FPV dikkat edilmesi gereken Hussuslar.

Mehmet Karakaya

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Heli
Arkadaşlar bugün Kaybolan makinenin, daha önceki uçuşlarına ait videolardan 2 tane Önder abi'nin arşivinde çıktı..:(

Maalesef makine çıkmadı ama hatırası kaldı...O dönem kendimce FPV de dikkat edilmesi gereken hususlar diye konu açmıştım.Sizinle de paylaşmak istedim.Helikopter ile FPV konusunda fikir vermesi çaısından videolar linkte.:(

Arkadaşlar aklıma gelen bazı maddeleri şöyle sıralandırmak isterim..

1-Mutlaka Kablo bağlantılarını iyi kontrol edin
2-İlk uçuştan önce ve o alanda özellikle ilk defa uçuyorsanız Kumanda ve FPV sistem için Range Check yapın.
3-Mutalaka Video Recorder ile Kayıt yapın.Yoksa arkadaşınız sizin için Ekrandan uçuyorsanız eğer uçarken cep telefonu ile ekranı çeksin.
4-Asla yanlız uçmayın, yanınızda bir çift göz daha olsun, anlık GPS kaybına yada oryantasyon kaybında bir çift ekstra göz iyidir
5-Bildiğiniz alanda yada daha önce orda uçuş deneyimi olan arkadaşınız ile uçun.
6-Alanı çok iyi tanısanız bile mutlaka hep nirengi alın.
7-Yol vs. gibi büyük nirengiler çevresinde kontrollü alana alışına,etrafa adapte olana kadar öncelikle belli paternler ile uçun.
8-Göl yada uçsuz bucaksız tarla gibi ulaşımı ve nirengisi az olan yerlerde asla uçmayın.
9-Model ile Yakın çevrede göz temasında alan turu atarak ,hover yaparak uçuş süresini saptayın ve herzaman timer kurun.
10-Kamera ve ışık yanılıtıcı olabilir, mesafe birden nasıl çoğalmış , irtifa aniden nasıl azalmış anlamayabilirsiniz.Herzaman tetikte ve kontrollü olun.
11-Nasıl olsa yakınım , burayı çok iyi biliyorum , bu pil yeni diye uçuş süresini asla uzatmayın.
12-Meskün mahal, insan ve canlı üzerinde asla uçamyın.
13-Uçamadan önce mutalak Google Maps, Earth gibi yardımcı programları kullanarak alanı tanıyıp,nirengiler alın.Tahmini uçuş paterninizi belirleyin.
14-Modeli asla ve asla arka tarafınıza geçirmeyin,Kumanda ve FPV sistem sinyal kayıpları yaşabilirsiniz.
15-Birden fazla kumandanın açık olduğu ortamlarda sinyal kalitesinin etkilenebiliceğini asla unutmayın.
16-Gündoğumu ve Günbatımı gibi düşük görüş şartlarında asla uçmayın,Işık herzaman oyun oynar ve oryantasyon kaybedebilirsiniz.
17-Asla aceleci olmayın ve GPS gibi sistemlerin mutlaka Align olmasını-Merkezlemesini bekleyin.

Kaybolan FPV 480'nin bazı videoları Önder abi'nin Youtube arşivinden çıktı.

Ah ah....Hala unutamadım seni...

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

• Beğen
Tepkiler: Mehmet ÖKMEN

Öncelikle bu güzel paylaşım için teşekkürler Mehmet bey. :bravo: Ayrıca FPV ile ilgili bilgilerde gerçekten tecrübeye dayalı ve kıymetli bilgiler belli ki. %p

Keşke model de kaybolmasaymış ama sağlık olsun demekten başka elden birşey gelmiyor malesef. :rolleyes:

Bu deneyimleri kazanmışken doğru zaman geldiğinde daha da güzelini toplayıp uçmak, bize de çektiğiniz videoları keyifle izlemek kısmet olur inşallah. :saygilar:

Valla Türker bey teşekkürler.Aynen maalesef bu maddeler kendi hatalarımı düşünürken aklıma gelenler...Videolar da arşivden çıktı gene canım sıkıldı.Belki ilerde artık.Sonuçta Receiver var..Birtek Transmitter Camera ve OSD lazım.:(

Son zamanların en populer konusu olan FPV ile ilgili paha biçilmez tecrübe ve çıkarımlarını bizlerle de paylaştığın için teşekkür ederiz Mehmet :thumbup:

FPV denince akla artık Quadro ve Uçak geliyor. Ama sen bunda da zor olanı seçip Heli ile bu işi yaptın. Bu da ayrı bir takdir edilesi bir durum %p (Bir Helici yorumu :laugh: )

Zamanında bizde de FPV Uçak ekibi vardı. Onlar da ne yazık ki benzer sinyal kayıpları / oryantasyon kaybı.. bağlı düşme ve kayıp yaşadılar :-\ O dönem şöyle bir sonuç çıkarmıştık biz :

"Ruh sağlığını bozmak istemiyorsan 1- FPV'den 2 Heli'den uzak duracaksın" :D

Şaka bir yana FPV işi gerçekten hiç hata affetmeyen bir iş. Zaten senin tecrübelerinde bunu teyid ediyor

1- Öncelikle ekipman mükemmel olacak. Paradan kısmayacaksın. Malum zincir en zayıf halkası kadar sağlamdır.
2- Her zaman ama her zaman tetikte olacaksın.
3- En küçük riske girmeyeceksin. İçine sinmeyen bir şey varsa ya da küçük bir teknik aksaklık "Bugün de böyle olsun" demeyeceksin. Gerekirse o gün uçmayacaksın.

Son cümlen gerçekten çok manidar olmuş :embarras: "Ah ah....Hala unutamadım seni..." Allah hiç bir modelciye model kayıpları yaşatmasın diyorum :embarras: Epey zaman geçti ama kim bilir belki bir gün hiç hesapta yokken üyelerden birinin karşısına çıkar inşallah..

NOT: Bu arada konuyu SABIT leyelim ki FPV başlayacak yeni arkadaşlar ilerde daha kolay erişebilsinler

Mehmet Karakaya' Alıntı:
Valla Türker bey teşekkürler.Aynen maalesef bu maddeler kendi hatalarımı düşünürken aklıma gelenler...Videolar da arşivden çıktı gene canım sıkıldı.Belki ilerde artık.Sonuçta Receiver var..Birtek Transmitter Camera ve OSD lazım.:(
Belki polyanacılık olacak ama, ya kontrolden çıkıp bir arabanın, bir modelin ya da birisinin üzerine düşseydi...

Bu durum gerçekten acı bir durum ama bu tür durumlarda kendime dediğim gibi "Beterin beteri vardır, vardır bunda da bir hayır..."

Abi inan Her gittiğimde alana hala 20dk ayrır dolaşırım ama sonuç maalesef negatif...

Ben işin heyecanı ile uçuşu fazla uzun tutup pili bitirdim.:( Tamamen kendi hatam en çok da ona yanıyorum.Eğer sinyal vs gitseydi biraz daha içim rahat olabilirdi.Acımı paylaştınız teşekkürler..:(

Mehmet Karakaya' Alıntı:
Abi inan Her gittiğimde alana hala 20dk ayrır dolaşırım ama sonuç maalesef negatif...

Ben işin heyecanı ile uçuşu fazla uzun tutup pili bitirdim.:( Tamamen kendi hatam en çok da ona yanıyorum.Eğer sinyal vs gitseydi biraz daha içim rahat olabilirdi.Acımı paylaştınız teşekkürler..:(
Ne demek kardeşim, bir katkımız oldu ise ne mutlu bize. İşin heyecanına kapılıp ne yazık ki hepimiz yapıyoruz bazen hiç yapmamamız gereken şeyleri :(