JR DSX9 Elevatör mix leme

Mesut AKIN

RcFanatik
İlgi Alanı
Uçak
arkadaşlar kumandam JR DSX9 , daha önce hiç bu işlemi yapmadığım için bilmiyorum bilen biri varsa yardımcı olabilirmi ? elevatörde çift servo var ve ikisi aynı yönde bağlı , doğal olarak Y kablo ile bağlasamda ters yönlere çalışıyorlar bu nedenle 2 servoyu ayrı kanallara takıp mixleyerek bu işi çözmek istiyorum ama belirttiğim gibi bu işlemi hiç yapmadım ve nasıl yapılacağını bilmiyorum

Kumandanın manueli burda ingilizcesi kuvvetli olanlar burdan bakıp yardımcı olabilir :

len mesut deneye deneye bile bulursun sen onu :saygilar:

bende aurora'da zagi flaplarını deneye deneye buldum. ;D

56. sayfada anlatıyor sanırım ama ben anlamadım :rolleyes:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

iskender deneyerek olmuyor ya, çok uğraştım dün gece, program mix menüsünden elevatör ve aux1 i mixliyorum, 2. servoyu aux1 e takıyorum hareket ediyor ama bir yöne az bir ymne normal hareket ediyor :eek: :( açılışta enter tuşuna basarak kumandayı açarsan asıl menüye giriyor ordan farklı bir ayar yapılması gerekebilir

iskender elevatör ve flap mixini anlatıyor burda

Ustad , PDF'in sayfa-43 DUAL Channels (Wing Type) tam istediğin şeyi anlatmış. Birazdan vakit bulur bulmaz çevirmeye çalışırım ;)

Program Mix ekranına nasıl ulaşacağını biliyorsun diye varsayıyorum.
PROG. MIX 3'ü seç.
ACT butonu ile aktive et.
Sonra mix sayfasına gireceksin. Sanırım PROG. MIX ekranından ilgili mix numarasını tıklayarak olacak. Ekranda göreceğin şey bu olmalı.

eee bugüne kadarki uçaklarında nasıl yaptın ben onu anlamdım :eek:

Şimfi burada sol üstteki #THR üzerine git ve onu ELEV yap. Sonra sağa doğru git ve ELEV yazan yeri örneğin AUX2 yap. Bu durumda ikinci elevatör servosunu AUX2 kanalına bağlayacaksın.

Sümer abi çok teşekkür ederim akşama deniycem hemen,

Mehmet abi sanada teşekkür ederim bekliyorum sendende yorumlarını

İskender çift servolu elevatörlü uçak mixlemedim hiç. daha öncekilerde servonun bitanesini tesr bağlayınca ikisi aynı yöne çalışıyordu alıcıya Y kablo ile elevatöre takınca :) bu uçak epey büyük benim yarise zor sığıyor :lol: :lol: o nedenle servoları y kablo ile bağlamak istemiyorum

anlaşıldı gelecek seneye kadar üstüne binip gelecen alana gitgide büyütüyorsun modelleri evlat büyütür gibi :thumbup:

İşte tam bu aşamada neden hiç JR kumanda kullanmadığımı ve muhtemelen de kullanmayacağımı anladım. :)

Bundan sonra Pos 0 ve Pos 1 için % 100 gireceksin. Pos 0 ve Pos 1 arası geçişi elevatör stiği ile yapman gerekebilir. Emin değilim.
En alttan da buton seçmezsen miksin sürekli aktif kalacağını umuyorum. Zira kılavuzda bundan söz edilmemiş.
Tüm bunları yaptıktan sonra bir test edip gerekirse Pos 0 ve Pos 1 değerlerini eksi % 100 yapman gerekebilir ya da AUX2 kanalını reverse etmen gerekebilir.

Mehmet Bey haklı. 46.sayfadaki uygulama daha anlamlı olur.
Device SEL ekranından ikinci elevatör servosunu bağlayacağın kanalı INH yap.
Sonra "Dual Channels" ekranına git.

"Dual" satırından "ELEV"'i seç.
"Mate" yazan yerdeki "INH"'e tıkla. Karşına gelecek listeden ikinci elevatör servosunu bağladığın kanalı seç. Örneğin AUX2.

1- Aileron, Elevator, Rudder yada Flap'lere 2.bir kanal atamak için "Wing Type" menüsünü kullanıyoruz. Bu menüde 2.kanal olarak tanımla yapacağımız esas kanala ait "MATE" satırını INH seçince 2.kanal olarak tanımlanabilecek uygun kanalar ortaya çıkıyor.

Örneğin "Elevator"'e AUX-3'u 2. kanal olarak tanımlayalım.

[attachimg=1]

NOT: Bu satırda boşta olan kanal / switch 2.kanal olarak gözükebilmesi için daha "Device SEL" menüsünde bunlara ait değerlerin "INH" seçilmiş olması gerekiyor.

2- Elevator kanalına ait 2.Sutündaki"MATE" seçeneğindeki "INH" üzerine gelip, bunu "AUX-3" kanalı ile değiştirelim ve 2.servomuzu bu kanala bağlayalım

[attachimg=2]

3- Bu seçim sonrası 3.Sutün olan "TRIM" değeri "INH" olarak değişecektir. Bu durumda normal trimler hala geçerli ve ihtiyac yok sie bunun INH olarak kalmasında fayda var. Şayet bunu "ACT" yaparsan ilgili switch her iki kanalı da etkileyecektir.
(Bu son kısmı bir kere daha bakacağım sonradan, tam anlamadım :) )

Ekli dosyalar

• Menu_1.jpg
    Menu_1.jpg
    44.4 KB · Görülme: 86
  • menu_2.jpg
    menu_2.jpg
    43.3 KB · Görülme: 83