Funkey Hughes 500E 550 size scale projemiz

kenan özendi

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Heli
Selamlar
Sağolsun bir arkadadım bana trex 550L için fusulage kiti gönderdi. Kitin ayaklikları, yatay ve dikey stabilizatörleri ve camları yok:(
Ama olsun koyuldum bı yola ilk scale helikopterini toplamaya çalışcam. Nurdan bazı sorunlarını ve gelişmeleri anlatmaya çalısçam.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Şimdi ilk sorum: gövde içine ana frame'i vidalıyacagım balsa parçaları hangi tür yapıştırıcı ile sabitliycem. Önerileriniz var mı?

Ne güzel proje :):)

Eksikleri zevkini çıkarta çıkarta halledebileceğinizi düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: kenan özendi
Kolay gelsin Kenan hocam :) Kocaeliye gidip geliyorum. 3 boyutlu yazıcıya ihtiyaç olursa seve seve yardımcı olurum :) Pal sesi durmayalı da hayli zaman oldu :embarras:

• Beğen
Tepkiler: kenan özendi
Selamlar projem de küçük de olsa gelişmeler var. Balsadan ayaklık ve kuyruk stabilizörü yapıyorum. Helikopterin ana frami taşıyacak olan balsa plakayı fusulage'a hangi yapıştırıcı ile sabitleyebilirim. Şu benim işimi görebilir mi

Devcon 5 dakikalık epoxy var yada çok yakın muadili Zap it diye bir marka var. Bunlar olabilir. Yada Pattex'in şırıngadakide olabilir.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Bu gövde orijinal thunder tiger 30 nitro için yapılmış. 500 size ile 550 arası bir boyda. Bende ki Trex 550L geniş frami ile bu gövdenin içine sığmadı:)
Bende tanıdık birinden eski kasa trex 550e kit aldım.
Kit gövde içerisine sığdı. Sadece elevator servoyu Frame içine almam gerekiyor. Framin oturacagı zemini 6 mm balsadan kesip yerleştirdim. Şu ürün ile balsayı gövdeye yapıştırdım.

Aslında bu balsa ve dahta ile uğraşmayı çok sevdim:saygilar:cam elyafı balsa ve diğer malzemelere dokunarak biraz işleyerek bu işi kendim adıma ögrenmeye çalışıyorum. Gayet heyecanlı ve eğlenceli gidiyor.
Alüminyum malzemeyi evimin karşısındaki çocuk parkında bataryalı avuç içi taşlama ile kesiyorum, zımparaliyorum.

Şimdi 5 palli ana rotor için masaüstü torna tezgahı almaya çalışacağım. Bu arada torna gelinceye kadar 5 palli swashplate yapmaya başlayacağım.

Diğer imalatlar için bir şey diyemem, onları zaten özel olarak üretmek şart. %p

Ama 5 palli rotoru bir şekilde temin etmeye çalışmak daha mantıklı geliyor bana. Evde üretmek için pek kolay bir imalat olduğunu düşünmüyorum. İş görebilecek bir şey ortaya çıkartmak mümkün olsa bile estetik olarak tatmin etmeyecektir bence.

Eğer amaç torna sahibi olmak ve onu kullanmayı öğrenmekse o zaman mantıklı :thumbup:

Son düzenleme:
Bu gövde orijinal thunder tiger 30 nitro için yapılmış. 500 size ile 550 arası bir boyda. Bende ki Trex 550L geniş frami ile bu gövdenin içine sığmadı:)
Bende tanıdık birinden eski kasa trex 550e kit aldım.
Kit gövde içerisine sığdı. Sadece elevator servoyu Frame içine almam gerekiyor. Framin oturacagı zemini 6 mm balsadan kesip yerleştirdim. Şu ürün ile balsayı gövdeye yapıştırdım.

Aslında bu balsa ve dahta ile uğraşmayı çok sevdim:saygilar:cam elyafı balsa ve diğer malzemelere dokunarak biraz işleyerek bu işi kendim adıma ögrenmeye çalışıyorum. Gayet heyecanlı ve eğlenceli gidiyor.
Alüminyum malzemeyi evimin karşısındaki çocuk parkında bataryalı avuç içi taşlama ile kesiyorum, zımparaliyorum.

Şimdi 5 palli ana rotor için masaüstü torna tezgahı almaya çalışacağım. Bu arada torna gelinceye kadar 5 palli swashplate yapmaya başlayacağım.
Kolay gelsin ilgi ile takip ediyorum bende iki ad scale ile uğraşıyorum swash dan bahsetince hani torna falan çok iyi bir gelişme zira bazı projeler görüyorum scale için adamlar klasik kit i bir kenara bırakıp frame kendi yapıyor böylece daha küçük bir sistemde servolari motoru dişli vs küçücük bir alanda toplayıp fuselage nin tavan kısmına sigdiriyor tâbi işte bunun için dişli hesaplaması freze torna 3d yazıcı uygun bilgisayar programları lazım

• Beğen
Tepkiler: Türker Akgün
Abim selam konu dışı ancak bende de uh 60 var yaralı biraz tamiri ile uğraşıyorum . Bu yavrunun ön kapıları nasıl kesebilirsiniz açılır kapı yapmak istiyorum

• Beğen
Tepkiler: ishak parmak
Abim selam konu dışı ancak bende de uh 60 var yaralı biraz tamiri ile uğraşıyorum . Bu yavrunun ön kapıları nasıl kesebilirsiniz açılır kapı yapmak istiyorum
Kolay gelsin kapı kesim çalışması dremel yani el kullanıma uygun matkap her modelcide vardır karbon ağız takarak kapılarını kesebilirsin ayrıca modelde pil sorun olacak gibi duruyor 550 gövdeyi tam tanımıyor motor altında ise yukarı alınabilir böylece içerideki boşluk pil yuvası olarak kullanabilirsin birde hugos un iniş kızak ayaklarını bence 3 d yazıcıda bastır derim

Yaralı kuş bu abi eksik parçaları mevcut özellikle camları yok pleksiden ayar çekmeye çalışcaz