Cox Motorlar İçin Pil Kutusu

Levent Suberk

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Cox motorlar için buji ısıtıcı pil kutusu reprodüksiyonu. Karton kutunun içine paralel bağlı üç adet D (büyük boy) pil konuyor.

Bağlantı:

Örnek resim:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Anladığım kadarı ile sen bu Cox motorları hala aktif olarak kullanıyorsun Levent abi, doğru mudur ?

• Beğen
Tepkiler: Levent Suberk

Evet Mehmet bey. 80 li yılların ortalarında bir tane alabilmiştim. Daha önce, 60'lı yıllarda Tünel'deki Jet Model firması Testors McCoy .049 motorlar getirirdi. O zamanlar 250 lira kadardı galiba, pahalıydı. Müeyyet Sokak'taki dükkanı severdim. Daha sonra Jet Model firması plastik döküm işine girdi, model kit üretimini durdurdu. Bugün bazı lastikli model uçak kitlerini Atalar Model devam ettiriyor. Jet Model bir aylık bülten yayınlardı. Bu bültenlerde neler neler yoktu. Sonra yedi sayı süren Modelcilik Dergisi yayınlanmış, Jet Model bültenlerine bu dergide devam etmişti. Cox Babe Bee kullandığım ilk motor olduğu için gönül bağım var :)

İlk motor olunca çok doğal abi %p

Cox starter pil kutusu ikinci versiyonu. Üç adet D (büyük boy) pil için.

Bağlantı:

Örnek resim:

Levent Suberk' Alıntı:
Evet Mehmet bey. 80 li yılların ortalarında bir tane alabilmiştim. Daha önce, 60'lı yıllarda Tünel'deki Jet Model firması Testors McCoy .049 motorlar getirirdi. O zamanlar 250 lira kadardı galiba, pahalıydı. Müeyyet Sokak'taki dükkanı severdim. Daha sonra Jet Model firması plastik döküm işine girdi, model kit üretimini durdurdu. Bugün bazı lastikli model uçak kitlerini Atalar Model devam ettiriyor. Jet Model bir aylık bülten yayınlardı. Bu bültenlerde neler neler yoktu. Sonra yedi sayı süren Modelcilik Dergisi yayınlanmış, Jet Model bültenlerine bu dergide devam etmişti. Cox Babe Bee kullandığım ilk motor olduğu için gönül bağım var :)
Levent abi o zaman badem yağlı nitro yakıt da hala hafizandadır.
Biz de oradan bir arkadaşımla cox motor ve pilli motor almıştık 2 tane küçük pili vardi şarjlı onu sarj edecegiz diye canımız çıkardı. Cox motoru da 1-2 kez çalıştırmayı ancak becerebilmistik. Sanirim o motor hurda vaziyette duruyor .

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen

Evet :) Tabii o zamanlar ilkokulda veya ortaokuldayım, nitroyu ilk kez duymuştum, ne olduğunu da bilmiyordum. Sonra öğrendim. O zamanlar tek bilgi kaynağı yabancı modelcilik dergileriydi. Türkiye'ye de pek gelmiyordu. Az sayıda Jet Model getirirdi. Zarfın içine Beynelmilel Cevap Kuponu (IRC) koyar yurtdışından tek sayı isterdim. Pilli motor Mabuchi A1 idi. İki NiCad pili vardı. Jet Model bu motor için Balarısı adında bir model kiti satardı. Mabuchi almamıştım.

Levent Suberk' Alıntı:
Evet :) Tabii o zamanlar ilkokulda veya ortaokuldayım, nitroyu ilk kez duymuştum, ne olduğunu da bilmiyordum. Sonra öğrendim. O zamanlar tek bilgi kaynağı yabancı modelcilik dergileriydi. Türkiye'ye de pek gelmiyordu. Az sayıda Jet Model getirirdi. Zarfın içine Beynelmilel Cevap Kuponu (IRC) koyar yurtdışından tek sayı isterdim. Pilli motor Mabuchi A1 idi. İki NiCad pili vardı. Jet Model bu motor için Balarısı adında bir model kiti satardı. Mabuchi almamıştım.
Bu BALARISI modeli yoksa şu mu abi ?

• Beğen

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Bu BALARISI modeli yoksa şu mu abi ?
...

Yok, sanmıyorum. Jet Model'in o yıllarının kataloglarında buna benzer bir şeyi hatırlamıyorum. O Mabuchi motorları hatırlıyorum ama. Pillerin, motorun arka tarafına konmasını sağlayan, yan tarfında bir kolu olan ilginç bir plastik kutusu vardı.

• Beğen

Balarısı Lazy Bee değil de Röne Koen tasarımı bir modeldi. Bu arada Ömer beyin Lazy Bee inşasını okumamıştım. Güzel bir çalışma olmuş. :)

Pil kutusunun tamamlanmış şekli.

Gerçekten güzel olmus Levent abi, ellerine sağlık [emoji122]

Sent from my iPhone using Tapatalk

• Beğen

XL4015 entegresinin kullanıldığı DC-DC gerilim düşürücü devre yaklaşık 10 Lira:

Devreye 1350 mAh LiPo pil takarak 1.5 Volta ayarladım ve kutu içine koydum. Bu şekilde büyük boy (D) pil kullanmaktan daha ucuza geliyor.

Buji ısıtıcı olarak kullanılan ve Jet Model'in satışını yaptığı 1.5 Voltluk katot pilleri vardı. G boyutundaki bu katot pillerinin Cox motorları için üretilen ve 1974 kataloğunda aşağıdaki resimde görülen pilin reprodüksiyonu. Bu pili kullanmak için gene resimde görülen özel bir bağlantı maşası gerekiyor.

Katot pillerinin çapı büyük boy piller ile aynı olduğundan iki büyük boy pilin etrafına karton sarıp bir boru yaptım. Borunun üstüne çıkartma kağıdına basılı etiketi yapıştırdım. Borunun altına yuvarlak bir plastik parça kestim. Ortasına negatif bağlantı için bir vida ve somun taktım. Plastik parçayı borunun altına yapıştırdım. Üst taraftan pili borunun içine taktım.

Örnek resim:

A4 sayfa bağlantısı: