[Foto-video]: el yapımı hidrolik ekskavatör

Hadi gozunuz aydin Ergin bey :) Gelismeleri takipteyiz ;)

teşekkür ederim mehmet bey. kısmet olursa 9 kanal kumanda da bu hafta elime geçecek. bir an önce motorla pompayı, servolarla da valfi çalıştırmayı istiyorum.

Teşekkür ederim abi. En kısa zamanda inceleyecegim

ağızım açık kaldı.Tek kelime ile mükemmel.Emeğinize ellerinize sağlık.Çok başarılı bir çalışma.. :)p :)p :)p :)p

Elinize emeğinize sağlık tebrikler :bravo: Çok güzel olmuş :saygilar:

teşekkür ediyorum arkadaşlar sağolun.

hidrolik ekskavatörlerde hidrolik kullanılmadığında pompa motorunun boş yere çalışıp hem pilden harcamaması hem de yağın özelliğini kaybetmemesi için alternatif çözümler aranır. çözüm olarak valf gövdesine eklediğim bir mekanizma ile hidrolik kullanılmadığında motor duruyor kullanıldığında çalışıyor. kumanda ile kullanılırken servo hareket ettiğinde valfteki anahtar motora giden devreyi tamamlayarak motora enerji veriyor ve pompa çalışıyor. kumanda kolu bırakılıp servo sıfıra geldiğinde mekanizma, anahtarı geri hareket ettirerek motorun enerjisini kesiyor. valfin üçünde de sistem aynı. fırçalı motorda iki kablo olduğu için rahatlıkla uydurdum. videoda göreceksiniz gerçekten kullanışlı bir sistem oldu kumanda gelince performansını daha iyi göreceğiz tabi üç kablo girişi olan fırçasız motorda aynı mantık işe yararsa.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

• Beğen
Tepkiler: Burak ERDOĞAN

Modelimiz yavaş yavaş hareketlenmeye başlamış :halay: Ellerinize sağlık Ergin Bey. Inşallah kumanda da en kısa süre içerisinde gelirde çalışma başarılı bir şekilde nihayetlenir.

Yanlız benim anlamadım kumanda ile bu kol hareketlerini nasıl sağlayabileceksiniz ? Şu an elle kontrol ettiğiniz hidrolik valfleri nasıl kontrol etmeyi düşünüyorsunuz ?

sağolun mehmet bey. Valf, kumanda alıcısına bağlanan mikro servolarla kontrol edilecek.

Bir teklifim var. Tüm fotoğrafları ve bu konuyu silelim. Ergin Bey'i forumdan atalım. Hatta sınır dışı ettirelim. Gitsin başka ülkeden ne yaparsa yapsın. Biz ne güzel iki tutam epoksi iki damla CA ile modelcilik yapıyoruz diye milleti kandırıyorduk. Niye ortaya çıkıp havamızı söndürüyor ki. Böylelerini buralarda yaşatmamak lazım. :lol: Yahu kardeşim tamam iki parça metali eğelemiş birbirine tutturmuşsun. Niye gözümüze sokuyorsun!!! :D :p :D :p

Şaka bi yana... Şaka gibi!!! Söz bulamıyorum yahu... Bilgi, beceri, sabır... :thumbup: %p :bravo:

Sümer Yamaner' Alıntı:
...Şaka bi yana... Şaka gibi!!! Söz bulamıyorum yahu... Bilgi, beceri, sabır... :thumbup: %p :bravo:
Sümer abi bu ekskavatörü senin arduino'larla birleştirsek muazzam birşey olurdu. Bence sende dahil olmalısın bu projeye.

O zaman ekskavatör değil voltran gibi birşey olurdu bu model. :laugh:

Şaka bir tarafa bu kadar kompleks bir makinayı RC yaparken ileride mutlaka bazı ihtiyaçlar çıkacaktır.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Bir teklifim var. Tüm fotoğrafları ve bu konuyu silelim. Ergin Bey'i forumdan atalım. Hatta sınır dışı ettirelim. Gitsin başka ülkeden ne yaparsa yapsın.
Aynen abi sana katılıyorum ve yönetim olarak her ne kadar içimiz kan ağlasa da Forumun selameti adına :lollol: :lol: Ergin Bey ile yollarımıza ayırtmak zorunda kalıyoruz :laugh: ;D

Türker Akgün' Alıntı:
Sümer abi bu ekskavatörü senin arduino'larla birleştirsek muazzam birşey olurdu. Bence sende dahil olmalısın bu projeye.

O zaman ekskavatör değil voltran gibi birşey olurdu bu model. :laugh:

Şaka bir tarafa bu kadar kompleks bir makinayı RC yaparken ileride mutlaka bazı ihtiyaçlar çıkacaktır.

Hahahaaa... Ben bu projede en fazla ortalığı süpürür toz falan alırım.

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Aynen abi sana katılıyorum ve yönetim olarak her ne kadar içimiz kan ağlasa da Forumun selameti adına :lollol: :lol: Ergin Bey ile yollarımıza ayırtmak zorunda kalıyoruz :laugh: ;D
Bir dakkika Mehmet abi, yapma etme :(

Ben açılış için en ön koltuktan bilet almıştım. :laugh: :lol:

Ergin bey şu an makina çok güzel görünüyor ama iki detay kafama takıldı. paletlere ve kendi ekseni etrafında dönüşlere hareketi hidrolik sistemmi verecek? eğer bu ikisi de hidrolik olacaksa Yurt dışında bile büyük ilgi görür.

sümer bey teklifim var yazınızı okuyunca ben de sandım fabrikasına mühendis olarak alacak galiba dedim :) bir an şu anki işimi bırakmak geçti aklımdan :) böyle bi konu açmak aklımda yoktu tanışma konusunda ilgilendiğim hobiden bahsedince abilerim kardeşlerim konusunu açmamı istediler yani suçun yarısı da onlarda :)

türker bey bazı ihtiyaçlar derken kastettiğinizi anlayamadım.

mustafa bey palet ve üst yapıya hareketi elektrikli motorlarla vereceğim. üst yapının hidrolik olmasına gerek yok da paletleri çevirmek için hidrolik motor yapmak isterdim fakat yeterli ekipmanım yok malesef. hatta hidrolik motor denemem oldu ama ne yazıkki hiç dönmedi bile içindeki parçaların kusursuz sızdırmaz olması lazım. hidrolik pompa sızdırsa da iş görür ama hidrolik motor çok hassas üretilmeli. paletlerin hidrolik olmasının avantajı az yer kaplaması olur. makine küçük olunca elektrikli motoru yerleştirmede yer sıkıntısı çok oluyor.