FOURSTAR 40 İNŞAATI

• Konbuyu başlatan Ragýp SARI
  • Başlangıç tarihi
  • 6,410
R

Ragýp SARI

Guest
Uzun zamandır balsa uçak yapmanın özlemini ve hasretini çekiyordum, çok şükür Yavuz beyin verdiği çok beğendiğim fourstar lazer kesim parçaları ile işe başladım.
Yannız benim elim ağırdır bunu baştan söyleyeyim zaten evde fırsat bulduğu an odama giren ve çalışma masama tırmanıp her tarafı karıştıran oldukça yaramaz bir bebek var.

Bitince böyle olacak inşallah ;)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

İlk olarak kanat planını köpük uzerine sabitlemekle başlıyoruz bu kullandığım köpük oldukça kalın yeri geldiğinde kanadı tehlikeli ellerden kaçırmak için ;D

[attachimg=1]

Ekli dosyalar

• 100_2112.JPG
    100_2112.JPG
    40.4 KB · Görülme: 214
FOURSTAR 40 İNŞAATI

evet resimde görüldüğü üzere yaramaz Kerem iş başında ilk fırsatta masaya tırmanmış planı dağıtmakla meşgul :mad:
yannız tehlikelerin farkında değil masadan tepetaklak düşüvereceksin şimdi in aşağı.

[attachimg=1]

Ekli dosyalar

• 100_2113.JPG
    100_2113.JPG
    31.3 KB · Görülme: 211
FOURSTAR 40 İNŞAATI

evet Kerem uzaklaştırıldıktan sonra 5x5 balsa çıta 10x5 ıhlamur çıta ve 38x2 balsa levhayı plan uzerine sabitliyoruz.[attachimg=1][attachimg=2]

Ekli dosyalar

• 100_2114.JPG
    100_2114.JPG
    33.7 KB · Görülme: 243
  • 100_2115.JPG
    100_2115.JPG
    39.8 KB · Görülme: 240
FOURSTAR 40 İNŞAATI

ve sinirleri teker teker yapıştırıyoruz burda dikkat etmemiz gereken sinirleri tam 90 derece dik ve plandaki yerine göre koymak
[attachimg=1][attachimg=2]

Ekli dosyalar

• 100_2116.JPG
    100_2116.JPG
    38.5 KB · Görülme: 243
  • 100_2117.JPG
    100_2117.JPG
    40.7 KB · Görülme: 240
Ynt: FOURSTAR 40 İNŞAATI

Abi bu kitleri nerden buluyorsunuz?bende istiyodum ama bulamiyorum yapilmis 180tl ise ayni ucagin kiti 150tl.yani ayni kapiya cikiyor.kestirmek icin uygin nereler var hic bilmiyorum.sinirleri elle kesip plandan yapmak gibi bi yontemde var ama lazer daha saglikli sanirim.yavuz abinin elinde boyle baska modeller var mi ki?

Turkcell T20 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

FOURSTAR 40 İNŞAATI

Ragıp kolaygelsin.Başlamak bitirmenin yarısıymış eline sağlık.Her nekadar minik canavarın tacizleri de olsa sanırım bu sezona yetiştirirsin.Umarım ben gitmeden görebilirim.Sen inşaa işini seviyordun bu yüzden güzel bir işçilik olacağından eminim. :thumbup: :thumbup:

İ.ERİNÇ SALMAN' Alıntı:
Abi bu kitleri nerden buluyorsunuz?bende istiyodum ama bulamiyorum yapilmis 180tl ise ayni ucagin kiti 150tl.yani ayni kapiya cikiyor.kestirmek icin uygin nereler var hic bilmiyorum.sinirleri elle kesip plandan yapmak gibi bi yontemde var ama lazer daha saglikli sanirim.yavuz abinin elinde boyle baska modeller var mi ki?

Erinç sen Ankara'da oturuyorsun galiba Ankara cnc bakımındanda memleketimizin başkentidir sanayide cnc router yada cnc lazer ile kesim yapan yerlere kesim yapacağın malzemeler ve kestireceğin uçağın autocad resmi ile gidebilirsin bir uçak kesim maliyeti 70 lira kadar tutuyor olması lazım biraz eksik biraz fazla olabilir zaten kesim ücretini zamana göre alırlar.

FOURSTAR 40 İNŞAATI

Altan Culpan' Alıntı:
Ragıp kolaygelsin.Başlamak bitirmenin yarısıymış eline sağlık.Her nekadar minik canavarın tacizleri de olsa sanırım bu sezona yetiştirirsin.Umarım ben gitmeden görebilirim.Sen inşaa işini seviyordun bu yüzden güzel bir işçilik olacağından eminim. :thumbup: :thumbup:

Teşekkür ederim Altan abi sana yaptığın uçağı burda paylaş dedikten sonra bu konuyu açmasam ayıp olurdu ;D
bazı şeylere daha tam karar veremedim mümkün olduğu kadar plana uyacağım ama bazen plan dışına çıkabilirim örneğin planda aileron servosu kanat merkezinde 1 adet ama ben her iki kanada da servo koymayı düşünüyorum bu tür kararlar işin uzamasına neden oluyor sezon sonuna doğru belki yetişir ama temmuz ayına doğru ne olur bilinmez.

FOURSTAR 40 İNŞAATI

Ragıp kolay gelsin. Eminim sonuçta ortaya çok güzel bir model çıkacak, şimdiden görülebiliyor. :thumbup:
Gelişmeleri merakla bekliyor olacağız. :bravo:
Minik modelcide çok tatlı maşallah. :)

FOURSTAR 40 İNŞAATI

Kolay gelsin Ragip. Merak etme basta ben ve Turker olmak uzere genelde izmit ekibinin eli agir :lol: bizden bir Yavuz Hocam var hizli :laugh:

Kerem de supermis, hedefe ulasmis olmanin dayanilmaz hazzini yasiyor belli :D

Ilk Maiden ucusunu merakla bekliyoruz ;)

Elinize saglik.cevap icin tesekkurler.

FOURSTAR 40 İNŞAATI

Ragıpcım şimdiden hayırlı olsun diyeyim, yalnız sana tavsiyem kanatlarda Aileron için tek servo olmasın (Planda tek) sen çift servo koy ben öyle yapmıştım, takıldığın noktalarda heran yardıma hazırım. %p

FOURSTAR 40 İNŞAATI

Ragıp kolay gelsin, yeni eserlerle sahneye çıkacaksın demek :) Uçuşunud a görmek dileğimle, sevgiler

FOURSTAR 40 İNŞAATI

Ragıp,titiz bir çalışma yapacağın şimdiden belli oluyor.Kaplamayı ,transparan seçmeni öneririm.Modelin mümkün olduğunca hafif bitmesi, çok avantaj kazandırıyor.Kolay gelsin. :)

FOURSTAR 40 İNŞAATI

İlgi ve önerileriniz için herkeze teşekkür ediyorum.

Bazı ayrıntılar proje ilerledikçe belli olacak.

Planda iki çeşit sinir var W1 kanatların merkezinden itibaren 6 ad uzeri tamamen balsa kaplı olan W2 hucum ve firar kenarları balsa kaplı olan malesef bende W1 sinirleri yoktu bende eski yöntemlere başvurdum.

Az biraz autocad kullanırım W1 sinirlerini Yavuz beyin çizimlerinden faydalanarak çizdim sonra yazıcıdan çıktı aldım makasla a4 kağıdını kestim ve her sinir kağıdının altına çift taraflı bant yapıştırdım, şimdi elimde w1 sinirinin kalıbı var bunu 2mm balsa levhanın üzerine yapıştırdım.

Yahu anlatırken yoruldum birde yaparken neler çektim bi bilseniz :D cnc için bu iş 30 saniye bile sürmez ama ben 1 akşamımı harcadım, O yüzden eski modelcilere saygı duyuyorum cncnin hazır uçak kitlerinin hatta yazıcıların olmadığı zamanlarda bu işi yapmak gerçekten gönül işi :saygilar:

[attachimg=1]

Ekli dosyalar

• 100_2118.JPG
    100_2118.JPG
    27.5 KB · Görülme: 141