Edge 540 - Extra 300 Kırması El Yapımı Köpük Model

Türker Akgün' Alıntı:
Gerçekten öyle olmuş, eline sağlık. :bravo:

Sabırsızlıkla bekliyoruz uçuşunu. :thumbup:

:bravo: :bravo: :bravo: test gerçekleşti :D Uçuş başarılı :D

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Bence de üstad, o kadarcık olur. Netice de çok çalışkan bir öğrencisin, bu kopyayı görmezden gelebiliriz :laugh: :D

Bu arada video izledim az önce, gayet başarılı gözüküyor. Pek anladığım ve bildiğim bir şey değil :laugh: ama sanki biraz sert gibi geldi, herhalde o da zaman içerisinde alıştıkça daha rahat olacaktır

yok yok menteşeler tam kıvamında olmuş dün akşam gerekli servo testini geçti :D

Arda Erkan' Alıntı:
Eline sağlık abi çok güzel olmuş.Umarım dilediğin gibi uçar :)

Menteşeler çok pratik olmuş :thumbup: Benimde geçen uçağın arkasını kaplamak için ca menteşeleri sökmem gerekti.Kablo bağı aklıma gelmedi değil şimdi görünce şaşırdım.

Daha sonra vazgeçip ca menteşe alıp taktım.:lol: :lol:

Teşekkür ederim Arda :) 6mm deprona uygun menteşe yoktu elimde mecbur bu tarz birşey yapmak zorunda kaldım, CA menteşe elimde var ancak CA depronu bildiğin sakız gibi eritiyor :)

Omer Erkan' Alıntı:
Mesut, gayet güzel gidiyor. %p Menteşe olarak kablo bağı yerine röntgen filmi de kullanabilirdin, daha esnek olurdu. Ya da doğrudan alttan ve üstten boydan boya seloteyp ile yapabilirdin. Eleronların hücum kenarına koyduğun ikinci kata gerek de kalmazdı. Uçuş videosu çekmeyi de unutma!...

Ömer abi rontgen filmi düz olduğu için epoxy tutmayabilir diye düşündüm, kablo bağında ise tırtıklar var ve buralara epoxy dolunca tutunması artıyor diye bunu tercih ettim :) alt üst bant yöntemini biliyorum elevatör ve Rudder menteşeleri fiberli bant ile yapıldı :)

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Valla Mesut ustam ağzım açık izledim resmen ha... :eek:
Yaaa fabrika gibi adamsın vesselam ..Mesut Rcfactory........ :bravo:
Şu mentese fikri gayet hoşuma gitti ve hatta şimşekler çaktı kafamda.Hani şu paket sıkmak için kullanılan naylon şeritler aklıma geldi.Maket bıçağıyla bile zor kopan cinsleri var , hem esnek hem sağlam oluyorlar.Ben de denesem mi ki acaba diye düşünüverdim. :p
Ellerine sağlık, bu model hem çok güzel hem çok performans uçacak öyle hissediyorum.... :bravo: :bravo:

Hakan abi teşekkür ederim ama senin yaptığın depron model daha gösterişli :D bende renklendşirmeyi düşünüyorum senni gibi :) boyaları nerden aldın ? özellikleri nedir abi ?

bahsettiğin şeyi hatırladım abi :) şu kolileri sarıyorlar genelde ip yerine onlar kullanılıyor yaklaşık 1cm eninde bir malzeme evet onalrda baya sağlam :)

Yeni Görseller eklendi :) Menteşelerin çalışma vidyosu eklendi :)

bu arada Test uçuşunu az önce gerçekleştirdim :D şahane :D :D ağırlık merkezi 1cm kadar geride olmuştu , gaz verdiğimde duz değil burun yükselterek uçuyordu , pili biraz daha ileri kaydırınca sorun halloldu :D

Uçtu demek, helal sana üstad. :bravo:

Ben bu kadar zamanda yapsam yapsam kağıttan uçak yapardım anca. :laugh: Yetenek ve ustalık böyle birşey işte. :)

Uçuş videosu isteriz yalnız. :D

Türker valla bu sabah test uçuşunu yapabilmek için gece 3 e kadar modelle uğraştım :D evet model uçtu ama motor 450 lik heli motoru olduğu için 8 9 luk pervaneyle çok akım çekiyor hem pil hemde esc ısınıyor , bu arada tekbaşıma vidyo çekemdim doğal olarak artık hafta sonu inşallah :)

2 şey var kafamda :) 1- 7x5 gibi bi slow flayer pervane alıp Th Curvden motorun max %50 çalışacak şekilde bir curve değeri girmek :) yada 2- elimde 5x5 pervane var apc , onunla test edemedim gece 3 te ama yarım gaz verdiğimde EDF motorlar gibi ses çıkarıyor ve çekeri vardı baya :D ancak bu ufak pervane ile hızlı uçamk gerekecek hover gibi hareketleri istikrarlı yapamaz gazı ayarlamakta zorlanırım gibi geliyor

Mesut AKIN' Alıntı:
Türker valla bu sabah test uçuşunu yapabilmek için gece 3 e kadar modelle uğraştım :D evet model uçtu ama motor 450 lik heli motoru olduğu için 8 9 luk pervaneyle çok akım çekiyor hem pil hemde esc ısınıyor , bu arada tekbaşıma vidyo çekemdim doğal olarak artık hafta sonu inşallah :)
Arkadaş bu ne tutku, bu nasıl bir aşk :thumbup: Eee ne de olsa üstad olmak kolay değil %p Mesut gerçekten örnek aldığım ender modelcilerden birisisin :saygilar: Hafta sonu uçuş videosunu merakla bekliyoruz :)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Arkadaş bu ne tutku, bu nasıl bir aşk :thumbup: Eee ne de olsa üstad olmak kolay değil %p Mesut gerçekten örnek aldığım ender modelcilerden birisisin :saygilar: Hafta sonu uçuş videosunu merakla bekliyoruz :)

Mehmet abi iltifat için teşekkür ederim ama usta olabilmek için daha birton ekmek yemek lazım :D henüz usta olamayız :) öyle gördüğünüz için teşekkür ederim ama ustamıyız değilmiyiz bilemiyorum :p hafta sonunu bende şimdi iple çekmeye başladım :D :laugh: :laugh: :laugh:

Mesut ustam ben çok güzel boyadım da sen benim düştüğüm hataya düşme.Bildiğin su bazlı plastik duvar boyası kullandım, model gülle gibi ağırlaştı.Tavsiyem , her kırtasiye de bulunan su bazlı akrilik hobi boyalarından kullanman.Suluboya gibi biraz fırça izi falan bırakır ama 2-3 katta tamamen kapatır ve en önemlisi model ağır olmaz.Ben hesapladım , yaklaşık olarak 60-65 gram fazla ağırlık verdi benim uçağa, motorun bile 39 gram olduğu hesaba katılırsa baya ağır oldu yani.

Ynt: Edge 540 - Extra 300 Kırması El Yapımı Köpük Model

Hakan abi bilgi icin tesekkur ederim , 65 gram bu tarz bir ucakta ciddi bir ağırlık, bende modeli dun tarttim ve 600 gram geldi tamamen ucusa hazir halde , tabi benim zaten motor baya agir 450 lik helikopter motoru 65gram sadece o , pilde 100gram civarinda ama buna ragmen guzel uctu model :) muadillerine gore 150 gram kadar fazlaligi var sanki :)

LG-D802 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Mesut AKIN' Alıntı:

2 şey var kafamda :) 1- 7x5 gibi bi slow flayer pervane alıp Th Curvden motorun max %50 çalışacak şekilde bir curve değeri girmek :) yada 2- elimde 5x5 pervane var apc , onunla test edemedim gece 3 te ama yarım gaz verdiğimde EDF motorlar gibi ses çıkarıyor ve çekeri vardı baya :D ancak bu ufak pervane ile hızlı uçamk gerekecek hover gibi hareketleri istikrarlı yapamaz gazı ayarlamakta zorlanırım gibi geliyor

Mesut, yüksek devirli motorlar ile pek bir şey olmuyor maalesef. Ben yıllar önce fırçasızlar yeni çıktığı zaman, 0.049'luk yakıtlı motora göre bir su uçağını elektrikli yapmak için bilinçsizce bir motor almıştım. 5x? pervane ile bile denemiştim, olmadı. Aynen dediğin gibi hepsi ısınıyordu. Bu motor şu anda HK 450 helinin üzerinde. Uçağa da minik 0.049'luk motoru taktım, ama uçurmak kısmet olmadı hala...

Ömer abi selam, valla bende ne yapıcam diye düşünürken evde birtane 1400KV motor buldum bi köşede duruyordu :D 1400 gram çekeri varmış :D onu taktım ve 2200Mah pil ile denedim motor diğerine göre hafif olduğu için 1000mahlık lipo ağırlık merkezini dengeleyemdi ve bende 2200 taktım :D model şahane uçtu bu sabah test ettim :) çok uzun süre süzülüyor buda çok hoşuma gitti :D ilk 2 iniş denememi pas geçtim süzülmesi fazla olunca , yarım gaz ile hoverda durabiliyor model, çok hoş oldu ve dediğin gibi uçtu gerçekten :)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Moderatör tarafında düzenlendi:

Mesut AKIN' Alıntı:
model şahane uçtu bu sabah test ettim :) çok uzun süre süzülüyor buda çok hoşuma gitti :D ilk 2 iniş denememi pas geçtim süzülmesi fazla olunca , yarım gaz ile hoverda durabiliyor model, çok hoş oldu ve dediğin gibi uçtu gerçekten :)
Ama biz zaten sonucun böyle olacağından emindik ki %p Hadi gözün aydın üstad ;) Hafta sonu uçuş videosu da bekliyoruz :)

teşekkürler Mehmet abi , elimdeki bu motoru unutmuşum iyi oldu :D camınada gerekli rengi verince tamam olacak :)

paintte yapılmış bi örnek ekliyelim :)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Moderatör tarafında düzenlendi:

Mesut, gözün aydın. :bravo: Düzgün ve başarılı olduğuna sevindim. Motor cuk oturmuş demek ki! Elinde kenar köşede bir şeyler olması çok işe yarıyor, bulmuş gibi oluyor insan. Uçuş yaptığın yer neresiyse, akşam vakti ışıklar falanda mistik bir hava katmış...

Ömer abi aynen öyle :D çok iyi geldi bu motor :D mekan Pendik sahil, ama akşam değil sabah 07:00 suları :D

Video bekliyoruz o halde :)

Ynt: Edge 540 - Extra 300 Kırması El Yapımı Köpük Model

Huseyin yarin cekicez aksama eklerim :)

LG-D802 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi