımız makinenin tüpüde cam tüp değil metal tüp olur ve ömrü çok uzundur, cam tüp olduğunu düşünsek dahi makine kendini amorti ettiği zaman tüpü bitmiş dahi olsa yüksek kalite bir tüp 800dolar.

Hüseyinim senin lazer uzmanı olduğunu biliyorum , zaten ben de lazer konusunda üstünkörü bilgilerimi yazmıştım , geçen haftalarda CNR Expo İstanbul , promosyon fuarına gitmiştim , dediğin metal tüplü bir lazer gördüm ve en ufağı 15000 dolar demişti , ama gözüme makine pek bir ufak ve pek bir dandik gelmişti de ondan en dandiği diye yazdım :lollol:
Netice de verimli birşey almaya kalksan en az 15-20 bini gözden çıkarmak gerek o zaman ;)

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Hüseyinim senin lazer uzmanı olduğunu biliyorum , zaten ben de lazer konusunda üstünkörü bilgilerimi yazmıştım , geçen haftalarda CNR Expo İstanbul , promosyon fuarına gitmiştim , dediğin metal tüplü bir lazer gördüm ve en ufağı 15000 dolar demişti , ama gözüme makine pek bir ufak ve pek bir dandik gelmişti de ondan en dandiği diye yazdım :lollol:
Netice de verimli birşey almaya kalksan en az 15-20 bini gözden çıkarmak gerek o zaman ;)

Eyvallah abi, ben kimsenin gözü korkmasın diye rakamları düzelttim :) sadece kesim yapmak için 10bin liralık 90W bir makine yeterli, fakat geniş ürün yelpazesi için markalama - rotation özelliği olan bir makine gerekli, tabiki ozamanda fiyatlar bir anda yükselebiliyor, mesela bizdeki makineyi 2009da 40 bin TL ye almıştık, ozamanlarda aynı ölçülerde aynı güçte 12,5 bin TL yede makine vardı. Her işte olduğu gibi bu makine işlerindede çok alternatif var, ne kadar ekmek o kadar köfte... :saygilar:

yaptığım cnc router i paylaştıktan sonra bu topiği gördüm. bir şeyler yazmak istedim. cnc işi öyle gzde büyütülecek bir şey değil. çalışma mantığı çok basit. lazer kesim cihazlarına göre dezavantajları var. ancak yukarıda anlatılanlar kadar olduğunu düşünmüyrum. 1mm lik uç ile rahatlıkla 4-6 mm lik balsayı kesebiliyorum. zaman sıkıtım olmadığı için tur sayısını arttırıyorum. mesala her dalışta 1mm ideal. hiç sorunsuz kesim gerçekleşiyor. 0.5 mm li uçlardan sipariş verdim. eğer kırmadan kesmeyi başarabilirsem daha fazlasına gerek yok.

Bu arada lazer kesim cihazlarını inceliyoum. yine yularıda yazılanlara eleştiri olacak ama.. sırada lazer kesim cihazı var. öyle 10000 falan gibibüyük paralar ödememeyeceğim tabiki. yurt dışı alışveriş sitelerinde balsa kesebilecek laser diodlar çok uygun fiyatlara. 10-25W arası diodlar balsa için yeterli olur diye düşünüyorum. mekanik ve elektroniği yaptığım cnc router a benzer olacak. tabi şu anda sadece proje.