Forum web sayfası hakkında yavaş işleyiş

Cengiz Okkalı

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Heli
Sayın modlarım merhaba,

Sitede bazen sorun yaşıyorum bir konuya yorum yapıp gonder dediğimde baya bir bekletiyor ve beklemeyıp ana sayfaya bastıgımda yorumumu atmıs oluyor ancak bekleme ekranında beklesem oylece kalıyor. Bazen cok hızlı calsıyor forum ama genel olarak bir agırlık var. Bilgisayırımdan kaynaklı desem iş yerınde-mobil-evde aynı durumlar olabiliyor.

web işleri hakkında cok bilgiye sahip değilim o yuzden böyle konu paylaştım

Ancak genel olarak paylaşım ve muhabbeti tek gecerim tekrar burdanda böyle bir forumu bize açtığınız için teşekkürler :RCKolik:

Cengiz tespitlerinde yanılmıyorsun , aynı durum malesef bende de söz konusu.Bunun bir sebebi var mıdır yoksa kullandığmız altyapının kronik bir sorunu mu , bilemiyorum , Mehmet bey mutlaka bir yanıt verecektir.Öte yandan sorunlar ne olursa olsun , forumumuz bir tane :thumbup: :RCKolik:

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Cengiz tespitlerinde yanılmıyorsun , aynı durum malesef bende de söz konusu.Bunun bir sebebi var mıdır yoksa kullandığmız altyapının kronik bir sorunu mu , bilemiyorum , Mehmet bey mutlaka bir yanıt verecektir.Öte yandan sorunlar ne olursa olsun , forumumuz bir tane :thumbup: :RCKolik:

aynen abi forumdan bir sıkıntımız yok kesinlikle sadece eger duzelebilcek bir durumsa daha iyi olur düşüncesinde :RCKolik:

Bende o kadar da yavaş değil sanki... Yine de uzun bir yazı yazdığım zaman, göndere basmadan önce bi kopyasını alıyorum :laugh:

Benzer durumu ben de ne yazık ki yaşıyorum arkadaşlar. Sorun ise tamamen Hosting Firması bazlı.

Mesela şu an gayet iyi olması lazım. Çok sık diyemeyeceğimiz bir şekilde ara ara dar boğaz yaşandığı için, sistem ne yazık ki yavaşlıyor.

Şu ana kadar epey bir yer gezdik. Ara ara yaşanan bu sıkıntı harici, Hosting firması şu ana kadar çalıştıklarımızın en iyisi. Bu nedenle hala onlarla çalışıyoruz. Kendileri ile temasa geçip, yapılabilecek iyileştirme olup olmadığını bir kez daha soralım.

İlginiz için teşekkürler arkadaşlar.

Bir de arkadaş bu tür durumlarda her sayfanın altı kısmında bulunan "Sayfa Yükleme Hızını" bir kontrol eder misiniz. Büyük ihtimal sıkıntılı zamanlarda, bu süre 1 sn üzerinde çıkıyor olmalı.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu sayfa 1.075 saniyede 281 sorgu ile oluşturulmuştur
Bu sayfa 0.171 saniyede 20 sorgu ile oluşturulmuştur

değişken şekilde

cengiz okkalı' Alıntı:
Bu sayfa 1.075 saniyede 281 sorgu ile oluşturulmuştur
Bu sayfa 0.171 saniyede 20 sorgu ile oluşturulmuştur

değişken şekilde
281 sorgu Ana sayfa olsa gerek (Resimler, albümler, ...) Diğer iç sayfalarda sorgu sayısı çok daha az.

Söylemek istediğim eğer inernet bağlantınız ve hızını normalken, sayfa yükleme süresi 1 sn üstünde çıkıyor ise, bu forumun bulunduğu Hosting firmasından kaynaklanıyor demektir.
Yok bu süre 0,5- 0,4 sn civarında ama yine de sayfanın ekrana gelmesi uzun sürüyor ise o zaman PC ya da browser bir sorun var demektir.

Şimdi bu sayfayı açtım , aynen şöyle yazıyor

Bu sayfa 2.54 saniyede 44 sorgu ile oluşturulmuştur

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Şimdi bu sayfayı açtım , aynen şöyle yazıyor

Bu sayfa 2.54 saniyede 44 sorgu ile oluşturulmuştur
Ben baktım 0,4 san diyor. Hosting Server CPU değeri anlık olarak nedense PICK yapıyor ondan olsa gerek....

Peki ben birşey sorayım , son mesajlar bölümündeki toplam mesaj sayısı 20 den fazla olabilir mi ?
Son mesajlar kısmı en üste fotoğrafların altına taşınabilir mi ?
Hayatımız çok kolaylaşır :)

SMF'nin, dedicated" bir sunucuda değil de hosting firmasına ait paylaşımlı sunucuda tutulmasına rağmen, bu performansı hala gösterebiliyor olması şaşırtıcı :eek: . SMF'nin yapısından kaynaklı olarak sorun aslında CPU ile de çok alakalı olmayabilir. Forum kullanıcı sayısı ve anlık olarak forumda işlem yapan insanların sayısı arttıkça, kullanılan veritabanının motoruna bağlı olarak(varsayılan olarak MySQL ve MyISAM ??? ) veritabanındaki kilitlenmeler (her insert ve update işleminde, yani her kullanıcının yaptığı birçok işlemde...) artmaya başlar. Veritabanı motorunu değiştirmek,(MyISAM->InnoDB) kilitlenmeleri azaltsa da bu sefer CPU yükü, ve disk I/O yükü artmaya başlar. APC gibi opcode cache mekanizmaları yükü biraz azaltsa da, kullanıcı sayısı arttıkça, hem web sunucusu hem de veritabanı üzerinde optimizasyonların yapılması kaçınılmaz olacaktır.

Neyse çok karıştırmıyayım, bence hosting firmasında tutulan ve 3500 kullanıcılı bir forumda, bu performans gayet iyi ... :). Benim de çok uzun mesajlar atıp "gönder" tuşuna basmadan önce, mesajın yedeğini aldığım olmuştur :) .

İlker Sönmez' Alıntı:
Peki ben birşey sorayım , son mesajlar bölümündeki toplam mesaj sayısı 20 den fazla olabilir mi ?
Son mesajlar kısmı en üste fotoğrafların altına taşınabilir mi ?
Hayatımız çok kolaylaşır :)
En altta bulunan 20 sınırlı son mesajların benzeri 50 mesaj olarak Yararlı Linkler- SON KONULAR şeklinde var İlker Hocam. Benzeri ama aynısı değil. Son dönemde ben de bunu sıkça kullanmaya başladım, konulara yetişemeyince

20 fazla derken kaç olsun mesela. Çok olursa ana sayfada hos durmaz diye düşünüyorum. Ama az önce artırıp 25 mesaj yaptım.

"Son mesajlar" bazı forumlarda hemen ana resmin altına da konabiliyor ama nedense bana alt kısım daha uygun geliyor. Bu yüzden zamanında kodlamayı bu şekil yapmıştım.

Zafer SAHIN' Alıntı:
SMF'nin, dedicated" bir sunucuda değil de hosting firmasına ait paylaşımlı sunucuda tutulmasına rağmen, bu performansı hala gösterebiliyor olması şaşırtıcı :eek: . SMF'nin yapısından kaynaklı olarak sorun aslında CPU ile de çok alakalı olmayabilir. Forum kullanıcı sayısı ve anlık olarak forumda işlem yapan insanların sayısı arttıkça, kullanılan veritabanının motoruna bağlı olarak(varsayılan olarak MySQL ve MyISAM ??? ) veritabanındaki kilitlenmeler (her insert ve update işleminde, yani her kullanıcının yaptığı birçok işlemde...) artmaya başlar. Veritabanı motorunu değiştirmek,(MyISAM->InnoDB) kilitlenmeleri azaltsa da bu sefer CPU yükü, ve disk I/O yükü artmaya başlar. APC gibi opcode cache mekanizmaları yükü biraz azaltsa da, kullanıcı sayısı arttıkça, hem web sunucusu hem de veritabanı üzerinde optimizasyonların yapılması kaçınılmaz olacaktır.

Neyse çok karıştırmıyayım, bence hosting firmasında tutulan ve 3500 kullanıcılı bir forumda, bu performans gayet iyi ... :). Benim de çok uzun mesajlar atıp "gönder" tuşuna basmadan önce, mesajın yedeğini aldığım olmuştur :) .
Bu konuyu seninle ayrıca detaylı bir şekilde konuşalım Zafer Bey :)

Zafer SAHIN' Alıntı:

;D ;D Çok açıklayıcı olmuş Zafer Bey. Daha önce kendi web sitelerimi yapmamış ve bu işten anlamıyor olsaydım herhalde :yuppi: :yuppi: bu durumda olurdum. Elinize sağlık ;D ;D

Daha önce kurduğumuz forumlarda imza kısmında belli bir boyutun üstünde grafik dosyası koymayı yasaklamıştık. Bu şekilde kullandığımız forum bir nebze de olsa hızlanmıştı ama yeterli gelmediği için imza kısmında grafik bulundurulmasını tamamen yasakladığımızda kayda değer bir hız farkı yakalamıştık. Kullandığımız serverların çoğu forum gibi çok yoğun kullanılan sistemler düşünülerek kurulmadığı için bu tür yavaşlama sorunları mevsimsel olarak zaman zaman karşımıza çıkıyor maalesef. Elden çok fazla bir şey gelmiyor çoğu zaman. Mevsimsel dedim evet yaz aylarında çoğu kişi tatil yörelerinde olduğu ve interneti pek aramadığı için yaz aylarında daha hızlı oluruz.