DIY Devir Sayaci

DIY Devir Sayaci

Bu akşam prototip üretimini tamamladım. Şu anki hali ile 14.2 mm'lik olarak tanımlanan 4 haneli LED göstergelerin tümü ile uyumlu oldu. Bu göstergelerin bacak bağlantıları standart. Bazıları ortak anot bazıları ortak katod olarak üretiliyor. Bunu yazılımdan değiştirebiliyoruz. Yani her iki tür gösterge de kullanılabiliyor. Fotoğrafta bolca soket olduğu için biraz biçimsiz görünüyor. Ama nihai ürün soketsiz ve çok daha ince olacak.

[attachimg=1]

Ek:

Göstergenin soketini iptal edip doğrudan lehimleyince boyutlar fena olmadı.

[attachimg=2]

Ekli dosyalar

• pic000001.jpg
    pic000001.jpg
    48.4 KB · Görülme: 35
  • pic01.jpg
    pic01.jpg
    39.4 KB · Görülme: 26
Devir göstergesi için talepler gelmeye başlayınca konu hortladı uzun zaman üstüne.
En son çözüm güzel ama üretimi zahmetli. İki ayrı plaket halinde ve bolca delik delip aralara kablo lehimlemek gerekiyor.
O nedenle farklı bir yol izlemeye karar verdim. Arduino camiasında çok meşhur olan Nokia5110 ekranlarından kullanarak yeni bir devir göstergesi yaptım. Bakalım nasıl olmuş...

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Küçük bir ek özellik koydum. Devir sıfıra düşünce ekran terse dönüyor (yani negatif görüntü oluyor) ve çalışma sırasında ulaşılmış olan en yüksek devri gösteriyor.

Üst devir limiti 25000.
İkinci fotoğraftan da farkedeceğiniz gibi ilk fotoğraftan sonra bir de "leading zero suppression" yani soldaki sıfırları göstermeme özelliği de eklendi.

Son düzenleme:
Devir göstergesi için talepler gelmeye başlayınca konu hortladı uzun zaman üstüne.
En son çözüm güzel ama üretimi zahmetli. İki ayrı plaket halinde ve bolca delik delip aralara kablo lehimlemek gerekiyor.
O nedenle farklı bir yol izlemeye karar verdim. Arduino camiasında çok meşhur olan Nokia5110 ekranlarından kullanarak yeni bir devir göstergesi yaptım. Bakalım nasıl olmuş...

Küçük bir ek özellik koydum. Devir sıfıra düşünce ekran terse dönüyor (yani negatif görüntü oluyor) ve çalışma sırasında ulaşılmış olan en yüksek devri gösteriyor.

Üst devir limiti 25000.
İkinci fotoğraftan da farkedeceğiniz gibi ilk fotoğraftan sonra bir de "leading zero suppression" yani soldaki sıfırları göstermeme özelliği de eklendi.

? Sabırsızlıkla bekliyorum. Eline sağlık abi☺️

• Beğen
Tepkiler: Taha KOÇAK
Ben de!... Ama bana faydası yok! O kadar "oyro"ları falan da hazırladık halbuki... ?
Optik olanla bir türlü tutarlı bir ölçüm yapamıyorum. Bir çalışıyor bir saçmalıyor. Elektronik devrede sıkıntım var.

Ve son versiyon da hazır. Bunda devir sıfıra düşünce çalışma sırasında ulaşılmış olan en yüksek devir ekran yanıp sönerek gösteriliyor. Devir limiti ise 9999. Devir limitini artırıp son haneyi göstermemek bir seçenek. Yani örneğin 8643 devir 864 olarak gösterilecek.Ama ben bunu sevmiyorum. Kaldı ki benzinli motorlar zaten 10 bin devre ulaşamıyorlar. O nedenle 9999 üst sınır tamamen yeterli olur.

Bir dünya da Sümeronics RC hissesi toplamıştım, ? hemen satıyorum...
Helal valla. Elli tane süper projeyi gerçekleştir, Binlerce saat sorunsuz uçsunlar. Bir projede hafifçe tekleyince hisseleri sat. Yok arkadaş, bu insanoğlu nankör! :D :p

Ve son versiyon da hazır. Bunda devir sıfıra düşünce çalışma sırasında ulaşılmış olan en yüksek devir ekran yanıp sönerek gösteriliyor. Devir limiti ise 9999. Devir limitini artırıp son haneyi göstermemek bir seçenek. Yani örneğin 8643 devir 864 olarak gösterilecek.Ama ben bunu sevmiyorum. Kaldı ki benzinli motorlar zaten 10 bin devre ulaşamıyorlar. O nedenle 9999 üst sınır tamamen yeterli olur.
Nokia5110 ekranlı versiyondan vaz mı geçtin abi ? :rolleyes: