[Duyuru]: Youtube CANLI Yayın ile Uçak üzerine Sohbetler Serisi - DEMO Tarih Belirleme

Canlı Yayın Denemesi Sizce hangi gün ve saatte olsun ?

• Perşembe, Saat 19:00

Oy: 1 5.0%
  • Perşembe, Saat 20:00

Oy: 11 55.0%
  • Cuma, Saat 19:00

Oy: 1 5.0%
  • Cuma, Saat 20:00

Oy: 7 35.0%

• Kullanılan toplam oy
    20
  • Anket kapatılmış .
İlgi Alanı
Uçak
Herkese merhaba,

"Türk Hava Kuvvetleri Hawker Hurricane Mk2C Trop İnşaatı" başlığında ortaya çıkan, kanadın cam elyafı/epoksi kaplanması sırasında "youtube üzerinden canlı yayın yapma" fikri üzerine düşünürken öncelikle bir deneme yayını yapılmasında fayda olacağına karar verdim,

zira cam elyafı kaplama işi sırasında işi bırakıp sorunları giderme şansım olmayabilir, epoksi bir kere karıştırıldı mı iş durmadan devam etmeli. O yüzden bir tecrübe yayını yapmak faydalı olacak. Bu deneme yayınını da öyle laf olsun torba dolsun şeklinde yapmak yerine faideli birşeyler olsun bari diyip "Geleneksel (Balsa/Kontraplak) Model İnşaat/Tamiratında Kullanılabilecek Aletler" konusuyla ilgili olarak yapmaya karar verdim.

Kısacası niyetim, bir youtube canlı yayını ile (benim için ilk olacak) Muscattan, atolyemden sizlerle buluşup :) atolye ve alet edevat mevzuları üzerinde uygulamalı bir tanıtım yapmak ve becerebilirsek de karşılıklı etkileşimle soru cevap vs artık nasıl olacaksa göreceğiz, sohbet etmek :RCKolik:

Tabi bir gün ve saat belirlemek lazım. Adminimiz hafta içi bir gün önerdi. Zaten sizin haftasonunuz ile benim haftasonum çakışık değil, benim için de çok farketmez açıkçası, o yüzden hafta içi fikrine itirazım yok. Perşembe yada cuma benim için en uygun günler, ama cumanın sizin haftasonu başlangıcı olduğunu düşünürsek size fazla uymayabilir diyerekten sanki perşembe daha iyi olur diyorum.

Saat mevzusuna gelirsek iş biraz daha sıkıntılı, ben burda sizlerden bir saat öndeyim, sizin o taraflardaki iş çıkışları eve dönüşler vs düşünülünce bu saatin 20:00 (TSİ) dan daha erken olması çok mantıklı değil. Ama daha geç saatler de benim için sıkıntı. O yüzden en geç 20:00 da tercihen de misal 19:00 da başlasak nasıl olur?

Konuya gün ve saat tespiti için ANKET ilave edilmiştir. :saygilar:

-------------------------------------------------
Kaçırıp izleyemeyenler için kayıt edilmiş halini paylaşalım.

Video 12:00 itibaren başlıyor ;)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu konu yönetim tarafından ilgili mesaj taşınarak açılmıştır.

[Duyuru]: Youtube CANLI Yayın ile Uçak üzerine Sohbetler Serisi - DEMO Tarih Belirleme

Bence perşembe saat 20:00 uygundur %p Bakalım arkadaşların fikirleri nasıl olacak ;)

Özgür Evren Varol' Alıntı:
Elinize sağlık adminim, benim de oy hakkım var mı :D
Ne demek esas biz tesekkur ederiz [emoji106]

Oy hakkın var, olmaz mi [emoji16]

Sent from my iPhone using Tapatalk

Gün olarak önemli değil ama , işim 19 da bitiyor, 20' ye kadar çocukları alıp ,eve gelip ,yemek falan 21 bile oluyor zaman.Oylamayı etkilemek istemem ama bu konu bana göre de çok önemli.O fusileri elbet birgün kendimiz yapacaaaazzz :thumbup:

Hakan Bey, tahminimce pek çok kişi de sizinle benzer durumda olacaktır. Zaten bunu şimdilik sadece deneme amaçlı yapacağım, daha ciddi olarak tekniklerin paylaşılacağı “nasıl yapılır” serilerini haftasonları daha fazla insanın katılabileceği zamanlarda yapabiliriz. Hatta Suler Cobra gövdesi kalıp alma aşamasına ulaştığında tüm işlemleri canlı yayınla yapmak da bir seçenek olabilir... hele o kalıpların ilk kez açılma anlarının heyecanını canlı canlı hep birlikte yaşarsak sanki pek bir tatlı olur gibime geliyor :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Valla neden olmasın Özgür hocam.Kalıp yapımı, kalıptan model almak ,hep ilgi duyduğum ama gerek zaman gerek imkan bulupta yapamadığım bir iş. :heartxf:
Ben jelkotların siparişini veriyim mi :evil:
6 oz camelyaf kumaşta işimizi görür sanırım.Köpükten hazırlanmış ana modelimizi epoksi ve camelyafla kapladıktan sonra, akrilik boya ile mi boyuyoruz , kusursuz bir kalıp çıkarmak için, kaporta şöyle cam gibi çıksın değil mi :evil: :lol: :RCKolik:

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Valla neden olmasın Özgür hocam.Kalıp yapımı, kalıptan model almak ,hep ilgi duyduğum ama gerek zaman gerek imkan bulupta yapamadığım bir iş. :heartxf:
Ben jelkotların siparişini veriyim mi :evil:
6 oz camelyaf kumaşta işimizi görür sanırım.Köpükten hazırlanmış ana modelimizi epoksi ve camelyafla kapladıktan sonra, akrilik boya ile mi boyuyoruz , kusursuz bir kalıp çıkarmak için, kaporta şöyle cam gibi çıksın değil mi :evil: :lol: :RCKolik:

Jelkota gerek yok Hakan Bey :) Çok ciddi hacimli bir üretim planınız yok ise adam gibi bir laminasyon epoksisi (ben L285 serisi kullanıyorum) aynı zamanda jel-coat olarak da iş görür. Sadece biraz pigment ile renklendirmek yeterli olacaktır. Böylece iki ayrı epoksiyle uğraşmazsınız, malum raf ömürleri de sınırlı meretlerin. Ama ciddi anlamda yüksek adetli (>100) üretim planı varsa o zaman jel coat olarak kaliteli bir kalıp epoksisi kullanmak faydalı olacaktır.

6 oz (160gr/m2) kumaş genel olarak hem kalıpta hem de üründe kullanılabilecek bir kumaş. Kalıp için imkan varsa daha kalına da gidilebilir, az biraz maliyeti düşürebilir. Bazen kalıpta karbon kullanmak da maliyeti düşürebiliyor (kulağa pek mantıksız geliyor değil mi :) ) Öte yandan, hem kalıpta hem de üründe sadece 160 gr lık kumaş kullanmak yüzey kalitesinde problemlere yol açabilir, ben genellikle en dış katmanda (kalıpsa en iç katmanda) iki kat 49 grlık kumaş kulanıp sonra 160lıklara geçiyorum. 49 luk kumaşın dokusu çok daha sıkı olduğu için elde edilen yüzey de çok daha düzgün olabiliyor.

"Plug" (erkek kalıp - model) hazırlarken eğer yüzeyin cam gibi olmasını istiyorsanız modelin boyasının son katında çift bileşenli akrilik oto boya verniği kullanmak en güzeli oluyor. Kalıp alma öncesinde bu meret de oto cilalarıyla iyice parlatılıp cam gibi bir yüzel elde etmek mümkün olacaktır.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Tabii ki yok. Senin karar hakkın var.

Cezai ehliyetim bile yok iken karar hakkım nasıl oluyor acaba :p :p :p

Hakan Bey, tahminimce pek çok kişi de sizinle benzer durumda olacaktır. Zaten bunu şimdilik sadece deneme amaçlı yapacağım, daha ciddi olarak tekniklerin paylaşılacağı “nasıl yapılır” serilerini haftasonları daha fazla insanın katılabileceği zamanlarda yapabiliriz. Hatta Suler Cobra gövdesi kalıp alma aşamasına ulaştığında tüm işlemleri canlı yayınla yapmak da bir seçenek olabilir... hele o kalıpların ilk kez açılma anlarının heyecanını canlı canlı hep birlikte yaşarsak sanki pek bir tatlı olur gibime geliyor :)

Bu seriyi daha şimdiden tuttum “nasıl yapılır:halay: :yuppi: :hoppa:

Adminim, yeter ki şu işi bir kıvıralım, bakalım ne kadar efektif oluyor sonra her türlü seriyi yapabiliriz :)

Ben İstanbul'dayken her çarşamba gecesi bizim atolyede (İstinye Tayyare Fabrikası) buluşmamız olurdu. Gelebilen gelir katılırdı, çoğunlukla sohbet muhabbet mavra ama arada sırada da ciddi çalışmalar yapardık hep birlikte. Bu işi kıvırırsak şimdi de Muscat Tayyare Fabrikası Buluşmaları adı altında belli bir günde haftalık "sanal" buluşmalar yapabiliriz :)

Buarada, oylamada perşembe 20:00 bariz önde gidiyor. Ben hazırlıklarımı da ona göre yapacağım. Neyse ki bu aralar bizim ufaklık ergen moduna girdi geç vakte kadar uyanık duruyor :D çok sıkıntı olmayacaktır.

yayın falan diyoruz da hiç kanal bilgisi vermemişim :D kusuruma bakmayın, buyrun:

Adminim, yeter ki şu işi bir kıvıralım, bakalım ne kadar efektif oluyor sonra her türlü seriyi yapabiliriz :)

Ben İstanbul'dayken her çarşamba gecesi bizim atolyede (İstinye Tayyare Fabrikası) buluşmamız olurdu. Gelebilen gelir katılırdı, çoğunlukla sohbet muhabbet mavra ama arada sırada da ciddi çalışmalar yapardık hep birlikte. Bu işi kıvırırsak şimdi de Muscat Tayyare Fabrikası Buluşmaları adı altında belli bir günde haftalık "sanal" buluşmalar yapabiliriz :)
Sonucu ben de merakla bekliyorum :thumbup: Inşallah keyifli ve güzel bir şey olacak. Şöyle en azından ayda 1 kez sanal ortamda bir araya gelsek, süper olmaz mı :hoppa:

Gündem konusuyla yakından bir alakam olmasa da, sohbete gelmek isterim. Perşembe daha iyi olabilir, cuma şehir dışına çıkışlar falan olabiliyor.

Çok güzel bir düşünce ve girişim. Daim olur inşallah :)

Böyle bir organizasyona katılmadan olmaz, öğrenecek çok şey var. Perşembe akşam 20 tarihler arasında en çok uyacak olan gibi bana.

Güzel bir düşünce ve çalışma olacak gibi gözüküyor Evren.Perşembe saat 20.00 banada uyar.İnşallah başarılı ve daim olur.