Futaba 10j kumandaya modül takılabilir mi?

Ali Yalçın

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Heli
Merhaba sevgili RC kolik ailesi bir konuda yardımızına ihtiyacım var.

Elimde Futaba 10j bir kumandam var ne yazıkki kumandayı alıcıları ile bir türlü eşleştiremiyorum, kumandayı açarken ekranda çıkması gereken anten işareti çıkmıyor ve dolayısla kumanda yayın yapmıyor, çok uğraştım bu sorunun neden kaynaklandığını bulamadım kumanda bir türlü yayın yapmıyor, şimdi pes ettim kumadayı çöp yapmak yerine enazından bir modül takarak değerlendirmek istiyorum.

Kumanda orijinalinde modül desteklemiyor ama sim çıkışından uygun bir modül takıp kulllanma şansımız var mı? Bu konuda fikirlerinize desteğinize ihtiyacım var.

Son düzenleme:
Kumandaya baktım şimdi. Hoş bir şeymiş. :) Onarımı yoluna gidilebilir belki. Bu arada harici takılacak modüller ile en fazla 8 kanal kullanılabilir.
Sümer abi onarım yolu tabiki ilk tercihim bir ara Dinçer abiye al yaptır kullan diye vermiştim, oda profesyonel bir yere verdi, sadece verici karta ısıl işlem ugunlanmış ama tepki alınamamış.

Uğraşırım dersen yollayabilirim kumandayı ??

Sümer abi onarım yolu tabiki ilk tercihim bir ara Dinçer abiye al yaptır kullan diye vermiştim, oda profesyonel bir yere verdi, sadece verici karta ısıl işlem ugunlanmış ama tepki alınamamış.

Uğraşırım dersen yollayabilirim kumandayı ??
Onarım beni çok çok aşar.

Hocam kumandanın tam olarak neresi bozuk bellimi sadece verici modülü bozuksa modül takılabilir. İnternetde flysky kumandalara sonradan modül takan yüzlerce video var o videolardan yola çıkılıp bir şeyler yapılabilir

• Beğen
Tepkiler: Ali Yalçın
Hocam kumandanın tam olarak neresi bozuk bellimi sadece verici modülü bozuksa modül takılabilir. İnternetde flysky kumandalara sonradan modül takan yüzlerce video var o videolardan yola çıkılıp bir şeyler yapılabilir
Bir kaç örnek video olsa(benzer) yapabilirim aslında ama yola nasıl çıkacağımı nerden bağlantı yapacağımı pek bilmiyorum

Kumandaya modül takmanın iki temel yolu var. Birincisi trainer port kullanılabilir. Bunun için Futaba uyumlu bir soket gerekir. Futaba trainer portunda besleme gerilimi mevcut olduğundan üç kablo ile iş biter. Diğer yöntemde kumanda açılır, orijinal yüksek frekans modülüne giden kablolara bakılır. Futaba eskiden burada renk kodlarını asla doğru kullanmayıp takılan modüllerin yanmasına sebep oluyordu. Şu ara nasıldır bilmiyorum. Her durumda kablolar ölçülerek ve mümkünse osiloskopla sinyal kontrol edilerek yine üç kablo ile yeni modüle bağlantı yapılır. Yeni modülün anten çıkışı da orijinal antene adapte edilir.

Kumandaya modül takmanın iki temel yolu var. Birincisi trainer port kullanılabilir. Bunun için Futaba uyumlu bir soket gerekir. Futaba trainer portunda besleme gerilimi mevcut olduğundan üç kablo ile iş biter. Diğer yöntemde kumanda açılır, orijinal yüksek frekans modülüne giden kablolara bakılır. Futaba eskiden burada renk kodlarını asla doğru kullanmayıp takılan modüllerin yanmasına sebep oluyordu. Şu ara nasıldır bilmiyorum. Her durumda kablolar ölçülerek ve mümkünse osiloskopla sinyal kontrol edilerek yine üç kablo ile yeni modüle bağlantı yapılır. Yeni modülün anten çıkışı da orijinal antene adapte edilir.
Anladım abi çok sağol, peki piyasadaki her modül bu işe uygun mu? Yoksa Hagi tür modülleri tercih etmeliyim

Anladım abi çok sağol, peki piyasadaki her modül bu işe uygun mu? Yoksa Hagi tür modülleri tercih etmeliyim
Açıkçası şu an piyasada neler var bilmiyorum, sen biraz araştırıp link atarsan ben bakarım. Belki diğer arkadaşlar da öneride bulunur.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Benim bulduğum bu var, bunu kullanabilirmiyim?

TRY 106.06 | Corona 2.4Ghz FUTABA/HITEC modülü T x Rx Combo kiti CR8D ve CT8F (V2 DSSS)