F-22 // Foamboard

hocam flite testin f22 sini yaptım. 2300 kv bi motor vardı elimde onu taktım 9*45 proplarla. yerde denerken 10 saniye tam gaz verince motordan dumanlar çıkmaya başladı.. ve berbat bir koku yaydı.. bunun sebebi nedir acaba? motor racerstar br 2205. acaba uçaklar için farklı motorlar mı kullanmak gerekecek?
Hocam 2205 2300 kv motor için uygun pervane seçiniz pervane çok büyük olmuş ha zorlama daha fazla motor yandı esc yi yakma bari ( ben yakmıştım da ?)

2300 KV motor da 2S Pil 6 inc, 3S pil ile 5 inç pervane kullanmanız gerekir. Bir inç daha büyüklerinde bile motorunuz yanmasa da ısınır.
Zaten olay uçuşta olsaydı ,yanan motor nedenli kısa devre ve ardından farketmeden vereceğiniz gazla esc de yanabilirdi.
Forumda bunlarla ilgili hayli konu ve mesaj var, Göz atmanız yararınıza olur.

2300 KV motor da 2S Pil 6 inc, 3S pil ile 5 inç pervane kullanmanız gerekir. Bir inç daha büyüklerinde bile motorunuz yanmasa da ısınır.
Zaten olay uçuşta olsaydı ,yanan motor nedenli kısa devre ve ardından farketmeden vereceğiniz gazla esc de yanabilirdi.
Forumda bunlarla ilgili hayli konu ve mesaj var, Göz atmanız yararınıza olur.

bataryayida ekleyelim abi :)
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Hocalarım değerli bilgileriniz için çooookk teşekkür ederim :) yeniyiz hepsini öğreneceğiz inşallah sayenizde.

Motor pervane kombinasyonu yanlış. 2200 kv Motor 2212 olsun. Ve ona 7040 gibi bir pervane kullan. 2208 2000kv de olur.

• Beğen
Tepkiler: Said IŞIK
Motor pervane kombinasyonu yanlış. 2200 kv Motor 2212 olsun. Ve ona 7040 gibi bir pervane kullan. 2208 2000kv de olur.

Yeni yeni olayı anlıyorum hocam :) şimdi 1400kv motor ile 8060 pervanemi takıyorum itişgücü az gibi.. 9045 takıyorum yine az.. uçağı kaldıramazmış gibi geliyor henüz net olarak denemedim. Servolarda sıkıntı çıktı da :) 9gr lık pilastik servoları çok kullanmamak lazımmış :D

Bu tür bir uçağa metal dişili servo kullan. Aynı servoları metal dişli olanları var. Ve 2000 - 2200 kv motor kullanmanı tavsiye ederim. Ayrıca 3 s 2200 lipo en az 35c olsun.

Pil dahil uçuş ağırlığı max 600gr olsun.

Bu tür bir uçağa metal dişili servo kullan. Aynı servoları metal dişli olanları var. Ve 2000 - 2200 kv motor kullanmanı tavsiye ederim. Ayrıca 3 s 2200 lipo en az 35c olsun.
Yeni birinin 2200 mAh pil ile 600 gr çıkarması zor olmaz mı? Ben 72 cm kanat eninde 1400 kv motor, 3S 1500 mAh 60C ve 7 inç pervane standartinda 500 gr çikariyorum. Pil başlarda biraz ufak fena olmaz sanırım.

Nerede kalmıştık ?
Modeli bugün birleştirmeye devam ettik. Esc kalibrasyonu yapalım, hazır olsun derken motor düzgün çalışmadı. Kısa devre olayı da olmadı ama motor titremeye başladı çalışmadı. Akşam benim motorda denerim diye esc yi yanıma aldım ama keşke almasaymışım. Aynı şekilde bu motorda titremeye devam etti. Sonra bir anda benim motordan dumanlar çıktı. Akşam akşam motoru yaktık heralde. Sarımlarda gözle görülür renk değişimi yok ama başka esc yi de kaybetmemek için deneme yapmadım açıkçası. Soaraction motorsuz kaldı emekli olur artık.