Fırçasız motorlar için redüktör

Berk Eksin

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Uçak
Forumada daha önce yazdığım bir yazıda ups ile gelen motorun gümrükde takıldığından bahsetmiştim o motor bir şekilde elime ulaştı elimde aynı motordan 2 adet oldu.2.5kg kadar olan uçaklarda kullanmak için uygun bir motor ama orada da şöyle bir sorun var motor bir drone motoru olduğu için 950kv ben max desteklediği 6s pil ile kullanıyorum yinede büyük bir pervane(13 inch) kullanıyor bu sebeple çogu uçak modelinde inişte pervaneye zarar verme olasılığı yüksek. Aklıma acaba 1:2 bir redüktör takarak 1900kv lık bir motor haline getirebilirmi sorusu geldi piyasadaki redüktör genelde düşük rpm ler için ve genelde tek halinde satılmıyor motorla beraber satılıyorlar bunun için bana bir öneriniz varmı nasıl bir yol izleyebilirim

Redüktör takarsan pervane devri düşer, tork artar. Yani 13 yerine 15 pervane ister.
Haa motorun bir turunda pervaneyi iki çevireceksen ona redüktör denmez.
Ama 6S ile kullandığın bir motora gearbox bulmak kolay değil. Onun yerine 3 ya da 4 ğal pervane kullanmak daha basit bir çözüm olabilir.

Redüktör takarsan pervane devri düşer, tork artar. Yani 13 yerine 15 pervane ister.
Haa motorun bir turunda pervaneyi iki çevireceksen ona redüktör denmez.
Ama 6S ile kullandığın bir motora gearbox bulmak kolay değil. Onun yerine 3 ya da 4 ğal pervane kullanmak daha basit bir çözüm olabilir.

Hocam ben normalde 13x8 2palli bir pervane kullanıyordum aynı itiş gücünü kaybetmeden 3 veya 4 palli pervane nasıl seçilmelidir

Yük faktörü hesabının amacı, farklı pal sayısında eşdeğer pervane bulmak.
Örneğin bir motorumuz var ve buna önerilen pervaneler 11x8, 12x6, 13x5 aralığında... Elimizde değişik değişik pervaneler var. Acaba hangisi uygun?
Bu üç pervane ölçüsünün yük faktörleri sırasıyla 10648 - 10368 - 10985.
Demek ki bu motor 10000 ile 11000 arası yük faktörü olan pervane istiyor.
Yani, elimizdeki pervanelerden yük faktörü bu aralığa düşenleri o motorla kullanabiliriz demektir.
Pervane çapı büyüdükçe aynı motor onu daha düşük devirle çevireceği için çaptan gelen thrust düşük devirden gidecek.

12x6 iki palli pervanenin yük faktörü = 12 x 12 x 12 x 6 x karekök(2 - 1) (Yani pal sayısı eksi bir) = 10368
Üç pal pervaneye ilerlersek bu değeri karekök(3 - 1) değerine yani karekök 2 yani yaklaşık 1.4'e bölüyoruz. Yaklaşık 7400 çıkıyor.
10 x 10 x 10 x 7.4 (yani 10x7.4 3 pal pervane) tam olarak aynı yük faktörünü veriyor. Ufak tefek oynamalar kabul edilebileceği için 10x7 ya da 10x8 3 pal pervane 12x6 iki pal pervaneye eşdeğer yük oluşturuyor motora.