FBL Unitelerde Kullanılan Pad , Bantlar

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
HF'de dolaşırken Brain unitelerin eskiden farklı olarak daha yumuşak Pad'ler ile gönderildiğini öğrendim.

Eskiden kutudan çıkan Pad'ler oldukça sert ve şeffaf olan 3M 4010 iken, son dönemde daha yumuşak ve gri renkli pad'ler 3M 4011 ile göndermeye başlamışlar.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Burada amaç özellikle küçük modellerde ortaya çıkan vibrasyon ve buna bağlı olarak Rescue- Kurtarma özelliğinin düzgün çalışmama soruna çözüm sunmak olsa gerek.

%100 emin değilim ama Bavarian HC3-SX içinden de 3M 4011 benzer az yumuşak gri pad'lerden çıkıyordu.

Özellikle küçük model kullanan arkadaşlar eğer Rescue sorun yaşıyorlarsa 3M 4011 mutlaka denemeliler.

Yeri gelmişken, pad tam bir bütün olarak kullanmamak da (iç kısmını oyma, her iki uç kısımda şerit halinde kullanma..) vibrasyon sorununa çözüm olabilmektedir. Buna en güzel örnek yine BavarianDEMON pad verebiliriz.

Peki siz modellerinizde hangi bandı tercih ediyorsunuz :)

Mikado vbar bandını kullanıyorum, 3m gri banda benziyor o kıvamda... Çıkarırken de kıvamlı bantlar bunlar, güzel ayrılıyor yerinden, tortu kalıntı bırakmıyor.

Bavarian pad oldukça mantıklı, ne kadar az temas alanı, o kadar az titreşim iletimi [emoji106]

Ortasının olmaması daha iyimiş demek, güzel bilgi teşekkürler abi :saygilar:

Çift taraflı bantlarda tercihim 3M 4910.

Ped'in ortasını boş bırakmak iyi bir düşünce. :thumbup: O zaman şöyle yapmalı, gyronun iki tarafına ince şerit kesip yapıştırmak iyi olur. :thumbup:

Şimdi şu da var, ne kadar az ped materyali kullanılırsa titreşim absorbsiyonu da o kadar az olacak. Dolayısıyla çok az absorbsiyon malzemesi kullanmak iyi değil. Dolayısıyla yukarıdaki mesajda yazdığım şekilde gyronun iki tarafına iki ince şerit yapıştırmak titreşimi azaltmayacak.

Brain'lerle eskiden gelen sungerimsi bant gayet basarili sonuclar veriyordu. 3M gri bant yani 4011 de eger modelde olagandisi bir titresim yoksa yeterli oluyor. Ancak birkac kere 3M seffaf bant denedim, 4010 mu 4910 mu bilmiyorum, titresim acisindan en fenasi oydu. Durup dururken modeli topraga dikecektim birkac defa.

Guncel olarak elektrikli modellerimde 3M (kodunu su an icin bilemiyorum) sungerimsi bant kullaniyorum. Brain'in ilk gonderdigi bantlardan. 1cm genisliginde olan bir rulo buldum yapimarketten, iki serit olarak yapistiriyorum unitenin yanlarina. Mis gibi oluyor.

Nitrolarda ise futaba veya spartan sungerinden sasmam. Bunlarin ozelligi "low rebound" olmasi. Yapilari benzemese de, davranislari jel gibi. Jel kullanmamamin sebebi ise iyi yapismamasi ve uniteyi baglamak zorunda kalinmasi. Ozellikle yakit veya yag sicramasi durumunda yapiskan birakiyor!

Parcali kullanim konusuna gelirsek; rescue acisindan titresime oldukca duyarli olan Sk720 kullandigim zamanlarda Alvin'e bunu danismistim ve cevap olarak unitenin koselerine 4 kucuk parca koymami soylemisti. Gercekten de faydasini gormustum.

Valla ben bu pad konusuna doyamadım arkadaşlar. :laugh: Hep merak ettiğim bir konudur, gerçekte ne kadar fark ettiği. :rolleyes:

Hazır Brain titreşim loglarını da tutuyorken acaba bir gönüllü modelci tüm varyasyonlarla 1'er dakika hover yapıp log dosyalarını bizimle paylaşır mı diye düşünmedim de değil. :hoppa:

Bu titreşim ve pad konusunu biraz daha uçurmak lazım. ;D

Pad'ini alan sahaya gelsin, bakalım en iyi pad kiminki yarış var....... :lollol:

Biraz da nostalji :) 4 yıl önceden video...

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Rasim Öztürk' Alıntı:
Biraz da nostalji :) 4 yıl önceden video...

Bu kimmiş, toy bu yaaa ben bunun lafına falan inanmam, sakalı bile yok. ;D

Bu arada model çıbıklı olduğu için üzerindeki ve elimdeki kuyruk gyrosu arkadaşlar, FBL ünite değil tek eksen. ;)

Benim ünite Microbeast. Üniteyi 3M 1mm-lik sert iki taraflı padla sabitlemiş durumdayım modele. Daha kalın ve yumşak pad-a geçmelimiyim? Bu sert pad sorun çıkarırmı bana?

Ferid Hemidov' Alıntı:
Benim ünite Microbeast. Üniteyi 3M 1mm-lik sert iki taraflı padla sabitlemiş durumdayım modele. Daha kalın ve yumşak pad-a geçmelimiyim? Bu sert pad sorun çıkarırmı bana?
Şahsen hiç microbeast kullanmadım. Ama şöyle bir aratınca genelde 3M 4010 sert ile sorun pek yaşayan olmamış. Tek tık 450 gibi modellerde bazı sorunlar yaşanmış, onlarda gri yumuşak tipe geçiş yapmışlar.

Tahminin senin microbeast kurtarma özelliği yok. Dolayısıyla vibrasyondan aşırı etkilenme durumu da. Eğer uçuştan memnun ise 4010 kullanmaya devam Ferid %p

Microbeast pro versiyonda kurtarma var, plus ta yok ama yükseltilebilir bi ücret karşılığı. Tabi fiyat kabaca vbar neo gibi oluyor öyle olunca, brain2 daha hesaplı..

Kurtarma yoksa bende de titreşim konusuna fazla hassas yaklaşmaya gerek yok :)

Başka bir noktaya değinmek istiyorum. :)

Ben olsam Logo 600 gibi bir modeli kurtamasız bir ünite ile kullanmazdım. :coolxf:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Şahsen hiç microbeast kullanmadım. Ama şöyle bir aratınca genelde 3M 4010 sert ile sorun pek yaşayan olmamış. Tek tık 450 gibi modellerde bazı sorunlar yaşanmış, onlarda gri yumuşak tipe geçiş yapmışlar.

Tahminin senin microbeast kurtarma özelliği yok. Dolayısıyla vibrasyondan aşırı etkilenme durumu da. Eğer uçuştan memnun ise 4010 kullanmaya devam Ferid %p

Mehmet abi, hard mount bile yapanlar varmış, hiç sorun yaşamamışlar. Sonuç olarak Microbeastı 3M 4010 ile modele sıkıca sabitlemeyin kanatine vardım :thumbup: