DIY Devir Sayaci

DIY Devir Sayaci

Hayır sürekli uçakta bırakabiliyoruz. Uygun montaj kulakları yaptık ki iki yandan vidalanabilsin. Ama genelde eğer ateşlemenin özel takometre çıkışı varsa sorun yok da sensörden Y kablo ile sinyal alınıyorsa ne olur ne olmaz diye uçakta tutmayın diyen var.

DIY Devir Sayaci

Sümer Yamaner' Alıntı:
Hayır sürekli uçakta bırakabiliyoruz. Uygun montaj kulakları yaptık ki iki yandan vidalanabilsin. Ama genelde eğer ateşlemenin özel takometre çıkışı varsa sorun yok da sensörden Y kablo ile sinyal alınıyorsa ne olur ne olmaz diye uçakta tutmayın diyen var.

Abi o konuyu bende duydum, bir abimizde bahsetmişti konudan. Üzerinde uzun süre durunca bozulabildiğinden bahsetmişti. Bende o nedenle sorma gereği duydum.

DIY Devir Sayaci

Bozulmaz. Takometrede bir kısa devre vs olursa motor stop eder. Sorun bu. Ama bence motorun başka sebeplerle stop riskinden daha düşük bir risk bu.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

DIY Devir Sayaci

Abi senin konuyu acacagin yok bari konuyu ben acayim sen nasil olsa icini doldurursun diye dusundum :laugh: ;D

Bilgine ve ilgine abi :RCKolik:

DIY Devir Sayaci

Sümer bey, elinize bilginize sağlık! Ürün markası ve kutusu ile nihai halini almış. Çok da hoş olmuş. Yalnız ben dükkanda aynı konuda bir müşteri talebi ile ilgili bir proje önerdiydim ama, burada mı belirtseydim acaba? :-\

DIY Devir Sayaci

Bir güncelleme yapalım...

Yedi segment LED göstergeli versiyon gayet güzel oldu. İlk ürün Sea Fury'ye monte edildi ve birkaç uçuş boyunca başarıyla test edildi.

[attachimg=1]

Ancak şimdi yeni bir sorunumuz var. Ben bu göstergeleri Banggood'dan alıyorum. Üzerlerinde toplam üç (ve iki de besleme) uçla kullanılabilmelerini sağlayan shift register entegreleri var. Böylece Attiny85 gibi minik bir işlemci ile kullanabiliyorum. Ancak herifler modülü konnektörü lehimli halde gönderiyorlar. Bugün elimdeki beş modülün konnektörünü söküp yerine benim plaketime uygun konnektörü lehimlemekle uğraştım. Dört modül kullanılamaz hale geldi. Kullandıkları lehim ilginç ve bir türlü sökülmüyor. Sökülürken de baskılı devre zedeleniyor. Bildiğim her numarayı yaptım ama olmadı. Sonuçta bugün ürettiğim iki takometrenin sadece birine gösterge takabildim. Diğeri göstergesiz bekliyor. İnanılmaz derecede tepem attı. Çok aradım ama konnektörsüz modül bulamadım. Ben de yeniden başladım işe!

Arduino Uno ile yeni bir devre test ettim. Amacım sonuçta Atmega328 kullanarak devreyi gerçekleştirmekti. Atmega328'in yeterince portu olduğu için LED göstergeyi shift register olmadan sürebilecektim. Uzun uğraşlar ve debugging sonucunda istediğim sonucu elde ettim.
Kısaca yeni versiyon takometremizin boyutları azıcık büyüdü ama o aptal LED modüllerinden kurtulmuş oldum. Baskılı devresini de hazırladım. Hafta içi üretimi tamamlayıp kutu üretimi için arkadaşıma göndereceğim.

[attachimg=2]

Ekli dosyalar

• pic00001.jpg
    pic00001.jpg
    71.9 KB · Görülme: 57
  • pic000001.jpg
    pic000001.jpg
    90.6 KB · Görülme: 58
DIY Devir Sayaci

Sümer Yamaner' Alıntı:

...Bugün elimdeki beş modülün konnektörünü söküp yerine benim plaketime uygun konnektörü lehimlemekle uğraştım. Dört modül kullanılamaz hale geldi. Kullandıkları lehim ilginç ve bir türlü sökülmüyor. Sökülürken de baskılı devre zedeleniyor. Bildiğim her numarayı yaptım ama olmadı. Sonuçta bugün ürettiğim iki takometrenin sadece birine gösterge takabildim. Diğeri göstergesiz bekliyor.
5'te bir gerçekten sinir bozucuymuş abi. Çok yerinde bir güncelleme olmuş, özellikle de ruh sağlığı açısından. :laugh:

DIY Devir Sayaci

Sümer Yamaner' Alıntı:

Yedi segment LED göstergeli versiyon gayet güzel oldu. İlk ürün Sea Fury'ye monte edildi ve birkaç uçuş boyunca başarıyla test edildi.
....
Arduino Uno ile yeni bir devre test ettim. Amacım sonuçta Atmega328 kullanarak devreyi gerçekleştirmekti. Atmega328'in yeterince portu olduğu için LED göstergeyi shift register olmadan sürebilecektim. Uzun uğraşlar ve debugging sonucunda istediğim sonucu elde ettim.
Kısaca yeni versiyon takometremizin boyutları azıcık büyüdü ama o aptal LED modüllerinden kurtulmuş oldum. Baskılı devresini de hazırladım. Hafta içi üretimi tamamlayıp kutu üretimi için arkadaşıma göndereceğim.
Abi hızına yetişmek mümkün değil valla. Hem mevcutla uğraşıp çözmeye çalışıyorsun baktın olmadı gösterge kısmını sıfırdan yeniden yazıyorsun ve hepsini anladığım kadarı ile bu hafta sonu yapıyorsun :eek: Gerçekten bravo abi :thumbup: :bravo: %p

DIY Devir Sayaci

Yapacak başka iş yoktu. Arabam arızalandı. Uçuşa gidemedim. Bari boş durmayayım dedim.

DIY Devir Sayaci

Sümer Yamaner' Alıntı:
Yapacak başka iş yoktu. Arabam arızalandı. Uçuşa gidemedim. Bari boş durmayayım dedim.

Arabayı tamir etseydin ya abi o da sizin icin çocuk oyuncağı sayılır[emoji1]

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

DIY Devir Sayaci

Celalettin Yazkan' Alıntı:
Arabayı tamir etseydin ya abi o da sizin icin çocuk oyuncağı sayılır[emoji1]

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Tasarımını bizzat yapmayınca onarımı zor. :)

DIY Devir Sayaci

Sümer Yamaner' Alıntı:
Tasarımını bizzat yapmayınca onarımı zor. :)

Hazır library bile kullanmayan Sümer abimiz, başkası tarafından dizayn edilen ve toplanan arabaya hayatta elini sürmez :lollol: :lol:

DIY Devir Sayaci

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Hazır library bile kullanmayan Sümer abimiz, başkası tarafından dizayn edilen ve toplanan arabaya hayatta elini sürmez :lollol:[emoji38]
Bak adam beni çok iyi çözmüş. :)