[Foto]: Depron Edge 540 (Yapımı Kanat 81 cm)

Tebrik ederim,ellerinize sağlık

Sent from my iPhone using Tapatalk

Merhaba Tamer abi.Bu modelin yapımına bende başladım.Heralde bu modele yaklaşık 1000-1500kv ~350w yeterli olacaktır.Aslında uçuş karakteristiği olarak modelden beklentim biraz hız, hover ve akrobasi yapmak.Bu nedenle yüksek kv li motor kullanmak gerekecek.Elimde Turnigy D2836 / 8 1100kv motor var.beklentimi karşılar mı bilmiyorum.

Tamer, bu pazar Deniz Sert 1 pil uctu ve bahsettigin herseyi yapti, hemde yarim elevatorle :laugh:

2212 1400kv motor ve 9x5 pervane ile cok guzel ucuyor.

2836 motor belki buyuk gelebilir ama emin degilim. Benim motor sanirim 200watt geliyor. Ama denemekte fayda var :)

Sana tavsiyem orjinal elevator ve rudderi planda %50 degil %60 kucultup yapman. Biraz daha buyuk olsa iyi olacak gibi :)

Ben plandakini küçültmeden yapacağım abi.Olmadı Dual Rate'i kısarım.Pek fazla vaktim olmuyor açıkçası.Ne zaman biter bilmiyorum ama umarım uçar.

Plandaki gibi yaparsan sorun yok %p

Bahsettiğim motor ve 10x5 apc pervane ile 1170gr çekiş ve 250w güç sağlıyor.Elimde turnigy 2200mah 3s 35c lipo var.Sanıyorum 300-350w güç gerekiyor.Tavsiyeniz nedir abi motor ve lipo konusunda?

Tamer 1170 gr cekis az gelir akrobasi ve hover icin. Ucagin ucus agirligi 1 kg a yakin oluyor.
Ben 12x6 pervane ile turnigy ld3730. 1000Kv motor (580 watt) 2200 mah 3s lipo ile guzel ucmustum enson :)

Imkanin varsa 4s kullan veya 11x6 civari bir pervane ile denemeni tavsiye ederim.

Gerci pervane kv watt konularinda biraz zayifim ama ben olsam soylediklerimi denerdim:)

Tamer Öztürk' Alıntı:
Bahsettiğim motor ve 10x5 apc pervane ile 1170gr çekiş ve 250w güç sağlıyor.Elimde turnigy 2200mah 3s 35c lipo var.Sanıyorum 300-350w güç gerekiyor.Tavsiyeniz nedir abi motor ve lipo konusunda?

Tamer merhaba;

3D uçuş anlamında tecrübem yok tabiki ama zamanında okuduğum şeyleri bir kenara not alıyorum, aldığım notlara göre;

"Gerçek anlamda" 3D uçuş için ağırlık-çekiş oranı; 1kg model için, 2 kg çekiş olması gerektiği ya da kilo başına 400-500 Watt güç olması gerektiği yönünde.
(Bu bilgi tamamen başka kaynaklardan okuduklarım doğrultusunda; "tam anlamıyla 3D uçuş" için geçerli. Bu konuda ustalar elbette daha iyisini bilecektir. :saygilar: )

Motor tavsiyesi olarak yine başkalarının tavsiyesiyle not aldığım motor şu;

Bu motor 3s pil 14x6 pervane ile 403Watt - 2,23kg çekiş sağlıyor.

Ancak ben Tamer abiye katılıyorum; sen elindeki motorla Tamer abinin dediği şekilde dene bence de. Çünkü yukarıda bahsedilen 3D uçuşlar, sanıyorum ki çok tecrübe gerektiren en zor hareketleri içeren uçuşlardır. Belki hover yapamazsın ama modelin karakteristik kıvraklığı başlangıçta senin tatmin eder gibi geliyor. :)

O zaman elimdeki motor ve 11x6 pervaneyle deneme yapayım olmazsa Can abimin tavsiye ettiği sistemi kullanayım.Benim araştırdıklarımla, sizin söyledikleriniz paraleldir.Youtube'da 100cc Yak54 ile hover ve akrobasi videosu görünce insanın hoşuna gidiyor.Gerçi 100cc benim için hayalden öteye gitmese de, elektrikli de beni tatmin edebilir.Herkese teşekkür ediyorum.Sevgiler

Merhaba, Modelimin yapımından birkaç fotoğraf paylaşmak istiyorum.Bu modelin aslında fikir babası Tamer abimdir.Tamer abime tavsiyesi için tekrar teşekkür ediyorum.İlk etapta farklı bir model yapmayı düşünüyordum fakat başlayıverdim parçaları kesip yapmaya.Kanatların nasıl yapıp birleştireceğim konusunda, özellikle gövdeye montajında nasıl yapacağım konusunda fikir sahibi değilim.Renklendirmeyi de nasıl yapacağım karar veremedim.Elimde renkli koli bantları mevcut fakat yaptığım denemelerde pürüzsüz sonuç alamadım.Sprey boya ile denesem güzel olur mu bilemiyorum.Açıkçası model yapımında pek yetenekli değilim.Elimden geldiği kadarıyla birşeyler yapmaya çalışıyorum.Parçaları ilk birleştirmede sıcak silikon kullandım az miktarda.Ağırlık yaptığını düşündüğümden vazgeçip uhupor ve pattex süper japon glue yapıştırıcısını kullanmaya devam ettim.Resimleri sizlerle paylaşmaktan memnuniyet duyuyorum. :)
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Tamer guzel olmus :)

Kanatlari duz bir zeminde yapip sonradan govdeye yapistirmak daha kolay geliyor. Kanat icinden gecen cubuklar kalinligi kadar govdeyi biraz kesip silikonla yapistiriyorum . Bilmem anlatabildimmi :):)

Anladım Tamer abi.Aklıma gelmişken sorayım.Elevatör iki parça olduğu için balsa ile birleştirdim.Yekenin takılacağı kısma balsa denk geliyor.Yani alttan veya üstten takacam olsam her türlü vidalarken problem olacak.Yekeyi siz nasıl taktınız? Aslında balsanın üzerine de vidalayabilirim yekeyi ama ona uygun vida bulamıyorum.Bir de iniş takımı takıp, rudder ile yerde taxi yapmak istiyorum.Bunun için hobbyking'de hazır olarak alabileceğim malzeme var mı acaba? Kendim de yapamıyorum uygun tel bulamadığım için.Bu arada CG tam olarak nerede ben göremedim de?

Tamer fotosu varmı elvator parçalarının?

CG kanatların içinden geçen çubuğa denk geliyor.

HK da taksi aparatı varmı hiç bilmiyorum. Bir bakayım uyan birşey bulursam linkini vereyim.

Malesef abi şuan dışarda olduğum için fotoğraf gönderemiyorum.Kaba taslak yekenin takılacağı yerde balsa plaka var.

Tamer aşağıdaki iniş takımı için birisi 70'' Edge 540 a uydu demiş. Bizim edge e de uyar sanırım :)

veya bunu da düşünebilirsin;