FT Simple Cub Yapımı için Seçtiğim Donanım Uygun mu ?

ömer duran

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
Herkese merhaba arkadaşlar. Öğrencilerimle birlikte trainer bir uçak yapmak istedim. Simple Cub yapmayı düşünüyorum. Aşağıdaki linklerde bulunan ürünleri almayı düşünüyorum. Sizce uygun mudur?

ESC :

MOTOR :

Lİ-PO : (Elimde Mevcut )

Kumanda ve alıcım var.

Motorunuz 2 - 3 S LiPo destekliyor. Siz 4S LiPo planlamışsınız. 3S LiPo almalısınız. Ayrıca (elektrikli setuptan pek anlamasam da) yaklaşık 1 kg olarak verilmiş uçağınızın beklenen ağırlığı. Size 800 gram çekiş üreten bir motor yeterli olur. Gereksiz güçlü bir motor öğrencileriniz için sorun yaratabilir.

Motorunuz 2 - 3 S LiPo destekliyor. Siz 4S LiPo planlamışsınız. 3S LiPo almalısınız. Ayrıca (elektrikli setuptan pek anlamasam da) yaklaşık 1 kg olarak verilmiş uçağınızın beklenen ağırlığı. Size 800 gram çekiş üreten bir motor yeterli olur. Gereksiz güçlü bir motor öğrencileriniz için sorun yaratabilir.
Gelecekteki projelerimde de kullanmak icin daha güçlü bir motor seçtim. Ozaman 4s destekleyen bir motor ile değiştireyim.

Sümer hocam tam olarak anlayamadım maksimum itmesi 800 gr olan bir motor düzgün yapılmış 1 kg uçağı uçurabilir mi? Uçağımı düzgün tartamadığım için kara kara düşünüyorum uçacak mı diye...:cry:

Kendi simple cub'ımda Racerstar BR2212 1000Kv (1045 pervane ile) kullandım, bu model için yeterli bir motor. Tavsiye ederim. Fiyatı da bu emax'tan çok daha uygun.

Sümer hocam tam olarak anlayamadım maksimum itmesi 800 gr olan bir motor düzgün yapılmış 1 kg uçağı uçurabilir mi? Uçağımı düzgün tartamadığım için kara kara düşünüyorum uçacak mı diye...:cry:
Egemen kardeşim, soruna klasik bir yanıt vereyim: Uçağı motor değil kanatlar uçurur. Uçak bir drone olmadığı için çekiş ile ağırlık arasında doğrudan bir alaka yok. Uçağın yapısı, kanat profili, beklenen uçuş hızı vs vs gibi birçok parametre, gerekli çekiş miktarını verecektir.
Yine klasik bir örnek: Boeing 777 300ER. Maksimum kalkış ağırlığı 350 ton civarında. Motorlarının maksimum itkisi 2 x 51 ton yani 102 ton. Total itki maksimum ağırlığın üçte birinden az ve uçak canavar gibi uçuyor! :D
Dolayısıyla 1 kg bir model uçak 800 gram çekiş üreten bir motorla rahatça uçar. Tabii abartılı hareketli olmaz ama uçar.

Cevap için çok teşekkürler çok açıklayıcı bir örnek oldu okuduğum okuldan ve bölümden utandım. ;D
Boeing 777 300ER. Maksimum kalkış ağırlığı 350 ton civarında. Motorlarının maksimum itkisi 2 x 51 ton yani 102 ton. Total itki maksimum ağırlığın üçte birinden az ve uçak canavar gibi uçuyor!