Esc kablosu nasıl uzatılır?

Adil Ertuğrul Kaya

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Uçak
Öncelikle herkese keyifli forumlar diliyorum ve ardından konuya giriyorum.
Benim yaptığım F18 modelinde motor arkada bulunuyor fakat esc ve lipo “cg”yi ayarlamak adına burun kısmında bulunuyor. Ben esc kablolarını uzatmak için klasik 3lü priz kablosu kullanmıştım ama farkettim ki kablo uzun mesafede ısınıyor (40cm civarı). Motorun çektiği akım max 23a. Ve eskiden bu motordan 1.2kg thrust alırken şimdi 950grama düştü. Şimdi tek damar kablo kullanacağım ama çok ağır olacak falan diye size danışmak isterim.
40 santim uzunluktaki kablodan 23 amper akım çeken motor ve için hangi kabloyu önerirsiniz?
Forumda aradım ama bu konu hakkında bir bilgi bulamadım.

Düzenleme: Belirtmeyi unuttum, motor ile esc arasındaki kablo ısınıyor.

Son düzenleme:
Uygun amperi sağlayacak AWG'deki slikon kabloları kullanmanı tavsiye ederim.

Sümer abinin cevabı üstüne cevap yazmak bana düşmez ama görüşümü belirtmek istedim:)

Hangi kabloısınıyor? ANlamadım. Batarya ESC arasındaki mi? ESC Motor arasındaki mi? Şayet Batarya ile ESC arasındaki kablo ısınıyorsa, daha kalın çok damarlı bir kablo kullanman sorununu çözer. ESC ile Motor arasındaki kabloyu kısa tutmakta fayda var her zaman. Mecbursan da orjinalinden daha ince olmamalı. Ayrıca her durumda lehim çok düzgün olmalı.

Şimdi hepsini okuyup bi karara vardım.
Esc nin yerini arkaya alamadığım için motor ile esc arasındaki kabloyu kalınlaştırdım daha doğrusu aynı iki nokta arasına iki tane 3lü priz kablosu çektim. Devamlı olarak 32ampere kadar akım çekebileceğim artık. (16ax2)
Lehim kısmında ısınma ya da ark olacağını zannetmiyorum. Lehimlemeye 12 yaşımda başlamıştım.

• Beğen
Tepkiler: Deniz Tanrıverdi
Esc nin yerini arkaya alamadığım için motor ile esc arasındaki kabloyu kalınlaştırdım daha doğrusu aynı iki nokta arasına iki tane 3lü priz kablosu çektim. Devamlı olarak 32ampere kadar akım çekebileceğim artık. (16ax2)
Lehim kısmında ısınma ya da ark olacağını zannetmiyorum. Lehimlemeye 12 yaşımda başlamıştım.

Ben 40 yılı aşkın süredir lehim yaparım. Hala hatalar yapabiliyorum...

3'lü priz kablosu kesiti belirtmez. 0.75 mm2 yada 2.5mm2 olabilir. 16Ax2 derken neyi hesap ettin.

3'lü priz kablosu kesiti belirtmez. 0.75 mm2 yada 2.5mm2 olabilir. 16Ax2 derken neyi hesap ettin.
Prizden Max çekilebilen akım 16a olduğu için mantıken kablonun da 16 amper taşıması gerekiyor. Bende ikişer kat kablo lehimledim yani toplam 16+16 dan 32 ampere kadar kablolardan akım geçebilir demek.

Prizden Max çekilebilen akım 16a olduğu için mantıken kablonun da 16 amper taşıması gerekiyor. Bende ikişer kat kablo lehimledim yani toplam 16+16 dan 32 ampere kadar kablolardan akım geçebilir demek.
Lehim yapmayi ogrendigin yastan once ohm ile tanismis olman ve4 islem biliyor olman varsayimi ile unuttugun birseyi hatirlatiyim.
Kablo uzunluğu ile elektrik direnci arasında doğrudan bir ilişki vardır. Uzun bir kablonun direnci, kablonun malzemesi ve kesit alanına ek olarak kablonun uzunluğuyla da belirlenir.

Elektrik direnci, bir iletkenin elektrik akımına karşı direncini ölçen bir değerdir. Genellikle ohm (Ω) birimiyle ifade edilir. Kablo uzunluğu arttıkça, iletkenin üzerindeki direnç artar. Bu, kablonun içinden geçen elektrik akımının dirençle karşılaştığı yolu uzatmasından kaynaklanır.

Kablonun direnci, kablo malzemesi ve kesit alanıyla da ilişkilidir. Daha uzun bir kablo, daha yüksek bir dirence sahip olacak ve elektrik akımınız üzerinde daha fazla kayıp yaratacaktır. Aynı şekilde, daha ince bir kablo da daha yüksek bir dirence sahip olur ve elektrik akımı üzerinde daha fazla kayıp yaratır. Bu nedenle, kablo seçiminde kablonun uzunluğu, malzemesi ve kesit alanı dikkate alınmalıdır.

Bu ilişkiyi matematiksel olarak ifade etmek gerekirse, bir kablo üzerindeki direnç R, kablo malzemesinin özgül direnci ρ, kablonun uzunluğu L ve kesit alanı A ile ilişkilendirilebilir. İlişki aşağıdaki gibi verilir:

R = (ρ * L) / A

Bu denklemde, direnç R ohm cinsinden, özgül direnç ρ ohm-metre cinsinden, uzunluk L metre cinsinden ve kesit alanı A metrekare cinsinden ifade edilir.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Konuya yaklaşımın bir tık yanlış. Prizlerin üzerinde yazan 16 amper prizin(sadece fişin takıldığı kısım) taşıyabileceği akımı belirtir ve genelde 16 amper 250 volt 3500 watt gibi değerler yazar. Prize uygulamaya bağlı olarak farklı kalınlıklarda ve ya farklı iletken türleriyle bağlantı yapılabilir. Bu kabloların hepsinin 16 amper taşıması beklenmez.

Ohm yasası, bir elektrik devresinde iki nokta arasındaki iletken üzerinden geçen akım, potansiyel farkla (örn. voltaj veya gerilim düşümü) doğru; iki nokta arasındaki dirençle ters orantılıdır. Yani motorunuzdan düşük voltajda yüksek güç çekecekseniz çekeceğiniz akım artacak. Akım artınca akımı taşıyacak kablo kalınlığı artacak. Aynı motorda gerilimi (voltajı) artırınca birim başına akım düşecektir. OHM kanunu gereği tüketilecek güç aynı kalacaktır. 10 volt 100 amper =1000w bir enerjiyi 1000 volt 1 amperle =1000w taşıyabilirsiniz. Konular derin. bundan sonra Teslay'a başvurmak gerekir. Örnekten anlaşılacağı üzere çekilen güç aynı akımlar farklı ve akımlara dayanabilecek kablo kalınlıklarıda çooook fazla. Edison'mu haklı Tesla'mı incelemek gereekir. (kablo uzunluğu iç direnci artıracağı için sizi sıkıntıya düşürecektir). Kısacası yüksek akım çekiyorsak kabloyu kısa tutalım. Tutamıyorsak ekipmanımız elveriyorsa gerilimi artıralım. Bunları yapamıyorsak kablomuzu kalınlaştıralım yada kabloda oluşacak omajı en aza indirebilmek için kablo mesafesini düşürelim.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Mehmet YILMAZ
Lehim yapmayi ogrendigin yastan once ohm ile tanismis olman ve4 islem biliyor olman varsayimi ile unuttugun birseyi hatirlatiyim.
Kablo uzunluğu ile elektrik direnci arasında doğrudan bir ilişki vardır. Uzun bir kablonun direnci, kablonun malzemesi ve kesit alanına ek olarak kablonun uzunluğuyla da belirlenir.

Elektrik direnci, bir iletkenin elektrik akımına karşı direncini ölçen bir değerdir. Genellikle ohm (Ω) birimiyle ifade edilir. Kablo uzunluğu arttıkça, iletkenin üzerindeki direnç artar. Bu, kablonun içinden geçen elektrik akımının dirençle karşılaştığı yolu uzatmasından kaynaklanır.

Kablonun direnci, kablo malzemesi ve kesit alanıyla da ilişkilidir. Daha uzun bir kablo, daha yüksek bir dirence sahip olacak ve elektrik akımınız üzerinde daha fazla kayıp yaratacaktır. Aynı şekilde, daha ince bir kablo da daha yüksek bir dirence sahip olur ve elektrik akımı üzerinde daha fazla kayıp yaratır. Bu nedenle, kablo seçiminde kablonun uzunluğu, malzemesi ve kesit alanı dikkate alınmalıdır.

Bu ilişkiyi matematiksel olarak ifade etmek gerekirse, bir kablo üzerindeki direnç R, kablo malzemesinin özgül direnci ρ, kablonun uzunluğu L ve kesit alanı A ile ilişkilendirilebilir. İlişki aşağıdaki gibi verilir:

R = (ρ * L) / A

Bu denklemde, direnç R ohm cinsinden, özgül direnç ρ ohm-metre cinsinden, uzunluk L metre cinsinden ve kesit alanı A metrekare cinsinden ifade edilir.
Kablo uzunluğu o kadar uzun olmadığı için o ohm yasasına girecek kadar fazla düşünmedim. Ona bakılırsa ac-dc a göre de değişiklik gösteriyor kablo kesitleri.
Sanırım ben teoriden çok pratikte düşündüm.

Konuya yaklaşımın bir tık yanlış. Prizlerin üzerinde yazan 16 amper prizin(sadece fişin takıldığı kısım) taşıyabileceği akımı belirtir ve genelde 16 amper 250 volt 3500 watt gibi değerler yazar. Prize uygulamaya bağlı olarak farklı kalınlıklarda ve ya farklı iletken türleriyle bağlantı yapılabilir. Bu kabloların hepsinin 16 amper taşıması beklenmez.
Söktüğüm 3lü prizde “Max 16a” yazıyordu.

Kablo uzunluğu o kadar uzun olmadığı için o ohm yasasına girecek kadar fazla düşünmedim. Ona bakılırsa ac-dc a göre de değişiklik gösteriyor kablo kesitleri.
Sanırım ben teoriden çok pratikte düşündüm.

Söktüğüm 3lü prizde “Max 16a” yazıyordu.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari