[Duyuru]: THK Izmit Şubesi Saha Uçuş Kuralları Ilavesi

Turgut Duman

THK Izmit Şubesi
Merhaba Arkadaşlar,

Öncelikle tüm model tutkunu arkadaşlar ve kardeşlerimize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Çoğunuz beni biliyorsunuz zaten. Bilmeyen kişiler için kendimden kısaca bahsedeyim. İsmim Turgut Duman, THK (Türk Hava Kurumu) İzmit Şube Başkanı’yım.

Her ne kadar forum ortamında THK-İzmit şubesi olarak aktif olarak bulunamıyorsak da, THK Sportif Havacılık Kulübü Yönetim Kurulu üyesi Ömer Bey ile sıkça görüşüyoruz. Bu nedenle buluşmalarınızda yaşanan havayı birebir olmasa da soluma imkanım oluyor diyebilirim.

Yakından şahit olduğunuz üzere 2013 yılında Kocaeli ilimiz için modelcilik adına güzel gelişmeler yaşadık. ArslanBey Sivil Havacılık Meslek Yuksek Okulu model uçak pistini büyük oranda tamamladık ve daha güzeli için çalışmaya da devam ediyoruz.

Sevinerek takip ediyoruz ki forum ve internet üzerinden gün geçtikçe Kocaeli sınırları içerisinde yaşayan ve bu hobiye meraklı arkadaşlarımız aramıza katılıp bu güzel hobiye özellikle tecrübeli üyelerimizin yardımlarıyla başlıyorlar.

Bunlar çok güzel ve hep olmasını arzuladığımız gelişmeler. Ancak her konuda olduğu gibi gelişmeler, bazı sıkıntı ve sancıları da beraberinde getiriyor. Özellikle buluşmalarda yeni modelci adaylarının bulunması ve genel olarak katılımcı sayısının artıyor olması ister istemez başta güvenlik olmak üzere bazı risklerin de artmasına neden olmakta.

Bu durumun yaptığımız görüşmeler sırasında gerek Arslanbey Sivil Havacılık Meslek Yuksek Okul yönetimi, gerekse de Solaklar Muhtarlığı tarafından da gözlemlendiğini fark ettik.

Bu kapsamda daha önce THK olarak benim de içinde bulunduğum bir çalışma sonrasında , sizlerle de paylaşılan KomHavk RC Saha Uçuş Kuralları ve yayınlanmıştı.

Zaman içerisinde yaşanan olaylar ve yukarıda bahsettiğimiz katılımcı profilinindeki değişme nedeni ile bazı noktaların açıkta kalabildiğini gözlemliyoruz.

Bu nedenle bugünden itibaren bu kurallara aşağıdaki maddelerin ilave edilmesini THK- İzmit şubesi olarak karar vermiş bulunmaktayız.

Tüm arkadaşlarımızdan bu kurallara en başta kendi güvenlikleri için uymalarını önemle arz ederiz.

Saha Uçuş Kuralları Ilave Maddeleri:

1- Sahaya ilk kez uçuşa gelen her model aşağıda isimleri verilecek deneyimli usta öğretici tarafından kontrol edilecek ve onay alınmadan kesinlikle uçuş izni verilmeyecektir.

2- Uçuş eğitimi almak istemeyen yetkin modelciler, usta öğreticilerin yapacağı sınavı geçerek “Yalnız uçuş hakkı” kazanacaklardır.
Sınavı geçen modelciler için, ücreti modelci tarafından karşılanmak üzere, “GİRİŞ Kartı” çıkartılacak ve bu kart aynı zamanda “UÇUŞ Ehliyeti” olacaktır.

Uçuş ehliyeti olmayan hiçbir modelci sahada yalnız uçuş yapamayacaktır.

3- Yayınlanan Uçuş kuralları her ne kadar tüm üyelerimiz tarafından içtenlikle benimsenmiş ve uygulanıyor olsa da, sahadaki uygulama kontrol ve uyarı yetkisi usta öğreticilerdedir. Ortaya çıkan yeni durum ve ihtiyaçlara göre uçuş kuralları revize edilinceye kadar, ilave tedbir ve geçici kural koyabilirler.

Bu kurallara uyulmaması halinde ikaz, uçuş yasağı, uçuş ehliyetinin askıya alınması hatta tamamen iptali dahil her türlü yetki usta öğreticilerin kararıyla yürürlüğe girecektir.

4- Yeni modelciler uçak için uçuş eğitimi almak istemeleri halinde öğretmen – öğrenci bağlantısı ile usta öğreticiler ile 15 dakikası 15 TL olacak şekilde ücretlendirilen uçuş dersleri alabileceklerdir.

Bu derslerde gerekli tüm malzeme THK İzmit Şubesi tarafından karşılanacak ve elde edilen gelir belgelendirilerek ihtiyaçların karşılanması için kullanılacaktır.
Ders alınabilmesi için sahaya gelmeden en az bir gün önce usta öğreticilerden randevu alınması zorunludur. Aksi takdirde ders alınması hususunda ısrarda bulunulamaz.

5- Yeni modelciler kendilerini hazır hissettikleri her zaman ehliyet ve giriş kartlarını almak için sınav başvurusunda bulunabilirler. Bu başvurular da yine derslerde olduğu gibi en az bir gün önce usta öğreticilerden randevu alınarak yapılacaktır.

USTA ÖĞRETİCİLER
Model Uçak : Ömer Erkan, Hüseyin Gencer, Mehmet Aydın, Taner Çınaroğlu
Model Helikopter : Türker Akgün, Mehmet Küçüksarı

Sevgi ve Saygılarımla gereğini arz ederim.

Turgut Duman,

THK (Türk Hava Kurumu) İzmit Şube Başkanı

Turgut Bey,

Öncelikle forumumuza hos geldiniz. THK Izmit Şubesi olarak çalışmalarınızı yakından takip edip, teşekkür ediyoruz, sağolun varolun.

Modelcilik anlamında gerçekten Ömer abi ile beraber eşi görülmemiş bir çalışma ve çaba içerisindesiniz. O kadar ki yapılan çalışmaları diğer forumlardaki arkadaşlar ile paylaştığımızda hepsi sanki ağız birliği yapmış gibi ne kadar şanslı olduğumuzu ifade ediyorlar.

Inşallah yapılan tüm çalışmalar uzun vadeli ve daha güzel olur ilerleyen günlerde. Tekrar teşekkür ederiz.

Bu arada yeni kurallar hepimize hayırlı olsun.

Turgut Bey,

Öncelikle modelciliğe vermiş olduğunuz destek ve katkılarınızdan ötürü bilhassa size ve emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz.

Yapmış olduğunuz çalışmalar sayesinde Kocaeli'de bir modelcilik kültürü oluşacağını, huzur ve güven içerisinde keyifle modelcilik faaliyetlerinin devam edeceğini sevinerek görüyorum.

Açıklamış olduğunuz kurallar hepimize hayırlı uğurlu olsun. :saygilar:

Turgut bey,

Öncelikle foruma hoşgeldiniz. Aramıza demiyorum, çünkü forum dışında zaten birlikteydik. Ama burada da görmekten memnun oldum.

Şimdiye kadar birlikte bir şeyler yapmaya çalıştık. Bundan sonra da el birliği ile daha güzelini yapmaya çalışacağız. Bütün amacımız, tüm arkadaşlarımızın bu hobiyi keyifle ve güvenle yapmalarını sağlamak olacaktır.

Ben de desteğinizden dolayı size ve arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

Hayırlı uğurlu olması dileklerimle.

TURGUT ABİ HOŞGELDİN. BİR MODELCİ OLARAK BİZLERE PİST KAZANDIRĞINIZ İÇİN AYRICA TEŞEKKÜR EDERİM.TABİ BURADAN ÖMER ABİNİN VE DİĞER ARKADAŞLARINDA BU PİST KONUSUNDAKİ ÇALIŞMALARINI TAKDİRLE KARŞILIYORUM.

Turgut Bey , hoşgeldiniz.Bizlere şeref verdiniz.THK İzmit şubesi başkanı olarak , modelci dostların sorunlarını anlayabilmek adına , güzel gelişmelere ve hizmetlere imza atabilmek adına , böyle bir platforma üye olmanız da , hem şahsınız hem de makamınız için ,gerçekten takdire şayan bir hareket olmuştur. :saygilar:
Yapmış olduğunuz işleri , çabaları ve mücadeleleri zaten takdirle karşılıyorduk , bunlar gözden kaçacak hizmetler değil tabii ki , eminim ki bu emeklerinizle , modelcilik Kocaeli'de hızla ve emin adımlarla ilerlemeye devam edecektir.
Foruma girer girmez , modelci arkadaşlarımızın artışından duyduğunuz memnnuniyeti belirtmeniz yanında , güvenlik konusundaki ifadelerinizi iletmek ihtiyacı hasıl olmuş olmalıdır ki , güzel ve güven verici kuralları , tekrar hatırlatmışsınız.İlave olarak da çözüm yollarını anlatmışsınız.
Bunlar çok faydalı bilgiler ve mutlaka uygulanması gereken kurallar.Toplum olarak , kural sözcüğüne sanki alerjimiz varmışcasına hareket etsek de bazen , aslında bunların hepsinin , bizlerin iyiliği için , yaptığımız uğraşının güvenli bir şekilde devamı için gerekli olduğunu da inkar edemeyiz.
İlgi ve alakanız için teşekkürlerimi sunuyor , yazmış olduğunuz kurallar ve uygulama örneklerinin , tez zamanda ilimiz sahasında da uygulanmasını temenni ediyorum.Ayrıca başkanımıza da (Burdur Thk Şube Başkanımıza ) bu uygulamayı bir örnek olarak tavsiye etmeyi düşünüyorum.
Tekrar Hoşgeldiniz efendim.... :saygilar:

çekinerek girdiğim bu hobide bu kadar ilgi ve özen görmek daha bir şevkle ilerlememe sebep oldu. herşey için teşekkürler.

Sayın Duman, güvenlik adına ortaya konulan kaygılar çok çok önemli gerçekten de. Benim anlamadığım nokta şu. "Yerel" bir ehliyet uygulaması yerine THK'nın sınavla verdiği "resmi" model uçak lisansı daha iyi olmaz mı? İzmit şube başkanı olarak Ankara'dan bir hafta sonu bir hoca davet edip tüm meraklı arkadaşların sınavdan geçerek resmi lisans almalarını sağlayabilirsiniz diye düşünüyorum. Böyle bir lisans ileride ortaya çıkabilecek hukuki sorunlarda da modelciyi biraz olsun koruyacaktır.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Sayın Duman, güvenlik adına ortaya konulan kaygılar çok çok önemli gerçekten de. Benim anlamadığım nokta şu. "Yerel" bir ehliyet uygulaması yerine THK'nın sınavla verdiği "resmi" model uçak lisansı daha iyi olmaz mı? İzmit şube başkanı olarak Ankara'dan bir hafta sonu bir hoca davet edip tüm meraklı arkadaşların sınavdan geçerek resmi lisans almalarını sağlayabilirsiniz diye düşünüyorum. Böyle bir lisans ileride ortaya çıkabilecek hukuki sorunlarda da modelciyi biraz olsun koruyacaktır.
Sümer Bey, THK olarak zaten böyle bir plan var %p

Sorun şu ki, bu Ankara'dan gelen ve "resmi" verilen lisanslar yılda en iyi ihtimal 1 kere düzenlenebiliyor. Mesela Turgut Bey uğraşmasına rağmen 2013 yılı için planlanan kursu henüz organize edemedi.

Bu durumda yıl içerisinde bu hobiye ve aramıza yeni katılan arkadaşlar için bir çözüm bulmamız gerekiyordu. İşte "Yerel" ehliyetlendirme bu ara geçiş dönemleri için uygulama koymaya çalıştığımız bir ara çözüm oluyor.

Nihai hedefimiz ise, aktif olarak bu hobi ile ilgilenen bir arkadaşımızı Ankara'ya kursa göndermek süretiyle, "Sertifikalı Eğitmen" haline getirmek. Bakalım bunu ne zaman başarabileceğiz :)

Mehmet Bey, Ankara'dan gelecek olan hocalar bu işi büyük bir özveri ile yapıyorlar. Dolayısı ile geniş bir katılım arzuluyorlar. Eğer sizler geniş bir katılımı taahhüt edebilirseniz senenin herhangi bir zamanında geleceklerinden eminim. Örneğin zamanında İstanbul'a Mehmet Hoca gelmişti. Babanakkaş'ta sınava gittiğimizde 12 kişi kadardık ve hava herhalde sıfır dereceye yakındı.
Ürettiğiniz ara çözüm gerçekten de çok mantıklı ama hazır aramızda bir de THK başkanı varken bence bu işin üzerine ısrarla gidip sonuçlandırmakta yarar var.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Mehmet Bey, Ankara'dan gelecek olan hocalar bu işi büyük bir özveri ile yapıyorlar. Dolayısı ile geniş bir katılım arzuluyorlar. Eğer sizler geniş bir katılımı taahhüt edebilirseniz senenin herhangi bir zamanında geleceklerinden eminim. Örneğin zamanında İstanbul'a Mehmet Hoca gelmişti. Babanakkaş'ta sınava gittiğimizde 12 kişi kadardık ve hava herhalde sıfır dereceye yakındı.
Ürettiğiniz ara çözüm gerçekten de çok mantıklı ama hazır aramızda bir de THK başkanı varken bence bu işin üzerine ısrarla gidip sonuçlandırmakta yarar var.

+1