Eachine TX600 5.8G 600mw VTX Isınma Sorunu Çözümü

Özgür Korkmaz

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Multikopter
Herkese merhabalar iyi akşamlar. Aşağıda linkini vereceğim video vericisini almıştım geçenlerde geldi. 3s lipo ile güç verdiğim zaman 1-2dk geçmeden aşırı ısınma sorunuyla karşılaşıyordum öyle ki dokunmak bile mümkün olmuyordu. Ne yapabilirim diye düşünürken internette birinin heatshrink i açtığını içini gösterdiğini gördüm bide ben bakayım dedim :laugh:

Bu arada ürün linki:

Ürünün ısınma sorununun yanı sıra, kameraya giden çıkış gücü regüle edilmeden aynı şekilde kameraya gönderiliyordu ki bu da çoğu kamera için sıkıntı çıkarabilirdi ( ben gopro çakması bir kamera kullanıyorum AMK5000s o kırmızı kabloyu çıkarmıştım zaten.) İçini açtığımda gördümki video verici zaten 5v regülatör ile çalışıyor ama external kamera için verilen güç, regülatörün çıkış bölümünden değil de direkt giriş bölümünden kablo çekilerek yapılmış. Yani pilden ne kadar enerji alıyorsa kamerayada onu veriyor ama vtx'i 5v güç ile çalıştırıyor. Ve reglatör çift taraflı bant benzeri birşey ile ısı iletimini sağlayan alüminyumun üstündeydi bu da hava girişini azalttığı için ısınmaya sebep oluyordu ancak ısınmayı engellemeye bu yetmedi. Eski bir laptop'tan çıkardığım fanı heatsink üzerine japon yapıştırıcısı ile yapıştırdım. Malumunuz fan 5v güç ile çalışıyor. Önce 5v ubec ile deneme yaptım baktım çalışıyor. Sonra fanın kablolarını VTX üzerindeki regülatörün çıkış bölümüne (PCB üzerinde In, Out yazıyor zaten) lehimledim. Bir parça heatsink bulabilsem daha iyi olabilirdi ama bulamadım ve zaten idare ediyor böyle. Şimdi en azından yüzeysel olarak aşırı ısınma ortadan kalktı. Aynı yöntem kullanılarak ısınma sorunu olan video vericinizi ısınmadan kurtarabilirsiniz.

Resimler ve video:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Paylaşım için teşekkürler Özgür. :) :RCKolik:

Rica ederim Türker abi birilerine yardımı dokunduysa ne mutlu bana :saygilar:

Çözüm akıllıca, ancak gördüğüm kadarıyla üzerine taktığın fan'ın kanatlarından bazıları yok! Bu da titreşim demektir. Cihazı sıcaktan kurtarayım derken sıtmadan öldürebilirsin! Ayrıca o fan havayı cihazın üzerine değil, dışa doğru üflüyor. Pervane gibi eğimli kanatlı olsa daha etkili olurdu.

Ömer abi hava akımını kontrol ettim direkt cihaz üzerine vuruyor. Kanatlar için tek şey söyleyeyim.. Yokluk :laugh:

Edit: Dikkat ettimde, nasıl cihaz üzerine vuruyor havayı bu fan hala anlamadım ama vuruyor :laugh:

Eldeki malzemeler ile güzel bir çözüm olmuş Özgür, paylaşım için teşekkürler :thumbup:

Değerli arkadaşım ben de de 200 mwlık vericide aynı sorun oluştuğundan, vericiyi metal olan gimbalın kısmına alüminyum parcası metale değecek şekilde taktım. Kısmen de olsa pasif soğutma şeklinde işe yaradı. Bilginize sunulur.

Ali Bülent MESGUTLU' Alıntı:
Değerli arkadaşım ben de de 200 mwlık vericide aynı sorun oluştuğundan, vericiyi metal olan gimbalın kısmına alüminyum parcası metale değecek şekilde taktım. Kısmen de olsa pasif soğutma şeklinde işe yaradı. Bilginize sunulur.

Bu değerli bilgi için teşekkür ederim Ali abi :saygilar: