Flitetest FT-22 Raptor 70*100cm Lazer Kesim Planı

3s 40c 2250 mah bataryam 2200 kv ve pervanem 6.5 6-7 dk uçuş yapabiliyorum cok kısa geliyor normal mi?
F22 modelim
Aynı plandan kesim bir f22 ben de uçuruyorum. 2200 kv motor ve 6*4 pervane kullanıyorum. 3s 1500mah pille 5-6 dakika uçuş süresi anca yapabiliyordum geçenlerde 3000 mah vtc6 li-ion pil aldım 3s şeklinde puntalattim ağırlık 50 gram fark etti sadece ama uçuş süresi 8-9 dakikaya çıktı.

Aynı plandan kesim bir f22 ben de uçuruyorum. 2200 kv motor ve 6*4 pervane kullanıyorum. 3s 1500mah pille 5-6 dakika uçuş süresi anca yapabiliyordum geçenlerde 3000 mah vtc6 li-ion pil aldım 3s şeklinde puntalattim ağırlık 50 gram fark etti sadece ama uçuş süresi 8-9 dakikaya çıktı.
Benimkisi normal o zaman 10-15 dk sürer diye düşünüyordum acıkcası

Size benden bir tavsiye:
Pili uçuştan hemen sonra ölçün:
* Aşırı sıcak olmamalı. Çok sıcaksa pervane büyük geldi demektir.
* Kullanımdan sonra hücreler 3,7V altında olmamalı. 3,7 V olan bir hücre yük altındayken 3 V altına düşer, yani bitmiş demektir. Lipoların ömrünü uzatmış olursunuz.

Bu uçağın uçuş videosunu izlediğim zaman inanamadım. Nasıl bu kadar stabil uçabilir? Acaba uçuş videosunda daha stabil gözüksün diye gyro mu kullandılar?
Maiden 49.05 de başlıyor.
Video;
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu uçağın uçuş videosunu izlediğim zaman inanamadım. Nasıl bu kadar stabil uçabilir? Acaba uçuş videosunda daha stabil gözüksün diye gyro mu kullandılar?
Maiden 49.05 de başlıyor.
Video;
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Sanmıyorum. Vaktiyle bu uçaktan yaptım ve ufak tefek tamirlerle en uzun süre uçurduğum uçak oldu. Yeterince hafif biterse ve iyi trimlenirse aynı bu şekilde uçuyor. Ben 2212 2200 kv motor 6x4 pervane ve 1500mah lipo ile iyi sonuç almıştım.

Hazır aklıma gelmişken bu uçakta uyguladığım parlak(!) bir fikrimi anlatayım da gülün. :lollol: Metalik görüntünün bu uçağa yakışacağını düşündüğüm için elimde bulunan aluminyum bantla üst tarafını komple kapladım. Görüntü beni tatmin etmişti ama bir problem vardı. Aluminyum bant sinyali bozdu :evil:. İyi ki bunu ilk uçuştan önce fark ettik de komik bir anı olarak kaldı.:lollol: Daha sonra alıcının çift antenini biri uçağın altında diğeri üstünde olacak şekilde konumlandırdım ve sorunsuz şekilde uçabildim.

Hocam bendede 3s iki adet pil var tek pil ile uçuş muhtemelen kısa sürecek çift iki pil ile bu oran artırılabilirmi acaba

Pil ağırlığı 200 gr

Hocam bendede 3s iki adet pil var tek pil ile uçuş muhtemelen kısa sürecek çift iki pil ile bu oran artırılabilirmi acaba

Pil ağırlığı 200 gr
Benim 3s 1500mah olan piller 140-150 gram civarındaydı. 200 gram civarında başka bir pille de uçurduğum oldu o uçağı ama daha fazlası faydadan çok zarar getirir. Pil yatağı ağırlık merkezinin önünde olduğu için pil ağırlaştıkça cg öne doğru geliyor ve burun çok ağırlaşıyor. Ben 200 gram olan pilimi takmak için bile gövdede biraz kesip biçme yapmıştım. 200 gramlık 2 pil ile imkansız bu boyutta diye düşünüyorum. Zaten toplam uçuş ağırlığı 500-550 gramı aşmayan bir uçak. Hem tek pille uçuş süresi yeterli bence en az 6-7 dakika uçuş yaptırır bir pil. Ben yakıtlı uçağımda 30 dakika uçmaya yetecek yakıt olmasına rağmen maksimum 10-12 dakikalık uçuşlar yapıyordum. Daha fazlasında konsantrasyon eksilmeye başlıyor.

Hazır aklıma gelmişken bu uçakta uyguladığım parlak(!) bir fikrimi anlatayım da gülün. :lollol: Metalik görüntünün bu uçağa yakışacağını düşündüğüm için elimde bulunan aluminyum bantla üst tarafını komple kapladım. Görüntü beni tatmin etmişti ama bir problem vardı. Aluminyum bant sinyali bozdu :evil:. İyi ki bunu ilk uçuştan önce fark ettik de komik bir anı olarak kaldı.:lollol:
Süpermiş. :lollol::lol::lol:

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Koç
Benim 3s 1500mah olan piller 140-150 gram civarındaydı. 200 gram civarında başka bir pille de uçurduğum oldu o uçağı ama daha fazlası faydadan çok zarar getirir. Pil yatağı ağırlık merkezinin önünde olduğu için pil ağırlaştıkça cg öne doğru geliyor ve burun çok ağırlaşıyor. Ben 200 gram olan pilimi takmak için bile gövdede biraz kesip biçme yapmıştım. 200 gramlık 2 pil ile imkansız bu boyutta diye düşünüyorum. Zaten toplam uçuş ağırlığı 500-550 gramı aşmayan bir uçak. Hem tek pille uçuş süresi yeterli bence en az 6-7 dakika uçuş yaptırır bir pil. Ben yakıtlı uçağımda 30 dakika uçmaya yetecek yakıt olmasına rağmen maksimum 10-12 dakikalık uçuşlar yapıyordum. Daha fazlasında konsantrasyon eksilmeye başlıyor.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Uçak cessna 182 sakaylan
Yaklaşık Ağırlık 2200 gram
Pil yuvası iki pile göre dizayn ettim,
Tek pille de uçar fakat iki tane pil alacak şekilde cg de ayarlayabilirim alan mevcut
Bana Mac 15 dakika yeterli,
Maksat zaten test uçuşu

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Uçak cessna 182 sakaylan
Yaklaşık Ağırlık 2200 gram
Pil yuvası iki pile göre dizayn ettim,
Tek pille de uçar fakat iki tane pil alacak şekilde cg de ayarlayabilirim alan mevcut
Bana Mac 15 dakika yeterli,
Maksat zaten test uçuşu
Ben başlıktaki uçak için diyorsunuz sanmıştım o zaman iş değişir tabi.

Dediğiniz şekilde bir uçak için olur bence ama lipo pilleri teorik olarak paralel bağlamak sorun olmasa da pratikte problem çıkarabilir. Piller birebir aynı olup kondüsyonlari da birbirine çok yakın olması lazım yoksa şarj azaldığı zaman yük altinda biri çöker ve istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Bağlantının nasıl yapılacağı da çok önemli. Bağlantı anında voltajları kesinlikle aynı olmalı yoksa bir anda yük transferi olur ve tehlikeli bir durum oluşur. En sağlıklısı böyle bir birlestirme yapılacaksa bir sefer yapıp tek pil paketi olarak kullanmak olacaktır. Şunu da ekleyeyim, elektronik ve lipolar konusunda emin olmadığınız noktalar varsa destek almanız yararınıza olur:saygilar:

Hocam bu modeli yapıyorum da bir parçayı nereye koycağımı bulamadım