[Foto-video]: el yapımı hidrolik ekskavatör

el yapımı hidrolik ekskavatör

Engin Bey gerçekten tek kelime ile harika bir çalışma. Emeğinize sağlık, sabah sabah ben de resimlere baktım kaldım :)

Bu kadar uğraşmaya ve ortaya bir el sanatı çıkarmaya bir kaç kelime yetmez.Harika işçilik ,sabır ve en ince ayrıntısına kadar resimleyip paylaşmaya sadece şapka çıkartılır.Helal olsun emeğine eline sağlık.

Elinize sağlık ,mükemmel olmuş hayran kaldım :agreed: :agreed:

meeeeeeeeeeee :saygilar:

neeee kadar güzel keşke benim de olsa..

İnanılmaz bir çalışma olmuş, ellerinize sağlık, hayranlıkla baktım fotoğraflara..

Ergin bey , bu kadar işi yapmayı başardıktan sonra , kumanda , esc ,servo seçimi falan artık çok zor olmasa gerek.Forumda gerekli bilgileri dilerim bulursunuz , bulamazsanız yine de bir sorun .
Kanaatimce buna 9 kanal bir kumanda yeterli gelecektir.Makinanın genel olarak tıpkı araba gibi ileri geri gitmesi için 1 kanal , kabinin sağa sola (360derece) dönüşü için 2. kanal , bomun hidrolik kısmının kalkış inişi için 3. kanal , Kepçenin ileri geri hareketi için 4. kanal ....Şimdilik 5 kanal bile yeterli gibi görünüyor , ama aydınlatma , motor sound , korna gibi scale detaylarda 9 kanala kadar ihtiyacınız var tabi.
Siz zaten mutlaka biliyorsunuz da , elektronik ekipmanın nasıl kullanıldığı hakkında Scaleart firmasının ürettiği iş makinalarına bir göz atmanızı tavsiye ederim.Öbür türlü gerek motor,gerek esc gibi ekipmanların kurulum ve ayarları hakkında , size yardımcı olabilecek pek çok arkadaşımız olduğunu biliyorum.
Kolay gelsin , makine çok güzel , gerçek bir sanat eseri olmuş , bunun kabin giydirilip boyanmış hali ile , hafriyat yaptığı videoyu izlemek için sabırla bekleyeceğim. :saygilar:

Büyük bir keyifle çalışmanızı inceledim, izlerken yaşadığım heyecan tarifsiz, kim bilir siz bunu tamamladıktan sonra haklı olarak tarifsiz güzel duygular içerisine girmişsinizdir.

Yaşama geçirdiğiniz fikrinizi detayları ile bizimle paylaştığınız için emeğinize sağlık, teşekkür ederim.

Bu çalışmaya şapka çıkarırım. :saygilar:

Konu boyunca "alıntıdır" kelimesini veya hangi parçayı hazır almış olduğunuzu aradım durdum. Aklımı aldınız desem tam yerinde olur. Çok hoş bir geliş oldu :)

Mükemmel bir işçilik, tek kelimeyle şahane.. Başka ne denir bilmiyorum. Eline sağlık Ergin abi, emeğin karşılığı ortada zaten :saygilar:

tekrar merhaba arkadaşlar. yorumlarınız için teşekkür ediyorum. Paylaştıkça sizler kadar ben de keyif alıyorum.

emre bey Hortum bağlantı parçaları, kelepçe diye bahsettiğiniz parça nipel diye adlandırılıyor.

Türker bey tank da palet olarak aynı sistemle yapılabilir ve diğer kısımları ekskavatörden daha kolay olur. Böyle bir işe başlamak isterseniz veya isteyen olursa yardımcı olmak isterim. Bu projeyi başarıyla bitirirsem daha planlı, görseli daha güzel 2. Bir ekskavatör yapmayı düşünüyorum.

Hakan ülgenalp bey dediğiniz gibi ilave özellikler eklemek istediğimde sıkıntı olmaması için 9 kanal siparişi verdim. Ekskavatörlere en az 6 kanal kumanda gerekli. Bu zamana kadar yaptığım parçalarda bi yanlışlık hata olursa yenisini yaparım problem değil fakat bu elektronik parçalarda hata yapmamak için biraz tedbirli davranıyorum malum fiyatları yüksek bu yüzden tekrar alınması çok masraflı olur. 2s 20c 4 amper Pil ve şarj cihazı aldım. Şimdi kumanda fırçasız motor esc ve mikro servo siparişi verdim. Gelince hidrolik sistemini kumandayla çalıştıracağım. Eğer motor pompayı çevirirse en büyük sorunlardan birini halletmiş olacağım. Videoda kalın yağ düşük devirle maksimum basınç 25 bar. Şimdi motor devirli, yağ ince olacak yine aynı gücü alırsam iş tamamdır.

Hakan bakır bey bilye, hidrolik pompa, hortum, m3 vida, somun, basınç göstergesi, motor ve yağ gibi malzemeleri elde yapamadığım için Hazır aldım :) diğer parçaları alüminyumdan elde yaptım. Dıştan dişli Hidrolik pompa denemelerim de oldu fakat istediğim performansı alamadım. Burda kullanmış olduğum içten dişli pompa. Diğer pompaya göre çok büyük ve ağır. Böyle olmasının ekskavatör için bi zararı yok. İşe yarar pompa üretmek için freze cnc gibi aletler lazım kısmet olursa bu aletlerden alıp işi daha profesyonelce yapmayı düşünüyorum. Sadece torna, şarjlı matkap, tornavida, pense, çekiç gibi aletlerle bu kadar oluyor.

• Beğen
Tepkiler: Burak ERDOĞAN

Ergin bey, bu nasıl bir şey kardeşim ve tamamı metal işi, BRAVO diyorum. BRAVO %p :saygilar:

engin bey ellerinize saglik , harika bir is cikartmissiniz.

Torna icin kendini imal edebilir makinelerdendir denirdi sizinkiler gibi detayli calismalari gorunce gercekten yapilabilecegini anliyorum. Tornanin eksenini freze gibi kullanmanizda gercekten harika olmus.

Metal ile ugrasmaya calisan bir amator olarak bana yol gosterebilecegini dusundugum bazi sorularim var.

Valflerin oldugu kismi yaparken orada 3 ceneli aynada eksantrik islem yapiyorsunuz parcayi nasil bagladiniz ?

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Birde bu parcanlarin kesimlerini nasil yaptiniz ?

Palet ayagi kesiminde kesiciyi tutan mil cok ince , parcayi el ilemi ilerlettiniz ?

Bilgi ve paylasimlariniz icin simdiden tesekkur ederim.

teşekkür ediyorum sağolun.

hikmet bey aşağıda görüldüğü gibi valf parçasının yanında 20 mm çapında silindir var. bunun bir tarafına m3 vida dişi açtım. valf deliklerini 3 mm delip bu deliklerden silindirin ucuna m3 vida ile vidalayıp tornaya silindiri bağladım ve delikler aynanın merkezi ile hizalanmış oldu. parçadaki 3 deliğide bu şekilde bağlayarak genişlettim. fotoğrafları cep telefonu kamerası ile çektiğim için net değiller o yüzden ayrıntılar fazla belli olmuyor kusura bakmayın.

ilk fotoğraftaki parça kesimlerini tornada bağlı olan disk testere ile sağdan soldan yaklaştırabildiğim kadar kabaca kestim ve eğe ile düzelttim.

ikinci fotoğraftaki arm parçası 20 mm dolu malzemedir onu demir testeresi ile kestim ve fotoğrafta görüldüğü gibi tornada elmas törpüleme (adı ne ise) ile düzelttim.

palet ayağı olan fotoğraftaki kesici değil o törpülemede kullandığım elmas yapılı bir alet. tornada kesmek için 50 ve 80 mm'lik disk testereleri kullanıyorum.

[Foto]: el yapımı hidrolik ekskavatör

Ergin bey keske kocaelinde yaşıyor olsaydınız da sizinle şahsen tanışma imkanımız olsaydı :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

[Foto]: el yapımı hidrolik ekskavatör

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Ergin bey keske kocaelinde yaşıyor olsaydınız da sizinle şahsen tanışma imkanımız olsaydı :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Evet, Mehmet bey tanışmak elzem oldu. :) Ergin bey'i de zehirlememiz lazım. ;D