Futaba S-Bus Ne demek ?

Futaba S-Bus Ne demek ?

Emre eline sağlık güzel bir anlatım olmuş, keyifle okudum. :bravo:

Demek X5'de servo çıktı perdenin arkasından. :(

Futaba S-Bus Ne demek ?

Konu biraz hortlamış olacak ama... Ben Radiolink AT9 almak istiyorum. Bu kumandayı da hem quad 250 de hem de nanocopterde kullanmak istiyorum. Quad 250 için sorun yok ancak nanocopterde kontrol kartı ile receiver arasındaki bağlantı 3 kablo ile oluyor. (en azından izlediğim bütün videolarda öyleydi) Benim merak ettiğim bu kumandanın Sbus desteğini kullanarak nanocopter uçurmak mümkün olabilir mi?

Genelde linkteki alıcıyı kullanmışlar. Zannediyorum Sbus ile aynı mantık... (Yanlışım varsa lütfen düzeltin)

Futaba S-Bus Ne demek ?

Linkteki alıcı dsm destekleyen bir alıcı, yani bu alıcı ile AT9 kumanda çalışmaz. AT9 kumandanın R9d ve r6d olmak üzere iki tane alıcısı vardır. R9d alıcısı biraz daha büyük olup S-BUS destekler. Yani bu alıcı ile bir üniteyi tek bir kablo ile haberleştirebilirsiniz. Eğer bağladığınız ünite veya quadlarda ne gibi bir beyin var bilemiyorum o beyin S-BUS destekliyorsa bu mümkün. R6d ise nispeten küçük bir alıcıdır ve mikro modeller için uygundur. Bu alıcı da PPM modda haberleşmeyi destekler ve tek kablo ile çalıştırılabilir. Tabi burda belirleyici olan alıcıyı bağladığınız ünite veya muadili cihazın bu protokelleri destekliyor olması.

Futaba S-Bus Ne demek ?

Cevap için teşekkürler. Alıcıyı örnek olması amacı ile koydum. Niyetim at9un kendi alıcısını plastik kutudan çıkartarak sadece pcbyi monte etmek. Yer ve ağarlıktan kazanmak için. Kullanmak istediğim kontrolcüler ise alien wii veya beef's brushed board, clean flight yazılımını yükleyebileceğim bir kontrol kartı yada sizin önerebileceğiniz sbusı destekleyen bir uçuş kontrol kartı olabilir :)

Futaba S-Bus Ne demek ?

Quadlar için gerekli kontrol kartları ile ilgili hiçbir bilgim yok fakat vermiş olduğunuz isimi araştırınca (beef's brushed board) kartın neredeyse tüm haberleşme protokollerini desteklediğini gördüm. Bu kontrol kartını aldıktan sonra AT9'un r6d mikro alıcısını rahatlıkla kablo kalabalığından uzak, az yer kaplayan ve hafif olma avantajlarından yararlanarak kullanabilirsiniz. Yalnız şöyle bir ayrıntı var ki, r9d alıcı havada 1.5 km menzilinde güvenle uçarken r6d de bu menzil neredeyse yarısı kadardır. Her iki alıcının da linkini vereyim ebatlar ve ağırlıklarına bakıp kararı siz verirsiniz. :)

Futaba S-Bus Ne demek ?

ilginize teşekkür ederim benim için çok faydalı oldu. ben bu kartı ve alıcıları biraz daha inceliyeyim. :saygilar: :)

Futaba S-Bus Ne demek ?

Rica ederim faydalı oldumsa ne mutlu. Kırımsız uçuşlar :RCKolik:

s-bus ne demek

Emre Kaman' Alıntı:
Sbus hem kumandanın, hem alıcının, hem de alıcın komut gönderdiği cihazın/cihazların özelliğidir. Alıcının sbus portundan komut gönderilecek cihazın/cihazların da bu komutu anlayabilmesi gerekir. Bu cihazlar sbus servo olabileceği gibi, bir sbus hub'dan kontrol edilen normal servolar da olabilir. Son dönemde yaygın kullanımda olan FBL helilerin ünitelerinin benim bildiğim kadarıyla hepsi aynı zamanda bir sbus hub'dır. Yani sbus komutlarını anlayıp normal servoları kontrol edebilirler. Peki tam olarak nedir bu özellik?

Öncelikle normal alıcı sisteminin nasıl çalıştığını bir örnekle anlatalım, sonra da bunun sbus versiyonunu. Bir helikopter ele alalım, 7 kanalla kontrol edildiğini varsayalım. Helikopterimizi bir tarla gibi düşünün. Tarlada değişik yerlerde 7 tane işçi var. (4 servo, 1 esc, bir gain, bir de rescue) Bu adamlar ne zaman ne yapacaklarını bilmiyorlar. Bir patron var, kime ne yapacağını söylüyor (kumanda) Biz de bir kanalın sinyali olduğumuzu düşünelim ve bizden 7 tane var (7 kanal) (Aslında işin bu noktasında bizden sadece bir tane var, alıcıya gidince 7'ye bölünüyoruz ama şimdilik kafamızı karıştırmayalım) Bizim işimiz patronun komutunu işçiye bildirmek. Ama patronun bizi hangi işçiye gönderdiğini bilmiyoruz. O işçiyi nerede bulacağımızı da bilmiyoruz, sadece yapılacak işi biliyoruz. Patron bizi alıcıya ışınlıyor bir şekilde. Alıcı bizim kime ne söyleyeceğimizi biliyor, ama bize söylemiyor. Biz 7 arkadaşı yanyana 7 yolun başına kadar götürüyor, burdan yürüyün diyor. O yedi yolun sonunda ünite var. Biz patronun mesajını üniteye bildiriyoruz, ünite buna bağlı olarak bize yeni birşeyler söylüyor, 5'imize git bunu bu yolun sonunda bulacağın işçiye söyle diyor, iki kişi orda kalıyor, onların işi ünitenin içinde. Aynı yoldan devam edip işçiyi bulup mesajı söylüyoruz. Tabi tüm bunları ışık hızında yapıyoruz :D Yani ne oldu, yanyana 7 kişi, 7 ayrı yoldan gittik, üniteden sonra yollarımız farklı yönlere dağıldı ve işi yaptık.

Şimdi sbus versiyonuna gelelim. Bu sefer sadece tek kişiyiz. Patron bize 7 işçinin de yapacağı işi söylüyor ve bu sefer hangi işçi neyi yapacak, onu da söylüyor. Alıcıya ışınlanıyoruz. Alıcı bizi bir tane yolun başına götürüyor, o tek yoldan yürüyüp üniteye ulaşıyoruz. Üniteye 1 numara şu işi yapacak, 2 numara şunu diye 7 işi de söylüyoruz. Ünite de buna göre bize yeni işler veriyor, ama bizi yine yediye bölüp, ayrı yerlere gönderiyor.

Kazancımız ne oldu? Alıcıdan üniteye tek kabloyla gittik, bu kadar mı? Bu da yeterince iyi bişey, kablo karmaşası olmadan heliyi toplayabildik ama bu kadar değil. Mesela benim kumandam 14 kanal. Bu kanalların hepsini kullanmak istiyorum. 14 kanal devasa bir alıcıya dünya kadar para vermem mi gerekiyor? Hayır. Sadece bir sbus portu olan minicik bir alıcıyla 14 kanalın hepsini kullanabiliyorum. Şu anda en düşük alıcılar 3 kanallı olarak üretiliyor Futaba'da, ama o üç kanalı da kullanmıyorum. Sbus portundan 16 kanala kadar kullanabilirim ama kumandamda 14 kanal var. Sbus ile kanal sınırı alıcıdan değil kumandadan kaynaklanıyor. Üstelik bu alıcılar bir satellite ünitesinden daha küçük ve iki tane de gerekmiyor.

Kısa yazmak istedim ama destan gibi oldu, kusura bakmayın. Ama baya açıklayıcı oldu :)
Öncelikle anlatım harika olmuş :halay:
Yeni konu açmak yerine bu konuyu hortlatmayı tercih ettim k.bakmayın :laugh:

Radiolink at9 kumandamın yanında Radiolink R6DSM 2.4G 10CH DSSS FHSS Receiver siparişi vermek istiyorum.
3gx ünitede kullanıcam. Ünitenin üzerinde ònceki sahibinin taktığı satellite var ve ben bu alacağım receiveri satellitede olduğu gibi mi kablolama yapıcam yoksa ünitenin sbus çıkışından receivere bir kablo bağlantısı mı yapıcam? Receiverin yanında kablo gönderilmiyor, nasıl bir kablo almalıyım? Link verebilirseniz sevinirim. Cevap için şimdiden teşekkürler.

Futaba S-Bus Ne demek ?

Sat girişinden sbus la ayar yapılmaz.
Öncelikle alıcıyı sbus moduna almanız lazım,sonrasında alıcının sbus çıkışından aldığınız kabloyla 3gx in sbus girişi neresiyse oraya bağlamanız lazım. Onuda ünite Manuel inde sbusla kurulum talimatlarında söylemesi lazım.

Futaba S-Bus Ne demek ?

Üzerinde gelen satellite derken, spektrum satellite ise, zaten kumandanızla çalışmaz.

Radiolink'in sbus'ı Futaba'nınki gibi midir, yoksa farklı bir protokol müdür bilemiyorum, ancak Futaba gibi ise, tek kablo ile 3gx'in sbus için olan girişine alıcının sbus çıkışı bağlanacak.

En önemli nokta ise, linkteki alıcı diversity özelliği olmayan, muhtemelen indoor kullanılmak üzere tasarlanmış, low range bir alıcı. Bunu helikopterde kullanmamanızı şiddetle tavsiye ederim. Alacağınız alıcıda full range ibaresi veya en azından 1+ km çekim mesafesi olması önemlidir. Helikopteri zaten 20-30m mesafeden uzağa götürmeyeceğim ki gibi düşünebilirsiniz, ancak olay farklı.

Karbon gövdenin, pallerin oluşturacağı diskin sinyali kesmesi, motor, esc, servolar, bec vb elektronik donanımın oluşturacağı gürültü, uçuş yapacağınız çevrede halihazırda bulunan gürültü gibi etkenler düşünüldüğünde, helikopterin de tehlikeli bir makine olduğunu da göz önüne alarak, sinyal kesintisi riskini göze almamakta fayda var :)

Futaba S-Bus Ne demek ?

Emre Kaman' Alıntı:
Üzerinde gelen satellite derken, spektrum satellite ise, zaten kumandanızla çalışmaz.

Radiolink'in sbus'ı Futaba'nınki gibi midir, yoksa farklı bir protokol müdür bilemiyorum, ancak Futaba gibi ise, tek kablo ile 3gx'in sbus için olan girişine alıcının sbus çıkışı bağlanacak.

En önemli nokta ise, linkteki alıcı diversity özelliği olmayan, muhtemelen indoor kullanılmak üzere tasarlanmış, low range bir alıcı. Bunu helikopterde kullanmamanızı şiddetle tavsiye ederim. Alacağınız alıcıda full range ibaresi veya en azından 1+ km çekim mesafesi olması önemlidir. Helikopteri zaten 20-30m mesafeden uzağa götürmeyeceğim ki gibi düşünebilirsiniz, ancak olay farklı.

Karbon gövdenin, pallerin oluşturacağı diskin sinyali kesmesi, motor, esc, servolar, bec vb elektronik donanımın oluşturacağı gürültü, uçuş yapacağınız çevrede halihazırda bulunan gürültü gibi etkenler düşünüldüğünde, helikopterin de tehlikeli bir makine olduğunu da göz önüne alarak, sinyal kesintisi riskini göze almamakta fayda var :)

Özellikleri şu şekilde, ve 600 metre kontrol mesafesi sunuyor :
Description:
Brand: Radiolink
Item Name: R6DSM 2.4G 10CH Receiver
Channels: 10 channels
Output signal: PPM/SBUS
Working voltage: 4.8-6V
Working current: 38-45mA(input voltage:5V)
Size: 15*13MM
Weight: 1g
Detachable antenna
4096 section precision, 0.25us per section, servo anti-shake rudder.
Control distance: about 600 meters, actually control distance depends on the environment.
Two signal working mode: Blue/purple LED, SBUS signal , 10 channels totally.
Red LED always, PPM signal, 10 channels totally.

Üzerinde gelen derken bir önceki sahibinin spectrum kumanda için taktığı satellite. Evet bunu radiolink kumandada kullanamam, sadece bağlantısını bu şekilde mi yapmalıyım diye sormak istedim. Nette bir araştırma yaptım fakat ćok fazla sonuç yok. 2 3 videoda dronlar için kurulum gösteriliyor. Spectrum satellite de olduğu gibi aynı işlevi mi görüyor Kafam karışık deneme yanılma yapıcam heralde. Tabi siz veya forumda başka birileri kesinlikle kullanılmaz demezse

Futaba S-Bus Ne demek ?

Recep Çıkrıkcı' Alıntı:
Özellikleri şu şekilde, ve 600 metre kontrol mesafesi sunuyor :
Description:
Brand: Radiolink
Item Name: R6DSM 2.4G 10CH Receiver
Channels: 10 channels
Output signal: PPM/SBUS
Working voltage: 4.8-6V
Working current: 38-45mA(input voltage:5V)
Size: 15*13MM
Weight: 1g
Detachable antenna
4096 section precision, 0.25us per section, servo anti-shake rudder.
Control distance: about 600 meters, actually control distance depends on the environment.
Two signal working mode: Blue/purple LED, SBUS signal , 10 channels totally.
Red LED always, PPM signal, 10 channels totally.

Üzerinde gelen derken bir önceki sahibinin spectrum kumanda için taktığı satellite. Evet bunu radiolink kumandada kullanamam, sadece bağlantısını bu şekilde mi yapmalıyım diye sormak istedim. Nette bir araştırma yaptım fakat ćok fazla sonuç yok. 2 3 videoda dronlar için kurulum gösteriliyor. Spectrum satellite de olduğu gibi aynı işlevi mi görüyor Kafam karışık deneme yanılma yapıcam heralde. Tabi siz veya forumda başka birileri kesinlikle kullanılmaz demezse

Çevre koşullarına bağlı olarak, 600 metre civarında demiş. Aslında hiç bunlara da bakmaya gerek yok. Anten bir taneyse, ve aksi belirtilmiyorsa kapalı alan alıcısıdır, helikoptere takmak güvenli değildir.

3gx için sbus bağlantısı resimde görülen Sbus/Bind slotuna, ikinci resimdeki gibi yapılıyormuş:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Futaba S-Bus Ne demek ?

Recep selam, satelitleri haliyle söküyorsun, :)
AT-9 un beraberinde "R9D" alıcı gelecektir ve Emre'nin de dediği gibi "FULL RANGE" dir.
Bu arada AT-9'un S-BUS çıkışı Futaba ile aynı, ben yaklaşık 2 yıldır kullanıyorum ve gayet başarılı, bu güne kadar hiç bir problem olmadı.
R9D'nin s-bus çıkışından alacağın sinyali 3GX' e girersen her türlü ayar yaparsın s-bus üzerinden.
Ayrıca ben sana bir tavsiyede bulunayım, madem sipariş vereceksin; alıcı almak yerine Kutuda gelen R9D yi kullan ve extra alıcı yerine
bir tane "PRM-01" telemetri modülü al, böylece kulanacağın pilin gerçek zamanlı durumunu gör. ;)

Link:

Futaba S-Bus Ne demek ?

Kullan abi hiç bişey olmaz ben mini quadda Micro vericiyle Bayadır kullanıyorum yeri geliyor fpv de 1km ye yaklaştığımız oluyor hiç kopma falan olmadı.
Rss var zaten ayarlarsın sinyal düştüğünde titrer . helide hiç sinyalin düşeceğini sanmıyorum.