FPV Uçağı nasıl kurtarılır? Ne gibi önlemler almalıyız! Yaptığım buyuk hatalar

• Konbuyu başlatan mavikaya2011
  • Başlangıç tarihi
  • 4,180

Bugun itibariyle FPV uçağıma evde bir araya getirip buyuk bir heyecanla elektrik verdim ve malzemelerimi test ettim.
Sonuç Kaybettiklerim
--------------------------
Alıcı pili
XT 60 to jst kablo (Ben yapmıştım bunu)
--------------------------
Geri kalan butun ekipman uçağın pili dahil olmak uzere her şey sapasağlan duruyor. Peki onarım için uçağı iyice inceledim ve sırayla yapacaklarım.
1.Uçağın kuyruk bölümü gövdeye kadar sökülerek, elevatör servosu metal dişli servo yapılacak. (Aslında hepsini yapacak kadar servom var ama uçağı perte çıkarmam lazım diğerlerini değiştirebilmek için ve en kaliteli esclerden biri olan Plush modeli escden 40A'lik sipariş verildi ama yine esc'yi değiştirebilmek için, uçağı parçalamam lazım)
2.Kafa onarılacak
3.Ekipmanlar tekrardan sabitlenecek
4.Butun servo kollarının sabitleme vidaları clevisler butun aksamlar kontrol edilecek
5.Mikrofon yerleştirilecek
6.Discovery buzzer yerleştirilecek
7.En önemlisi butun hareketli aksamlar fiber bant ile desteklenecek ruddera ayrıca 2 adet plastik menteşe atılacak
8.Butun servoların guçlu bir şekilde yapışabilmesi için sıcak silikon ile tekrardan destek yapılacak
9.Kanada daha buyuk telefon numarası yazılacak
10.Bu uçak emekli olup, bunun yerine daha kaliteli malzemeler ve kuşkuya yer kalmayacak şekilde model gelene kadar 1,5 km sınırı zorlanmayacak.

Evet FPV kırımımı çok komik kayıpla atlattım, ben bundan iyi ders aldım. FPV'ye niyetlenecek arkadaşlar için tek bir şey demek istiyorum.

YA HEP YAPACAKSIN, YA HİÇ YAPMAYACAKSIN !... Bu işin şakası yokmuş gerçekten bunu çok iyi anladım. Teşekkur ederim.

Erkan ÖZTÜRK' Alıntı:
Geri kalan butun ekipman uçağın pili dahil olmak uzere her şey sapasağlan duruyor. Peki onarım için uçağı iyice inceledim ve sırayla yapacaklarım.
......
Evet FPV kırımımı çok komik kayıpla atlattım, ben bundan iyi ders aldım. FPV'ye niyetlenecek arkadaşlar için tek bir şey demek istiyorum.
YA HEP YAPACAKSIN, YA HİÇ YAPMAYACAKSIN !... Bu işin şakası yokmuş gerçekten bunu çok iyi anladım. Teşekkur ederim.
Neyse allahtan tüm malzemeler sağlam bir şekilde kurtulmuş %p Yapılacak Liste hazır olduğuna göre işin %50 zaten bitmiş ;) Son çıkarım ise :saygilar: lık bir tespit olmuş.

Hem ucuz atlatılan hemde paha biçilemeyecek tecrübeler kazandığın bir kayıp oldu bu bence Çağrı. :)

Belki bana kızacaksın ama iyiki olmuş. :saygilar:

Erkan, modelini bulduğuna sevindim ve yazdıklarını büyük bir dikkatle okudum. Gerçekten birinci elden, çok değerli bilgiler edinmemizi sağlamış oldun. Analitik ve çok ciddi yaklaşımına da :saygilar: Bütün bu yaşadıkların bir hedef belirleme, araştırma, planlama, uygulama, sonuç ve değerlendirme aşamaları. Ve arkasından edinilen deneyimlerin üzerine yeni bir sürecin başlangıcı... Böylece bir şeyin nasıl yapılması gerektiğini bulabilmek için, nasıl yapılmaması gerektiğini de öğrenmiş oluyorsun. %p Modelinin bulunması da maddi kaybın çok az olmasının yanında, sana böyle bir analiz yapma imkanı da sağlamış oldu!

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Erkan ÖZTÜRK' Alıntı:
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Çağrı herhangi bir açıklayıcı metin yazmamışsın, cahilliğime ver ki ben anlıyamadım bu videoda dikkat etmem gereken şeyin ne olduğunu. ???

Videoda güzel bir iniş görüyorum şuan için sadece. Belkide paylaşmak istediğin buydu zaten, ben altında birşey arıyorum gereksiz yere :laugh:

O gunun tek guzel şeyiydi. Yavuz abi aslında ne olduğunu anlamıştır. Bana inmeyi öğrenmişsin demişti :thumbup:

Erkan ÖZTÜRK' Alıntı:
O gunun tek guzel şeyiydi. Yavuz abi aslında ne olduğunu anlamıştır. Bana inmeyi öğrenmişsin demişti :thumbup:
Şimdi bizde anladık Çağrı teşekkürler. :)

%p

o ney öyle yaaa, albatros gibi bir saat süzül ağır ağır in. benim şahin dalışların ve hızlı inişlerin keyfi hiçbirinde yok.
bazı modeller hemen kırılmayıp 2-3 sefer kalkıp indiği bile oluyor. :lol: :lol:

Konuları sırayla okuyorum. Bu tarz deneyimler daha başlamadan çok faydalı oluyor. Teşekkür ederim. :agreed: