Esc problemi

Hakan Ülgenalp

RcFanatik
İlgi Alanı
Heli
Hadi bakalım uzman arkadaşlar , gecenin bir yarısı benim soruna bi çare bulabilecek miyiz.Ben sorunumu yazayım , sonra yatıp uyuyacağım , sabaha kadar da sorunu çözmüş olursunuz ellam.... :lollol:
Bildiğiniz gibi esc ölmüştü , Can kardeşimden aldığım esc CX-ESC-40A...'nın manuelini buldum, ve programlayayım didim.TowerPro esc ile aynı şekilde programlanıyor.Sorun şu , ilk giriş melodisinden sonra menüleri ötüyor , ancak alt menülerden birine girdiğimde , mesela birinci madde olan brake ayarında , ilk bip de kaldırmama rağmen stiği , hafızaya almıyor ve o menüden çıkmıyor, üst menüye çıkmıyor yani.Bir bip 2 bip diye durmadan ötüyor , throttle stiğini hangi pozisyona alırsam alayım , olmadı , hafızaya alıp üst menüye çıkamadım.
Şimdi , baştan söyleyeyim endpoint değerlerim %100 , trimlerde öyle , madem throttle ile ciddi bir bağı var bu program işinin , acaba throttle curve ayarları ile bir alakası da olabilir mi (zannetmiyorum ama).0-47.5-68-78-85.5 şeklinde linear olmayan bir eğrim var.Yok Hakanım o esc de gidik başkasını dene diyorsanız , valla olsa dükkan sizin arkadaşlar derim ben de hatta didim bile... :lol:

Esc problemi

Hakan'ım,

Benim bildiğim Gaz eğrisinin ayar öncesi mutlaka Lineer olması gerekiyor. Mesela Align ESC programa ile ilgili konuda Ön kontrol kısmında bu şekilde anlatmıştık ;)

Esc problemi

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Hakan'ım,

Benim bildiğim Gaz eğrisinin ayar öncesi mutlaka Lineer olması gerekiyor. Mesela Align ESC programa ile ilgili konuda Ön kontrol kısmında bu şekilde anlatmıştık ;)

Hımm , neden bu minicik detayları atlamışım bilmiyorum , galiba çok aceleci davrandım , aslında en az 3 defa okudum o konuyu fakat , ben biplere kafayı takmış olmalıyım ki , bu detay gözümden kaçmış. :-\
Bu akşam bir de linear deneyelim bakalım.Sağol Mehmedim , izininde bile bizim arkamızı toplamakla meşgul oluyorsun , çok teşekkür ederim dostum :saygilar:

Esc problemi

Merhaba, Mesela ALign escleri ele alalım, programlamaya başlarsınız bitirir ve pilinizi çıkarırsınız, fakat Turnigy ve diğer marka esclerin çoğu bu şekilde programlanmıyor, mesela ilk seçenek fren ayarı, fren ayarını yaptıktan sonra 2. ayar olan softstart ayarına geçemezsiniz, fren ayarını yaptıktan sonra pili çıkarıp tekrar takıp 2. ayara gelmesini beklemek zorunda kalırsınız, 2. ayarıda yaptıktan sonra tekrar pili çıkarıp yeniden takmanız gerekir, yani bir esc ayarı için 6 kez pili söküp takmak gerekiyor :) acaba sizin probleminiz bu tür birşey olabilirmi, yoksa tamamen thortlecurve ile alakalımı?

Esc problemi

Delikopter' Alıntı:
Merhaba, Mesela ALign escleri ele alalım, programlamaya başlarsınız bitirir ve pilinizi çıkarırsınız, fakat Turnigy ve diğer marka esclerin çoğu bu şekilde programlanmıyor, mesela ilk seçenek fren ayarı, fren ayarını yaptıktan sonra 2. ayar olan softstart ayarına geçemezsiniz, fren ayarını yaptıktan sonra pili çıkarıp tekrar takıp 2. ayara gelmesini beklemek zorunda kalırsınız, 2. ayarıda yaptıktan sonra tekrar pili çıkarıp yeniden takmanız gerekir, yani bir esc ayarı için 6 kez pili söküp takmak gerekiyor :) acaba sizin probleminiz bu tür birşey olabilirmi, yoksa tamamen thortlecurve ile alakalımı?
Sanırım throttle curve ile alakalı Hüseyin...Çünkü esc aynı TowerPro esc gibi programlanıyor...

Esc problemi

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Sanırım throttle curve ile alakalı Hüseyin...Çünkü esc aynı TowerPro esc gibi programlanıyor...

Anladım abi, inşallah öyledir, HK dan almadığım ESC modeli kalmadı desem yeridir, Elin gavuru çeşit çeşit yapmış :) engel olamıyorsun, hepside birbirinden farklı programlanıyor...

Esc problemi

Delikopter' Alıntı:
Anladım abi, inşallah öyledir, HK dan almadığım ESC modeli kalmadı desem yeridir, Elin gavuru çeşit çeşit yapmış :) engel olamıyorsun, hepside birbirinden farklı programlanıyor...
Bizde hem dediğin gibi hem diğerleri gibi her türlü program atmayı deneriz o zaman.......... :laugh:

Esc problemi

Evet arkadaşlar , esc'ye yine program atamadım sanırım... :laugh: Throttle curve değerlerimi linear yani(0-25-50-75-100) yapmama rağmen , alt menüye girdikten sonra memory melodisi gelmiyor ve bir üst menüye çıkamıyor.Ben de Hüseyin'in tarif ettiği yoldan yaptım , yeni her menüde stick hareketini yaptıktan sonra pili söktüm.Ancak oldu mu bir türlü kendime inanamadım , çünkü memory melodisini hiç duymadım , bir de programdan çıktıktan sonra , teyid biplemeleri falan da olmadı.Neyse , olsa da olmasa da bu hafta uçuracağım artık, neticede motor dönüyor, yönlerim de doğru , gerisi el becerime kaldı.Yardımcı olan tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum... :saygilar:

Esc problemi

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Evet arkadaşlar , esc'ye yine program atamadım sanırım... :laugh: Throttle curve değerlerimi linear yani(0-25-50-75-100) yapmama rağmen , alt menüye girdikten sonra memory melodisi gelmiyor ve bir üst menüye çıkamıyor.Ben de Hüseyin'in tarif ettiği yoldan yaptım , yeni her menüde stick hareketini yaptıktan sonra pili söktüm.Ancak oldu mu bir türlü kendime inanamadım , çünkü memory melodisini hiç duymadım , bir de programdan çıktıktan sonra , teyid biplemeleri falan da olmadı.Neyse , olsa da olmasa da bu hafta uçuracağım artık, neticede motor dönüyor, yönlerim de doğru , gerisi el becerime kaldı.Yardımcı olan tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum... :saygilar:

Şimdi internetten baktım, throttle range yaptıktan sonra tek seferde programlanabilen bir escymiş, yani pili her defasında söküp takamaya gerek yok, ful gazda iken pili takıyoruz, sinyal sesi geliyor sonra gazı aşağı çekiyoruz ve pili çıkarıyoruz, bu işlem ile esc min. ve max. noktalarını tespit ediyor, sonrasında full gazda iken tekrar pilimizi takıyoruz ve melodi sesi ile birlikte programlama başlıyor, eğer sizin escden hiç melodi gelmiyor ise bağlantıları değiştirip deneyin...

Esc problemi

Delikopter' Alıntı:
Şimdi internetten baktım, throttle range yaptıktan sonra tek seferde programlanabilen bir escymiş, yani pili her defasında söküp takamaya gerek yok, ful gazda iken pili takıyoruz, sinyal sesi geliyor sonra gazı aşağı çekiyoruz ve pili çıkarıyoruz, bu işlem ile esc min. ve max. noktalarını tespit ediyor, sonrasında full gazda iken tekrar pilimizi takıyoruz ve melodi sesi ile birlikte programlama başlıyor, eğer sizin escden hiç melodi gelmiyor ise bağlantıları değiştirip deneyin...
Hahh , eyvallah Hüseyinim , yanlış olan bişeyler var biliyorum da , bu yazdıklarınla olacak sanırım.Esc bağlantıları normal , çünkü motor doğru yönde dönüyor , alıcıda 3.kanala bağlı , sevoların hepside doğru çalışıyor , besleme voltajında da bir sıkıntı yok sanırım.Max.Min. noktalarını tanıtma işi mantıklı çünkü programa girerken şarkı söyleyen bir melodi ile başlayıp , 3 saniye bekledikten sonra menüleri biplemeye başlıyor.Akşam bir daha deneyeyim bakalım bu sefer olur inşallah... :saygilar:

Esc problemi

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Hahh , eyvallah Hüseyinim , yanlış olan bişeyler var biliyorum da , bu yazdıklarınla olacak sanırım.Esc bağlantıları normal , çünkü motor doğru yönde dönüyor , alıcıda 3.kanala bağlı , sevoların hepside doğru çalışıyor , besleme voltajında da bir sıkıntı yok sanırım.Max.Min. noktalarını tanıtma işi mantıklı çünkü programa girerken şarkı söyleyen bir melodi ile başlayıp , 3 saniye bekledikten sonra menüleri biplemeye başlıyor.Akşam bir daha deneyeyim bakalım bu sefer olur inşallah... :saygilar:

Abi önce thortle range yap, baktın halen olmuyor,motor doğru dönse dahi sen kabloların yerlerini değiştirip tekrar dene, mutlaka programlama melodisini duyman lazım, benim başıma daha önce geldi, tüm alternatifleri deneyip o ESC yi dize getirecez :D

Esc problemi

Delikopter' Alıntı:
Abi önce thortle range yap, baktın halen olmuyor,motor doğru dönse dahi sen kabloların yerlerini değiştirip tekrar dene, mutlaka programlama melodisini duyman lazım, benim başıma daha önce geldi, tüm alternatifleri deneyip o ESC yi dize getirecez :D
Kablolar ters olsa bile program oluyor mu yavv...Motor ters döner ama neyse , öyle de denerim...Sayende ayarlarız inşallah Hüseyin.. %p

Esc problemi

Evet sevgili arkadaşlar , bahtsız bedevi misali , diğer tüm işlerim gibi , yılan hikayesine dönen esc programlama işini de , nihayet halletmiş gibi görünüyorum.Hüseyin kardeşime önerdiği deneme teknikleri için çok teşekkür ediyorum :saygilar:, Mehmedimin esc konusu da hakikaten çok faydalı geldi,bu yardımlar olmasa , bizim kıt ingilizce filan tırı vırıymış.Beceremeyecektik.
Gelelim sadede , sorun throttle range ayarıymış.Programlamaya girmek için , throttle stiği tam gaz konumunda iken , bir kelime-i şehadet getirerek pili takıyoruz arkadaşlar :laugh: .Esc ilk önce 2 kısa bir uzun bipleyip , 3 saniye bekliyor.Bu bekleme , sizin throttle kolunu yukarı pozisyondan en aşağı pozisyona almanız için verilen bir bekleme süresi.Kolu aşağı çektikten sonra , üç kısa biple sanki onaylama tonu gibi öterek duruyor.Pili söküyoruz , artık esc kalibrasyona girmeden önce , kumandanızın gaz kolu mesafesini tanımlamış oluyor.
Tekrar kumandanın throttle stiğini tam gazda iken , pili besmeleler eşliğinde takıyoruz.Esc yine ötüyor ve 3sn bekledikten sonra programa giriş melodisini çalıyor.Ardından sırayla tüm menüyü bipliyor , en kolay yanı da , esclerin tipleri değişse de , menü anlamları ve onaylama tipi hemen hemen aynı.İlgili menüye geldiğinde throttle kolu aşağı çekiliyor , ve yine ilgili şıkla alakalı bipleme gelince , kolu tekrar yukarı çekiyoruz , hafıza melodisi duyuluyor ve ana menü biplerine geri dönüyoruz.İlgili ayarları yaptıktan sonra en son menü olan iki uzun bip çaldığında kolu aşağı çekip , programlamayı bitirmiş oluyoruz.
Aslında çok kolay olan bu işi , benim gibi yakınlarında hemen ulaşabileceği bir modelci olmayan arkadaşların yapması zor gibi görünse de , forumumuzda yeterli bilginin fazlasıyla olduğunu , bir kere daha görmüş oldum.İyi ki varsın Rckolik , iyi ki varsınız yardımsever kardeşlerim.Herkese teşekkür ediyorum :saygilar:

Esc problemi

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
.....Aslında çok kolay olan bu işi , benim gibi yakınlarında hemen ulaşabileceği bir modelci olmayan arkadaşların yapması zor gibi görünse de , forumumuzda yeterli bilginin fazlasıyla olduğunu , bir kere daha görmüş oldum.İyi ki varsın Rckolik , iyi ki varsınız yardımsever kardeşlerim.Herkese teşekkür ediyorum :saygilar:
Hakan abi gözün aydın. :bravo: Çok sevindim hallolduğuna. :thumbup:

Esc problemi

Türker Akgün' Alıntı:
Hakan abi gözün aydın. :bravo: Çok sevindim hallolduğuna. :thumbup:
Teşekkür ederim kardeşim , lakin şimdilik esc halloldu , daha uçuş yapmadım, haftasonunda o da hallolacak inşallah. :saygilar: