DSX9 Uçak F.Mod Ayarı

Mesut AKIN

RcFanatik
İlgi Alanı
Uçak
Arkadaşlar DSX9 da bu özellik varmış ancak TR de türkçe dökümanı manueli olmadığı için birçok insan benim gibi bilmiyor mağlesef, bu özelliğide Mert kendi Futaba 10C kumandası kullanıyordu ve bende bizim kumandalarda da varmıdır diye araştırırken olduğunu gördüm, Mertle beraber 1 saatlik bir araştırma sonucu menüyü ve ayarlanışını çözdük, ilerde birlerinin işine yarayabilir diye konu açmak istedim.

NOT : Fotoğrafları Büyük boyda görebilmeniz için her fotoğrafın üstüne linkini ekliyorum tıklayıp büyük boyda bakabilirsiniz

Öncelikle Kumandamızın ENT tuşuna basılı tutarak Power tuşunu açıyoruz, kumanda gizli menüden açılıyor, bu menüden DeviceSEL menüsüne giriyoruz

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Arkasından Flight Mod'u AUX2 SW seçiyoruz ve bir alt menüdende TRIM:COM D/R:FM seçiyoruz ve ENT tuşu ile gizli menüden çıkıp ANA EKRAN'a ye dönüyoruz

Tekrar ENT tuşu ile ANA MENU'ye giriyoruz ve D/R & EXP menüsüne giriyoruz.

bu menüden Rudder Aileron ve Elevatör için FM0 , FM1 , FM2 (Flight Mode yani uçuş modu , Helikopterdeki İdle Up gibi düşünün) için farklı değerler atayabilirsiniz,

burdaki değerler ile uçuş karakteristiğinizi ayarlayabilirsiniz

Örnek olarak :

FM0 da D/R ler 60 EXP lerde 30 yapılabilir ve uçak sağırlaştırılabilir

FM1 de ise D/R ler 80 EXP lerde 15 yapılabilir ve uçak FM0'a göre biraz daha atik olur

FM2 de D/R ler 100 EXP lerde 0 yapılabilir ve uçak olabildiği kadar agrasif olur :)

DSX9 Uçak F.Mod Ayarı

Güzelmiş, peki bunları Idle 1 ve 2 swichleriylemi yapıyoruz, Sanırım bu Spektrum DX6-7-8 de vardır...

DSX9 Uçak F.Mod Ayarı

Delikopter' Alıntı:
Güzelmiş, peki bunları Idle 1 ve 2 swichleriylemi yapıyoruz, Sanırım bu Spektrum DX6-7-8 de vardır...

Evet hüseyin İdle 0 1 2 pozisyonuna atayabiliyorsun, ayrıca daha sonra bi konu daha açıcam , ondada idle up ta, aynı helikopterdeki gibi gaz ayarını anlatıcam , FM 1 de farklı rolanti FM 2 de farklı rolanti ayarlayabiliyorsun

DSX9 Uçak F.Mod Ayarı

Üstad gayet güzel bir kaynak sunmuşsun yine bizlere :bravo:

Google sorma fırsatım olmadı, sana sorayım dedim :D

Şimdi bu ayar, "Uçak F.Mod" ne işe yarar ? Bize ne faydası vardır ? Bunu da kısaca açıklarsan özellikle yeni başlayan uçakcı kardeşlerimiz olayı daha iyi kavrayabilirler :)

DSX9 Uçak F.Mod Ayarı

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Üstad gayet güzel bir kaynak sunmuşsun yine bizlere :bravo:

Google sorma fırsatım olmadı, sana sorayım dedim :D

Şimdi bu ayar, "Uçak F.Mod" ne işe yarar ? Bize ne faydası vardır ? Bunu da kısaca açıklarsan özellikle yeni başlayan uçakcı kardeşlerimiz olayı daha iyi kavrayabilirler :)

mehmet abi sen bu aralar cidden kötüsün abi :D kafan çok dalgın anlaşılan :D açıkladımya abicim ilk mesajımda Örnek bile verdim :D şaka bi yana açıklamıştım abi zaten. kumandadan tek tek aileron elevator ve ruddera dual rate verip uçuş esnasında tek tek bu swiçleri açmak yerine hepsini tek bir swiç ile yapabilirsin :) uçarken dikkatin dağılmaz :)

Mesut AKIN' Alıntı:
Örnek olarak :

FM0 da D/R ler 60 EXP lerde 30 yapılabilir ve uçak sağırlaştırılabilir

FM1 de ise D/R ler 80 EXP lerde 15 yapılabilir ve uçak FM0'a göre biraz daha atik olur

FM2 de D/R ler 100 EXP lerde 0 yapılabilir ve uçak olabildiği kadar agrasif olur :)

DSX9 Uçak F.Mod Ayarı

:D Mehmet abinin tatile ihtiyacı var Ellaam :D

DSX9 Uçak F.Mod Ayarı

Valla arkadaslar ne deseniz haklısınız :laugh: Benim acilen tatile gitmem gerekiyor, artık yazılanları bile görmüyorum :lol:

Ynt: DSX9 Uçak F.Mod Ayarı

Pazar günü için liste yapıcakmıyız abi ? Kaç kişi olucaz bilelim :)

HTC One X cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Ynt: DSX9 Uçak F.Mod Ayarı

Mesut AKIN' Alıntı:
Pazar günü için liste yapıcakmıyız abi ? Kaç kişi olucaz bilelim :)

HTC One X cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi
Buluşma konusundaki ankete göre şu an için ;

6 kesin, 2 opsiyonel toplam 8 kişi ankete oy vermiş ;)