Gaui X3 Inceleme ve Konfigurasyon Listesi

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Evet her Funfly sonrası bir sürü masraf çıkarıyoruz kendimize :laugh: En son Yozgat Funfly'da Alvin kardeşimizin severek uçurduğu 6S konfigurasyonlu Plastik Versiyon GAUI X3 kitine, Türker ve ben resmen bayıldık doğrusu :D

Şimdi siz bize daha yeni mi GAUI heli gördünüz diyeceksiniz, biz de cevap olarak evet ilk defa gördük diyeceğiz :lol: Evet şaka yapmıyoruz, ilk defa gördük :D

Gaui X3 Unboxing - Kutu Açma / Ürün İnceleme
GAUI X3 Maiden Ucusu - 31.08.14

Alvin 6S bir konfigurasyon yapmış, biz de belki lazım olur diye hemen mevcut konfigurasyonun resimleri çektik ve biz toplarsak buna muadil olarak neleri kullanabiliriz diyerek kısa bir araştırma yaptık.

Öncelikle %100 bu heliyi toplamaya karar vermedik, baştan belirtelim :laugh: Hatta Türker kardeşim böyle bir konu açmak için erken olduğunu bile söyledi :laugh:
Ama gerek Alvin setup, gerekse kendi listemiz elimizde hazır olunca, ben dayanamadım ve bu konuyu sizlerle paylaşalım dedim ;) Belki biz toplamayabiliriz, ama düşünen arkadaşlara ilerde yardımcı olabilir belki :)

1- Gaui X3 Temel Özellikleri
Öncelikle gördüğümüz kadarı ile bu aslında 450 sınıfı değil de, 480 sınıfı bir heli. Zira kuyruk borusu ve kullanılan ana pal 450 sınıfı helilerden biraz daha uzun. Başka bir değişle Align'in geçen sene çıkardığı TREX 450 L DOMITOR serisi muadili. Tıpkı Domitor serisinde olduğu gibi 3S ve 6S konfigurasyon yapılabiliyor.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

2- Neden daha büyük bir sınıf heli toplamıyorsunuz, Örneğin Gaui X4
Öncelikle bu sadece tercih meselesi. Nasip olursa bu heliyi Türker kardeşime toplayacağız. Türker kardeşim pilotaj seviyesi olarak 450 sınıfı heliler küçükte olsa, oldukça hakim olabiliyor. Kaldı ki TREX 700 DFC Nitro sınıfı büyük bir helisi daha var. 450 sınıfı helilerdeki kırım masrafının az olması nedeniyle çok daha rahat uçabiliyor. Bunu bizzat TREX 450 DFC ile test ettik. Küçük olması nedeniyle kumanda dahil her şeyi bir çanta içerisinde taşımak mümkün. Hal böyle olunca tercihimizi GAUI X3 sınıfında kullanmaya karar verdik.

3- Bu paylaşılan Konfigurasyon Yeni başlayanlara uygun mudur ?
Sınıf olarak uygun olsa da yapacağımız konfigurasyon 6S olacağı için, gerek maliyet gerekse güç olarak yeni başlayan arkadaşlarımızı kesinlikle zorlayacaktır. Bu nedenle pek tavsiye edemeyeceğiz.

4- Peki neden 6S konfigurasyon
Hatırlayacağınız üzere "TREX 450 Dominator" ilk çıktığında 6S desteği ile lansmanı yapılmıştı. İtiraf edelim ki biz de 450 sınıfı helilerde 6S ne gerek var diyenlerden olduk. Takii ki Yozgat'ta canlı olarak izleyinceye kadar. Uçuş performansı çok beğendik ve 450 sınıfı helide 6S nasıl oluyor muş, bir de biz deneyelim diye düşündük.

5- Alvin kullandığı GAUI X3 Konfigurasyon ve uçuş videosunu
Kendi listemizi paylaşmadan önce, Alvin kullandığı konfigurasyonu paylaşalım ;)

- Kuyruk Servosu : MKS 8910
- Cylic Servolar : MKS DS95
- Motor : GAUI GM-302S 1580 KV (Aslında motor üreticisi Scorpion)
- Pinyon : 13T
- ESC: GAUI 50 A
- Pil : APLUS Extreme 1500mAh-60C 6S1P

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

6- Bizim yaptığımız GAUI X3 Konfigurasyon Maliyeti Nedir ?
Hemen söyleyelim. Kit + Paller + Elektronik maliyeti yaklaşık $640+ FBL Ünitesi

Align 450 L Dominator 6S Süper Combo paketi ise (FBL Dahil) "$500-$520

7- Bizim yaptığımız GAUI X3 Konfigurasyon

a- GAUI X3 Basic Kit (CNC Tail Rotor Grips)
Öncelikle kitimiz FULL plastik kit. Alvin ve yardımcısı özellikle bu versiyonu tavsiye etti. Türker ve ben de plastik hastası olduğumuz için hiç düşünmeden bu versiyon kiti almaya karar verdik.

b- Motor
Alvin kullandığı "GAUI GM-302S 1580 KV" motorunu bulamadık ama birebir aynısı olan SCORPION versiyonunu almaya karar verdik.

GUEC GM-301 Brushless Motor (same as Scorpion HK-2520-1580kv)

c- Servolar
Alvin her ne kadar MKS kullanmış olsa da biz birebir muadili olan ekonomik RJX servolarını tercih ettik.

RJX MICRO SERVO

RJX HV Mini Tail servo

c- ESC
Yine Alvin kullandığı "GAUI 50 A" ESC bulamayınca Castle 50A bir ESC tercih ettik.

PHOENIX EDGE LITE 50 (25V 50 AMP) BRUSHLESS ESC W/5A BEC

d- PIL
Alvin ile konuştuğumuzda gösteri uçuşları için pahalı da olsa "APLUS Extreme 1500mAh-60C 6S1P" pilleri tercih ettiğini söylemişti. Yaptığımız araştırma sırasında 1500 mAH ,6S konfigurasyonlu ne yazık ki GENS ya da PULSe pillere rastlamadık. Bu durumda büyük ihtimal pahalı olmasına rağmen mecburen aynı pili alacağız gözüküyor.

APLUS Extreme 1500mAh-60C 6S1P 22.2v (T-Rex 450L/GAUI X3)

d- PALLER
Seçtiğimiz kit içerisinden ana pal çıkmıyor. Bu nedenle şu palli almaya karar verdik.

RJX RAZOR Orange 360mm Premium CF Blades-FBL Version (XL Version)

8- Görsel Upgradelerimiz
Görsel upgrade olarak ise havada çok net ve rahat gözüktüğü için TURUNCU ve SARI renkleri tercih ettik.

FUSUNO Red Snake Airbrush Fiberglass canopy Gaui X3

FUSUNO Neon Orange Fiberglass Horizontal/Vertical Fin Compatible with Gaui X3

FUSUNO Extreme Stiff XS Engineering Plastic Tail Blade 62 mm Neon Orange - Trex 450

Model çok güzel görünüyor. İşin maliyet kısmı ikinci planda ise tercih edilesi :) Yoksa tabii ki 480 dolar seviyesindeki Trex 450L Dominator ;)

Ayrı ayrı toplayınca her seferinde ayrı kargo biraz şişiriyor maliyeti... Sadece etiket fiyatlarından yola çıkarak üstteki konfigürasyon (esktra kanopi, stabilizerlar, lipo hariç) 640 dolar tutuyor artı kargoları var.

Onun yerine Super Combo kiti de 700 dolar kadar. İçindekiler;

- Gaui Basic Kit
- GUEC GM-302 BL Motor, 13T
- GUEC GE-502 50A
- 3 x GUEC GS-311
- 1 x GUEC GS-518
- CF Main Blades
- GU-364 GAUI Mini VBar

Firmaların en uygun konfigürasyonu genellikle sunduğunu savunan biri olarak bunu da değerlendirmeye alabileceğini düşünüyorum Mehmet abi :) İçinde ünite olarak mini Vbar da var.

360 pal çeviren bir model için iyi maliyetler... Benim için öncelik gaui x5 veya goblin 500 önümüzdeki dönem için ama başlık gerçekten çok güzel olmuş, faydalı... Düşünen arkadaşlar mutlaka vardır ;)

edit-1
-------------------

Ben mesajı yazarken fiyatları eklemişsin abi, sadece dominator ile ilgili söylemek isterim ki, infinityhobby de 480 dolar şuanda.. birkaç gün öncesine kadar kampanya vardı 448 dolardı. fiyat düşük gösterme opsiyonu var (no gümrük :D ) ve kargosu da 23 dolar.

Ama gaui daha iyi olabilir, ona birşey diyemem. Kaliteyi ucuza alamayız sonuçta :) Align align nereye kadar :saygilar:

Ynt: Gaui X3 Inceleme ve Konfigurasyon Listesi

Abi oncellikle cidden helal olsun tamda boyle bi konu ariyodum arastiriyodum kendi capimda ....

Elinize saglik cidden cok cok guzel olmus...

Ilk planda olmasada ikinci planda X3 benim icin sirada bekliyor , ilk planda 3 vakte kadar bi X7 toplamak gibi bir hayalim var ...

Yalniz merak ettigim alvinin kullandigi kit kayis li idi ozellikle bakmistim burda belirrtiginiz sanirim torktube olan versiyon ??

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Rasim Öztürk' Alıntı:
Model çok güzel görünüyor. İşin maliyet kısmı ikinci planda ise tercih edilesi :) Yoksa tabii ki 480 dolar seviyesindeki Trex 450L Dominator ;)

Ayrı ayrı toplayınca her seferinde ayrı kargo biraz şişiriyor maliyeti... Sadece etiket fiyatlarından yola çıkarak üstteki konfigürasyon (esktra kanopi, stabilizerlar, lipo hariç) 640 dolar tutuyor artı kargoları var.
.....
Ama gaui daha iyi olabilir, ona birşey diyemem. Kaliteyi ucuza alamayız sonuçta :) Align align nereye kadar :saygilar:
Yorumların ve ilaven için teşekkürler Rasim :) Bu model keyfe keder toplanacak bir model olduğu için, maliyet kısmını 2.plana atmak gerekir diye düşünüyorum. Ama senin combo pakette dikkate alınacak cazip bir alternatif olmuş ;)

byedz' Alıntı:
Abi oncellikle cidden helal olsun tamda boyle bi konu ariyodum arastiriyodum kendi capimda ....
......
Yalniz merak ettigim alvinin kullandigi kit kayis li idi ozellikle bakmistim burda belirrtiginiz sanirim torktube olan versiyon ??
Beğenmeye sevindim Ediz :yuppi:

Inan sen söyleyinceye kadar biz bu modeli kayışlı zannediyorduk :D Az önce Türker kardeşim ile hızlı bir araştırma yaptık ama inanması zor olsa da BELT versiyon KIT olarak satılmıyor, sonradan $25 alınacak"CONVERSATION Seti" ile Kayışlıya çevriliyor. Align yaşanan durumun tam tersine yani :laugh: :D

GAUI X3 Belt conversion Pack [216212]

Gaui X3 kanopi alternatifleri;

Özellikle ilkini beğendim. Renk olarak da Fusuno'ya yakın. Hatta zevk meselesi tabii de, fusuno çok "fosforlu" olmuş, fosfor kuyusuna düşmüş gibi geldi (görünürlüğü arttırması kabul.. ) ama renk olarak ilk paylaştığım da fena değil ;)

Güzel konu olmuş elinize sağlık :)

Alvin otele geldikleri gün modeli tt den kayışlıya çevirdiler resimleri var.

Ayriyetten x3 ün yeni framesi cıktı kabolar framenin içinden gidiyor :)

Ayriyetten direk kayışlı geliyor :)

Şahsen ben şu anda 450 sınıfı helikopter toplayacak olsam Gaui X3 ile birebir aynı boyutlarda olan Warp 360 toplarım. Elektronik konusunda birşey demiyorum ancak tasarım olarak yeni warp 360 değişik bir tasarım.

Features:

Lightweight design for extreme 3D flights
Fully Rigid rotorhead without featheringshaft and dampeners
Special ECPPM 120 degrees swashplate
Aluminium / Carbon Fibre tailrotor
Extremely strong Carbon frame
7mm wide motorbelt system
4mm S2M belt system
17mm tailboom
6mm mainshaft
4mm tailshaft

Specs:
Length - 689mm
Height - 220mm
Rotor diameter - 800mm
Pinion size - 18T
Main Gear - 150T
Gear Ratio - 8.33:1:4.8
All up weight - app. 850/950g with battery
Lipo size - 3S-6S 1300-2200maH
Main blades - 320-360mm
Motor: SZ 2617 1320KV

DenizSERT' Alıntı:
Güzel konu olmuş elinize sağlık :)

Alvin otele geldikleri gün modeli tt den kayışlıya çevirdiler resimleri var.

Ayriyetten x3 ün yeni framesi cıktı kabolar framenin içinden gidiyor :)
Aynen dediğin gibi Deniz. Belt versiyon kiti ne ilginctir ki yok :D
Yeni frame ise, quadroculardan esinlenilmiş değişik bir mod olmuş :) Ama şahsen pek tutmadım, şimdi her bir bağlantı ileride potansiyel sıkıntı demek. Kaldı ki Karbon frame her zaman daha çok hoşuma gitmiştir.

İlker Sönmez' Alıntı:
Şahsen ben şu anda 450 sınıfı helikopter toplayacak olsam Gaui X3 ile birebir aynı boyutlarda olan Warp 360 toplarım. Elektronik konusunda birşey demiyorum ancak tasarım olarak yeni warp 360 değişik bir tasarım.
İlker hocam model gerçekten ilginç bir tasarıma sahip ama çok çıt kırıldım gibi geldi bana :D

Yani düşmeye hiç gelmez bir yapısı var sanki. Direkt iniş takımları gider, pil açıkta olunca onun da hasar görme ihtimali var. Pal tutucuların üst kaplaması karbon... Bizim istediğimiz 450, biraz düşmeye, çarpmaya gelebilmeli ki rahat rahat uçabilelim ;D :D

Rasim Öztürk' Alıntı:
Gaui X3 kanopi alternatifleri;
..................
Özellikle ilkini beğendim. Renk olarak da Fusuno'ya yakın. Hatta zevk meselesi tabii de, fusuno çok "fosforlu" olmuş, fosfor kuyusuna düşmüş gibi geldi (görünürlüğü arttırması kabul.. ) ama renk olarak ilk paylaştığım da fena değil ;)
Rasim, malum canopy işi tamamen zevk işi. Senin paylaştıklarında güzelmiş :thumbup: Ama fosfor renkler her ne kadar yerde pek güzel gözükmese de havada resmen patlıyor :D Belki de en güzeli bu ikisinin karışımı olsa gerek :laugh:

Bu Fun-Fly organizasyonları her defasında elektrik ve su olarak geri dönüyor bana. :laugh: Geçen sefer Tareq geldiğinde bana bir DX8'e ve Trex 700N'e mal olmuştu.

Bu seferde Alvin'in Gaui X3'ü beni resmen saatli bomba gibi kurmuş durumda. :lollol: Satıyorum dese orada alırdım herhalde.

Arkadaşlar haklı olarak 450 sınıfı bir heliye bu kadar para verilir mi diye düşünüyorsunuzdur fakat benim bu sınıfa karşı ayrı bir düşkünlüğüm var.

Mehmet Abi sağolsun henüz araştırma halindeyken bir konu avcılığı yaparak bu güzel paylaşımı yaptı ve forumumuza şimdiden kazandırdı. :RCKolik:

Her ne kadar araştırma sürecini olabildiğince uzatarak dikkatimi dağıtmaya çalışsamda gidişat hiç iyi değil. ;D

Vallahi , o kadar güzel bir model ve öyle cafcaflı kanopi seçenekleri var ki ...insan niyeti bozmamak için kendini zor tutuyor....... :D

Elektronik tamam. :halay: Bakalım kit ne zaman stoklara girecek. :)

Hepsi cok cici :) Tekrar hayırlı olsun Turkerim. Inşallah kitte stoklara hemen girerse maiden yaparız :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Hepsi cok cici :) Tekrar hayırlı olsun Turkerim. Inşallah kitte stoklara hemen girerse maiden yaparız :)
Sıraya riayet edelim Abi, önce Goblin ve X7 göreceğiz inşallah. :laugh:

Benim daha yolum var. ;)