DİKİZ-elektrikli model uçak

• Konbuyu başlatan CAGDAS
  • Başlangıç tarihi
  • 5,251
C

CAGDAS

Guest
merhaba arkadaşlar, yaklaşık 2,5 sene önce kendim tasarladığım bir modeli sizlere tanıtmaya çalışacağım. modelin adı "DİKİZ". bu modeli yapmaktaki amacım fpv uçuşu yapmaktı. fpv sistemlerine 3 sene önce merak saldım. ama çevremde fpv sistemleri ile ilgilenen modelci hiç yoktu. ancak forumlarda bilgi sahibi olabiliyordum. :-\ fpv sistemi de Türkiye'de çok yaygın bir sistem değildi. ama kafaya koymuştum bir kere. öncelikle uçağı tasarlayarak işe başladım. daha sonra 900 mhz 1500 wm lık bir fpv sistemi aldım. osd olarak ta easy osd-2 kullanmıştım. fpv sistemini takmadan önce yaptığım test uçuşları gayet güzeldi. problem yaşamadım. asıl problemi kumanda konusunda yaşadım. kumandam 2,4 ghz olduğu fpv sistemi ile uyumsuz çalıştı. sonuç olarak ilk fpv denememde uçağı çaktım. almış olduğum fpv sisteminin sinyalleri kumandaya göre çok güçlü olduğu için servoları bile yakmış. daha sonra 2,4 kumandalarla filtre kullanıldığı öğrendim ama iş işten geçmişti artık.. şimdiki aklım olsa şu an bu uçak belki hala sağlam olabilirdi. demek ki fazla aceleci olmamak gerekiyormuş :embarras: neyse fazla uzatmadan uçağın yapım aşamalarına geçiyorum. umarım fotolar faydalı olur.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

bu yatay dikez stab ları tanıyorum bi yerden.. :saygilar:

Çağdaş belkide Dikiz V2 çıkar ortaya belli mi olur. :laugh: Çok güzel bir paylaşım ve tecrübe, eline sağlık. :bravo:

Çağdaş güzel çalışma olmuş eline sağlık, modelin uçuş ağırlığı ne kadar olmuştu ?

Çağdaş sana ve ustalığına yakışan bu girişimin için tebrik ederim.Senin de bahsettiğin gibi deneyim ve tecrübelerinle Türker'in de dediği gibi DİKİZ V2 çalışmalarını merakla bekliyorum.Eminim çok şık bir model olacak.Kimbilir belki tekrar FPV yapmaya müsait olursam birtane de bana yaparsın. :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo:

Halil Ustun' Alıntı:
bu yatay dikez stab ları tanıyorum bi yerden.. :saygilar:
sanırım size vermiştim kalan parçaları Halil Abi, şimdi hatırladım siz söyleyince :laugh:

Çağdaş belkide Dikiz V2 çıkar ortaya belli mi olur. :laugh: Çok güzel bir paylaşım ve tecrübe, eline sağlık. :bravo:
Türker Abi uçak çakılınca bıraktım o sinirle bıraktım fpv işini :mad: tüm malzemeleri sattım. ama şu an fpv Türkiye'de gerçekten ilerlemiş durumda. bizim ekip te bu konuda çok iyi. kolları sıvasak mı acaba tekrar? diye düşünüyorum aslında :rolleyes:

Çağdaş güzel çalışma olmuş eline sağlık, modelin uçuş ağırlığı ne kadar olmuştu ?
Yavuz Abi tam olarak hatırlamıyorum ama 1000 gr'dan biraz ağır olmuştu sanki :rolleyes:

Çağdaş sana ve ustalığına yakışan bu girişimin için tebrik ederim.Senin de bahsettiğin gibi deneyim ve tecrübelerinle Türker'in de dediği gibi DİKİZ V2 çalışmalarını merakla bekliyorum.Eminim çok şık bir model olacak.Kimbilir belki tekrar FPV yapmaya müsait olursam birtane de bana yaparsın. :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo:
Altan Abi siz tekrar başlayında hiç problem değil. daha iyilerini yaparız ;)

Çağdaş DABAN' Alıntı:
Türker Abi uçak çakılınca bıraktım o sinirle bıraktım fpv işini :mad: tüm malzemeleri sattım. ama şu an fpv Türkiye'de gerçekten ilerlemiş durumda. bizim ekip te bu konuda çok iyi. kolları sıvasak mı acaba tekrar? diye düşünüyorum aslında :rolleyes:
Çağdaş gerçekten tebrikler :bravo: Zamanında çok güzel bir çalışma olmuş %p Sonuç biraz can sıkmış ama ilklerde bu tür sıkıntılar yaşanabiliyor ne yazık ki :embarras:

Bu arada sen heli işine niyetlenmiştin bir zamanlar, ne oldu o iş . Belki FPV yeniden başlarım deyince aklıma geldi de :D

bende sadece yatay ve dikey stab lar var, başlayacaksan emanetin duruyor, hertürlü yardım da yapılır...

Çağdaş sende ne cevherler varmış böyle, bu uçağı görünce bir zamanlar yaptığım ve uçurmayıda başardığım bana çok katkıları olan pelikanı hatırladım ama benim yaptığım pelikan görsel olarak bu kadar iyi değildi mükemmel bir işçilik kalitesiyle yapmışsın, bence bu uçak el dokuma halıları kadar değerli bir modelmiş :saygilar: ilk uçuşunda düşmeside çok üzücü :'(
kaplama bana biraz değişik gibi geldi Thk dan alınan kaplamalarmı bunlar?

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Çağdaş DABAN' Alıntı:
Çağdaş gerçekten tebrikler :bravo: Zamanında çok güzel bir çalışma olmuş %p Sonuç biraz can sıkmış ama ilklerde bu tür sıkıntılar yaşanabiliyor ne yazık ki :embarras:

Bu arada sen heli işine niyetlenmiştin bir zamanlar, ne oldu o iş . Belki FPV yeniden başlarım deyince aklıma geldi de :D
Mehmet Abi güldürdün beni akşam akşam :lollol: abi öncelikle çok fazla simülatör çalışmam lazım bunu gördüm. yoksa heliyi de uçak gibi ilk sortide çakarım herhalde. bende aerofly simülatör var. trex 450 yi seçiyorum. en fazla 10 saniye sonra çakılıyor. real flight simülatör programını yükleyip onda çalışmaya başlıcam. bakalım zaman ne gösterecek?

Çağdaş sende ne cevherler varmış böyle, bu uçağı görünce bir zamanlar yaptığım ve uçurmayıda başardığım bana çok katkıları olan pelikanı hatırladım ama benim yaptığım pelikan görsel olarak bu kadar iyi değildi mükemmel bir işçilik kalitesiyle yapmışsın, bence bu uçak el dokuma halıları kadar değerli bir modelmiş :saygilar: ilk uçuşunda düşmeside çok üzücü :'(
kaplama bana biraz değişik gibi geldi Thk dan alınan kaplamalarmı bunlar?
Ragıp Abi ben işçiliğe çok önem verir ve her yaptığım modelde buna dikkat ederim. beni bu hobiye bulaştıranlar iyi ki titiz çalışmayı öğretmiş bana zamanında. dediğiniz gibi kaplamayı thk dan aldım. ütü ile kapladım.

Çağdaş DABAN' Alıntı:
... ben işçiliğe çok önem verir ve her yaptığım modelde buna dikkat ederim. beni bu hobiye bulaştıranlar iyi ki titiz çalışmayı öğretmiş bana zamanında. dediğiniz gibi kaplamayı thk dan aldım. ütü ile kapladım.
Ortaya çıkardığın modellerden bu belli oluyor Çağdaş. Senin bence en önemli farklarından biri bu. %p

Türker Akgün' Alıntı:
Çağdaş DABAN' Alıntı:
... ben işçiliğe çok önem verir ve her yaptığım modelde buna dikkat ederim. beni bu hobiye bulaştıranlar iyi ki titiz çalışmayı öğretmiş bana zamanında. dediğiniz gibi kaplamayı thk dan aldım. ütü ile kapladım.
Ortaya çıkardığın modellerden bu belli oluyor Çağdaş. Senin bence en önemli farklarından biri bu. %p
güzel yorumunuz için teşekkürler Türker Abi. benim için görsellik te modelin performansı kadar iyi olmalı. ve tüm yaptığım modellerde de bu şekilde olucak %p

Çağdaş, çok güzel bir modelmiş rahmetli. İşçilik kendini gösteriyor zaten. Ortaya da UAV gibi bir model çıkmış. :bravo: Bunun çizimlerini yaparken neleri göz önünde tuttun ve neyi temel aldın? Daha önceden kit yapmışlığın falan varmı?

cağdaş bey uçağın planını paylaşma şansınız varmı acaba.