ESC Bulunan Active - Freewheling Ozelligi Nedir , Ne ise Yarar ?

Emre Kaman

Moderator
İlgi Alanı
Heli
Governor dan tamamen bagimsiz bir ozellik olan Active-freewheling kabaca su seklide aciklayabiliriz :

Escler pilden gelen akimi mosfetleri belli bir sira ile ve sure ile acip kapatarak kontrol eder. Mesela %80 thr seviyesinde bu mosfetlerin kapali olma suresi %50 thr'dan daha azdir. Bu kapali kalma surecinde enerji esc uzerinde kalir, motora gitmez. Buyuk kismi isi enerjisine donusur, yani esc isinir.

Active-freewheeling ozelligi olan esclerde bu enerjinin buyuk kismi yine motorda harcanir. Bu kisim nasil calisiyor bilemiyorum, sadece ne ise yaradigini biliyorum.

Dolayisiyla bu ozellik olan esclerde enerji daha verimli harcandigi gibi, %30 gaz seviyelerinde bile guvenle kullanilabiliyorlar. Umarim dogru anlatmisimdir, yanlis varsa affola.

Bu konu asagidaki mesaj tasinarak yonetim tarafindan acilmistir.

YEP - YGE ESC Bulunan Active - Freewheling nedir , ne ise yarar ?

Tesekkurler Emre :thumbup: Bence gayet guzel aciklamissin :RCKolik:

YEP - YEG ESC Bulunan Active - Freewheling nedir , ne ise yarar ?

Klavyene sağlık Emre. :thumbup:

Yep Yge demeyelim de, esc lerde diyelim :)

Kontronik Jive 80HV... %45 throttle curve ile kullanıyorum. İndirdiğimde de çok ılık, rahatlıkla el değiyor. İnsan vucüdu 36,5 derece ise, esc en fazla 50 derece civarında.

(neden buna ihtiyacım var; çünkü 12s motorlu kit kampanyaya girmemişti. 10s lipo da aşırı masraf. Mecburen esc ye yükleniyoruz ama daha tık demedi)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Aslında ben de %100 emin olmamakla beraber, ısının MOSFET'lerin kapalı kalması esnasında üretildiği konusuna katılıyorum ama benim bildiğim senaryo biraz daha farklı.

MOSFET'lerin kapanması sonrasındaki anda, elimizde hala dönen bir motor bulunmaktadır. Dönen motor ise enerji üretir. Normal ESC'lerde, harekete devam eden motorun ürettiği enerjiyi geri verebileceği tek yer, kendisine enerji sağlamaktan mükellef ama o an için kepenklerini kapatmış olan MOSFET'lerin ta kendisidir. Ve ters yöne akıtılmaya çalışılan akım, ilgili MOSFET'leri ısıtır. Active-freewheling teknolojisinde ise, bir "flyback" diodu veya benzeri bir devre, bu ters yöndeki akımı tekrar motora veya, akımla ısınmadan başedebilecek devre elemanlarına gönderir.

Niye tüm ESC'lerde kullanılmadığına dair tek bildiğim ise tasarımı karışıklaştırmasıdır ama başka sebepleride vardır diye düşünüyorum...

Rasim Öztürk' Alıntı:
Yep Yge demeyelim de, esc lerde diyelim :)
Ben sadece YGE olan bir ozellik diye biliyordum :laugh: Basligi hemen degistirelim o zaman Rasim :RCKolik:

Zafer SAHIN' Alıntı:
Aslında ben de %100 emin olmamakla beraber, ısının MOSFET'lerin kapalı kalması esnasında üretildiği konusuna katılıyorum ama benim bildiğim senaryo biraz daha farklı.
Calisma sekli ne olursa olsun ozetle soyle desek dogru olur herhalde :

Active-freewheling teknolojisi kullanan ESC de enerji kullanim daha efektif olup, enerji mumkun oldugunca isi olarak degil de motora guc olarak aktarilmaktadir.

Rasim Öztürk' Alıntı:
...Mecburen esc ye yükleniyoruz ama daha tık demedi
Sen bence gönül rahatlığıyla yüklenebilirsin Rasim ESC'ne, pek tıkırtı yapacak bir ürün değil seninki. :laugh: :lollol:

Scorpion esc'lerde de var :D

Pahalı esc lerde varmış yani özeti :laugh: (ve onların klonlarında)

Rasim Öztürk' Alıntı:
Pahalı esc lerde varmış yani özeti :laugh: (ve onların klonlarında)

Aslında hobbywing'de de var :D ;D Gerçi o da çok ucuz değil...