FUTABA Kumanda - Alıcı BIND (Birbirine Tanıtılması) İşlemi

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Bu konumuzda FUTABA marka kumandalarda BIND prosedürünü basitçe açıklamaya çalışacağız.

Kumanda ve Alıcıyı Birbirine Tanıtma (Bind)
1- Kumandayı açıyoruz.

2- Kumandamızın arkasında bulunan LED kontrol ediyoruz. Eğer LED SABIT YESİL ışık olarak yanıyor ise, RF sinyali gönderilmeye başlanmış demektir. Eğer LED bu şekilde yanmıyor ise, kumandayı kapatıp tekrar açıyoruz.

[attachimg=1]​

3- Sonra alıcıya enerji veriyoruz.

4- Alıcının anten kabloları arasındaki küçük düğmeye " Easy Link(ID SET) " birkaç saniye basılı tutuyoruz. Bu şekilde BIND işlemi başlamış oluyor.

[attachimg=2]​

5- Eğer işlem başarılı bir şekilde tamamlanmış ise, alıcı üzerindeki LED SABIT YESIL olarak yanıyor.

6- Modelimizin gücü kesiyoruz.

Bind işlemi bitmiştir, geçmiş olsun . ;)

NOT :
Alıcı- Receiver Kablo Bağlantı Detayı :

Ekli dosyalar

• Futaba_Bind_01.JPG
    Futaba_Bind_01.JPG
    28.2 KB · Görülme: 754
  • Futaba_Bind_02.jpg
    Futaba_Bind_02.jpg
    16.4 KB · Görülme: 710
Ynt: FUTABA Kumanda - Alıcı BIND (Birbirine Tanıtılması) İşlemi

Güzel anlatım sağolun :)

Mehmet abim,

Forumda aradım ama bulamadım, orange receiver aldım bir tane 8 kanallı. Bunu futaba 7c ile bind işlemi yaparak 3 kanal bir uçakta denemek istiyorum. Bu işlemi nasıl yapabileceğim konusunda biraz araştırma yaptım fakat tam manasıyla beni aydınlatacak bilgileri bulamadım. Aslında kafama takılan şeyler o kadar basit ki bind işlemini anlatanlar bu soruları soru olarak kabul etmemiş ve açıklama ihtiyacı hissetmemişler.

Sorularım bind için gerekli olan parçalar nelerdir? Araştırmama göre receiver, kumanda, servo motor ve pil gerekli. Fakat pilin özelliği ne olmalı bu konuda hiçbiryerde bir bilgiye rastlayamadım. Normal kullandığım lipo pil olur mu ? eğer olursa nasıl bağlayacağım? Birde adım adım nasıl yapılması gerek, bilen biri anlatırsa yada forumda daha önceden bu konu işlendiyse beni oraya yönlendirirse çok sevinirim.

Bu akşam iftardan sonra biraz uğraşmak istiyorum.

Receiver aşağıdaki ürün.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bir farkı yok Ayhan Futaba receiver nasıl bind ediliyorsa orange'da öyle (yukarıda anlatıldığı gibi yani).

Enerji meselesine gelince lipo pilini Esc'ne takacaksın sonra Esc'den çıkan receiver'da throttle kanalına takılan kabloyu receiver'da herhangi bir kanala takacaksın (+, - yönlere dikkat et takarken) receiver'a enerji verebilmek amacıyla. Böylece receiver'ın çalışacak ve kumandanla bind olacaktır.

Türker Akgün' Alıntı:
Bir farkı yok Ayhan Futaba receiver nasıl bind ediliyorsa orange'da öyle (yukarıda anlatıldığı gibi yani).

Enerji meselesine gelince lipo pilini Esc'ne takacaksın sonra Esc'den çıkan receiver'da throttle kanalına takılan kabloyu receiver'da herhangi bir kanala takacaksın (+, - yönlere dikkat et takarken) receiver'a enerji verebilmek amacıyla. Böylece receiver'ın çalışacak ve kumandanla bind olacaktır.
Türker kardeşimin yazmış olduğu bağlantı detayının şematik çizimini aşağıdaki konudan bakabilirsin ;)

Tamamdır bu işlemide yapabildim, oldukça basitmiş, ama tabi öğrenince basit olduğu anlaşılıyor, bilene herşey kolay. Bind işlemini yaptım, ilk defa bir uçağın Aileron ve Elevatör ayarlarını yaptım, kumandada deneme yanılma yöntemiyle dün 2 -3 saat kadar zaman harcayarak ayarları yaptığıma inanıyorum herşey tamam, Uçak her ne kadar benim olmasada uçurmak için uygun zamanı bekliyorum. Bu arada uçak dediğim şey, F 35 jet, Bi ara bundan almak istemiştim siz tavsiye etmemiştiniz, bir arkadaşın elinde vardı o kullanmam için bana verdi boşuna para verme dedi, artık geri verirmiyim bilmiyorum :)

Ayhan Bey daha önce uçak uçurmuş olduğunuzu ümid ediyorum. Yok eğer ilk tecrübeniz olacaksa muhtemelen kırılacağı için zaten geri veremeyeceksiniz, yani otomatik olarak sizin olacak model. :laugh:

Similasyondaki gibi değil mi bu jetler? Ben phoenix sim programında kullanıyorum ama, gerçekte daha ilk olacak, ne tavsiye ediyorsunuz peki? Tamam kırlılacaksa kırılsın da :) Ben neye dikkat edeyim mesela, püf noktaları neler?

Eğer fırsatım olursa videoya kaydedicem ya uçuş yada kırım seyredeceksiniz :)

AYHAN DEMİRCİOĞLU' Alıntı:
Similasyondaki gibi değil mi bu jetler? Ben phoenix sim programında kullanıyorum ama, gerçekte daha ilk olacak, ne tavsiye ediyorsunuz peki? Tamam kırlılacaksa kırılsın da :) Ben neye dikkat edeyim mesela, püf noktaları neler?

Eğer fırsatım olursa videoya kaydedicem ya uçuş yada kırım seyredeceksiniz :)

Tavsiyem tecrübeli bir modelci bulun önce, modelinizi ve ayarlarınızı ona kontrol ettirin. Sonrada test uçuşunu yapmasını rica edin. Herşey yolundaysa uçarken yanınızda durmasını isteyerek deneyebilirsiniz bence.

Unutmayın simulatördeki modellerin hepsi kusursuz modellerdir, acaba sizin modeliniz o kadar kusursuz mu ? Eğer değilse uçuşu simulatördeki modelin uçuşuna benzemeyecektir. Bir ikincisi simulatörde kırım stresi yaşamadığınız için çok rahat uçarsınız. Sonuçta bir space duşuna bastığınızda yeni modeliniz blimp diye uçuşa hazırdır. ;D Gerçekte ise bu böyle olmaz, onca emek ve para havaya uçar gider. ??? Haliyle bunun streside başka olur, heyecanlanırsınız. Yaşadığınızda ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Ben işin o boyutunu düşünmemiştim, Similasyondaki uçaklar kusursuz herşey tam ve ayarlanmış, ama benim topladığım kim bilir nasıl olmuştur. :embarras: Ben sadece reflekslere bakarak tamam diyorum Havada ne hareket yapacak bilmiyorum.

Dediğim gibi fırsat bulup uçuş için zamanım olursa mutlaka videoya çekicem ve buraya ekleyeceğim.

Mrb Mehmet bey, elimde futaba 7 c ve bixler var. Hafta sonu biraz uçurdum ve bi kaç kere de yere çakıldı en son ağaç tepesinden aldım modeli :) . Şimdi uygun fiyatlı bi uçuş control sistemi almaya karar verdim. Hk da (OrangeRX RX3S 3-Axis Flight Stabilizer w/DSM2 Compatible 6CH 2.4Ghz Receiver) alıcıyla birlikte böyle bise var. Ben bunu alsam futaba 7c 2.4 ghz ile kullanabilirmiyim, kumadayla birbirlerine tanıtmada sıkıntı yaşarmıyım.

emre çukur' Alıntı:
Mrb Mehmet bey, elimde futaba 7 c ve bixler var. Hafta sonu biraz uçurdum ve bi kaç kere de yere çakıldı en son ağaç tepesinden aldım modeli :) . Şimdi uygun fiyatlı bi uçuş control sistemi almaya karar verdim. Hk da (OrangeRX RX3S 3-Axis Flight Stabilizer w/DSM2 Compatible 6CH 2.4Ghz Receiver) alıcıyla birlikte böyle bise var. Ben bunu alsam futaba 7c 2.4 ghz ile kullanabilirmiyim, kumadayla birbirlerine tanıtmada sıkıntı yaşarmıyım.

Emre kardeşim, gencecik bir adamsın. Elin ayağın tutuyor, gözlerin gayet iyi görüyordur muhtemelen. Bixler gibi oldukça rahat uçurulabilen bir modele uçuş kontrol sistemi eklersen bu yolda ilerleyemez, kendini geliştiremezsin bana kalırsa. Bol simülatör çalışıp (tekrar tekrar bıkıp usanmadan temel hareketleri yaparak) sonra bunları Bixler ile kıra döke yapıp ilerlemeye çalışmanı öneririm.

Türker Akgün' Alıntı:

bu cevap benimde işime yaradı teşekkürler.

Merak ettiğim alıcıda + - 'yi nasıl anlayacağım ayrıca afro30 esclerde +- diye hiç belirtilmemiş, ilk alıcımı yaktım gimbal bağlantısı yüzünden bu sefer yoğurdu üfleyeek yiyiyorum

Sedat Byzt' Alıntı:
Merak ettiğim alıcıda + - 'yi nasıl anlayacağım ayrıca afro30 esclerde +- diye hiç belirtilmemiş, ilk alıcımı yaktım gimbal bağlantısı yüzünden bu sefer yoğurdu üfleyeek yiyiyorum
Bu konuda çok basit bir standard var. O da kablo hangi renk olursa olsun daima EN KOYU DAMAR (-) uçtur.

Zamanında şu konuda şöyle açıklama yapmıştık.

Şemada aynı zamanda farklı servo markalarına (Futaba,Hitec, JR) göre kablo detayları da gösterilmiştir. Şekilden de anlaşılacağı üzere servo kablosunun NEGATIF (-) ucu daima EN KOYU renktir. Bağlantılar yapılırken (-) ve (+) uçlara çok dikkat edilmeli ve yanlış bağlantı yapılmamalıdır.

teşekkür ederim Mehmet hocam faydalı bilgiler için
Alıcıdaki en alttaki pim de eksi oluyor o zaman? yoka alıcıdan alıcıya değişiyor mu bu