Dolar kuru modelcilik hayatınızı nasıl etkiler?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Heliciliği kendine hobi edinen birinin en önce öğrenmesi gereken şeylerden biri de acele etmemektir ki; şuanda bence yapılacak tek şey ihtimal dahilinde (az yada çok) olan olumsuzlukları görmekte acele etmemektir. Bir süre olacakları izlemekte fayda var diye düşünüyorum.

En azından bir tane yerli model üreten firmamız olaydı değerini bilirdik.Ulke olarak yerli markaların zamanı geldi artık arkadaşlar.
Güney Kore dünyanın en karmaşık mikrochip lerini üretiyor...

Model işine mi girsek la :D nedir karbon plaka imal edip cnc de keseceğiz,birde alüminyum cnc %p
Levent abi olurmu bu iş:):)

Son düzenleme:
En azından bir tane yerli model üreten firmamız olaydı değerini bilirdik.Ulke olarak yerli markaların zamanı geldi artık arkadaşlar.

Model işine mi girsek la :D nedir karbon plaka imal edip cnc de keseceğiz,birde alüminyum cnc %p
Bu iş zaten o noktaya ilerliyor, Sab olsun , Lynx olsun, hep standart ve seri üretilen modellerin eksik noktalarını giderip, mevcut modellerin iyileştirme çalışmasını yapmaya çalışan kişilerin şahsi çabalarından türemiş markalardır.
Scale dünyası ise zaten yıllardır custom modeller ile yoluna devam ediyor.
Yani adamlar birer klüp kurmuş ve hemen hemen herşeylerini kendileri imal ediyor.
Bizde de böyle olacak diye kesin bir yargım yok zira adamlardaki teknik bilgi ve ekipman malesef bizde yok ve o alt yapıyı oluşturmak , sağlam bir klüp kurulsa bile mümkün görünmüyor.
Hadi gelin bir CNC torna alalım desem , buna bile yanaşacak gönüllü sayısı parmakla sayılacak kadar az olacaktır.
Beklemekten başka çaremiz daha doğrusu zaten yapabileceğimiz birşey yok.
Su akacak yolunu bulacak , filler çarpışacak bizim gibi çimenler ezilecek belki , tek duamız mümkün olan en az hasarla bu badireyi atlatmak.Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun.:embarras:

Bugün bir hobi mağazasına uğradım. Ivır zıvır birtakım ihtiyaçlar vardı. Bakınırken alıp da kenara koyulacak özellikte bazı şeyler gördüm. Fiyatları da çok makuldü. Örneğin 150 dolar gibi. :)
150 doları Türkçeleştirdiğinizde neredeyse 1000 lira (BİN) çıkıyor!!! Akıl mantık alacak bir şey değil...

Bu şartlar altında olmayacağı gibi, daha önce de olmazdı, ben bu güne kadar TÜRK malı model helikopter üretelim muhabbetini çok duydum, ama iş yatırım yapma noktasına gelince kimse kalmıyor ortada..:saygilar: Fakat tabi öyle karbon plaka imal edip kesmekle de bitmiyor parça sayısı çok fazla görünmese de iş imalat alt yapısı kurmaya gelince ciddi paralar gerekiyor, tasarım kısmı da ayrı mevzu.

Bu iş zaten o noktaya ilerliyor, Sab olsun , Lynx olsun, hep standart ve seri üretilen modellerin eksik noktalarını giderip, mevcut modellerin iyileştirme çalışmasını yapmaya çalışan kişilerin şahsi çabalarından türemiş markalardır.
Scale dünyası ise zaten yıllardır custom modeller ile yoluna devam ediyor.
Yani adamlar birer klüp kurmuş ve hemen hemen herşeylerini kendileri imal ediyor.
Bizde de böyle olacak diye kesin bir yargım yok zira adamlardaki teknik bilgi ve ekipman malesef bizde yok ve o alt yapıyı oluşturmak , sağlam bir klüp kurulsa bile mümkün görünmüyor.
Hadi gelin bir CNC torna alalım desem , buna bile yanaşacak gönüllü sayısı parmakla sayılacak kadar az olacaktır.
Beklemekten başka çaremiz daha doğrusu zaten yapabileceğimiz birşey yok.
Su akacak yolunu bulacak , filler çarpışacak bizim gibi çimenler ezilecek belki , tek duamız mümkün olan en az hasarla bu badireyi atlatmak.Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun.:embarras:

Hakanım; " su akacak, yolunu bulacak" aynen öyle işte..:coolxf:
Amaaan zaten model model nereye kadar..;)

III
III
III
III
V

• Beğen
Tepkiler: Hakan Ülgenalp
Arkadaslar,
700 ün palleri pekâlâ yapılabilir ve diğer boyların.Yaptikca gelişecektir ve bu işe giren girişimcide emeğinin karşılığını bulacaktır.Suslu boyaları olmasın,komple beyaz jelkot olsun,mukavemet ve aerodinamik testlerini geçsin kafi.

Hobiye yönelik bir kaç parçayı üretsek bile pek birşey değişmez. Üretim hattı kurmak pek kolay değil.
( yüzlerce elektronik ve mekanik parçanın farklı firmalarca üretilip bir araya getirilmesi gerek)

Sadece dolar yükselmiyor. Tüm değerler karşısında TL. değer kaybediyor.
Tl nin değer kaybı, TL karşılığı gelir elde eden insanlarının (çalışan, üreten ve emeklinin vb.) kazancının değer kaybı demektir.
Tl nin değer kaybının dış etkenlerden kaynaklandığına ihtimal vermiyorum.
Sibirya yada Büyük sahra ülkesiymişiz gibi soğanı ve patatesi 6 liradan, limonu 10 liradan, diğer meyveleri 5-6 liradan satın almak zorunda bırakılıyoruz.
Bunlar gibi döviz artışlarının da
spekülatif amaçlı olduğu düşünmek gerekir.
Bir yere kadar yükseltip sonra durduracaklar. Daha sonra yerel seçim öncesi bir miktar aşağı çekecekler. Fakat 5 tl nin altıa inmesini ihtimal değil.
Modelciler olarak mutlaka çok etkileneceğiz, bir süre bazı şeyleri askıya alacağız.
Sonra alışa alışa, yavaştan daha fakir olarak devam edeceğiz.
Modelcilik; iyileşmesmi imkansız bir hastalık gibidir. :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bugun konu ile ilgili olarak kendiliginden gelisen ve gayet carpici bir durum yasadim, anlatayim.

Bu hafta ici yogunluktan dolayi modellerime hic bakamadim. Bir cogu su anda az yada cok ilgimi bekliyor tezgahta. Ornegin biri yillik bakima alinacak, birinin unitesi degisecek, birinin servolari yeni nakil oldu, ayar yapilacak gibi gibi...
Dun de yine kosturmadan dolayi modelleri yanima alamadigimdan, bugun sahaya gitmeden once is yerime ugrayip model almam gerekti. Baktim ki ucar halde bir nitro bir elektrik olmak uzere iki tane 700 ve bir de oxy2 var. Bir de mikro quadim. 700’lere soyle bir bakip, ic cekip, oxy ve quadi alip ciktim.

Soyle ki, oxy’i agac niyetine yere diksem, bir 700’u yanlislikya yana yatirmak kadar para harcamam gerek. Bir oxy2 kit = 1 takim 700 pal :)

Neyse, en yakin zamanda bir goz muayenesi yaptirip, daha kucuk objeleri (helileri) daha iyi gormeyi basarmam lazim :)

Hepinize 2m planöre geçmeyi öneriyorum! :p:D:)

sırf planör yüzünden girdim bu işlere bir kısmet olmadı yapması
dolar vs engelleyemez hobiciyi kağıt uçak yapar yinede uçurur bir şeyler
işin parasal yönünü kimsenin fazla taktığını da sanmıyorum sırf balsa pahalı diye depron bulamadım diye kendi ahşap+xps kompozit plakamı yapmak için bile
1 balya depron parası harcamışımdır ve hala ortada bizim uçan bir uçağımız yok
geriye dönüp baktığımda bir uçak yapayım diye ne kadarda el aletleri elektronik malzemeler vs vs almışım ve yine nette araştırıyorum aslında çokmu gerekli hayır
ama adı üstünde hobi
bizimkisi can sıkıntısından dünyanın dertlerinden sıkıntısından bir nebze kaçmak

• Beğen
Tepkiler: Levent Suberk
ama yinede anlam veremediğim bu adamın bu papazı bu kadar istemesi
sanki başka papazları kalmadı u-l-a-n her tarafınız kilise ve papaz dolu bir tanesini bile bize vermiyorlar
şimdi biz bu papazı bunlara verirsek bizim kilisede ayini kim yapacak

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...