Graupner Jr Ergo 50 helikopter

TÜRKALP KUCUR

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Merhaba

Ben bu alanda sıfırım. sadece 3 kanal infrared helikopter kullandım.

Neyse, Graupner Jr Ergo 50 helikopter ve graupner taxi 3 uçak aldım. Helikopter ve uçak için tavsiye edebileceğiniz ateşleyici (motor starter) hangisidir? Helikopterin kumandası x388-s , bunun eğitim yazılımı var mıdır? uçağın kumandası x-412, bunun eğitim yazılımı var mıdır? bir de sıfırdan helikopter ve uçak bakımı, uçuşa hazırlık, uçurma eğitim videoları izlemem gerekiyor.

• Beğen
Tepkiler: LEVENT UYGUN
Ucagi bilemem, ancak helikopter degil tarihi eser almissiniz. Bunu ucurmayi hic dusunmeyin. Yedek parcasini asla bulamazsiniz, kaldi ki en iyi ucanlar dahi kirim yasar ve yedek olmadan tamirat mumkun degildir. Modelcilik acisindan oncelikle yapmaniz gereken, Sumer abinin tavsiyesi ile birlikte tabi ki, 3 kanalli “sey” ile ilgili edindiginiz el aliskanligindan kurtulmaya calismaniz ve bir daha el surmemeniz olacaktir.

Merhaba

Ben bu alanda sıfırım. sadece 3 kanal infrared helikopter kullandım.

Neyse, Graupner Jr Ergo 50 helikopter ve graupner taxi 3 uçak aldım. Helikopter ve uçak için tavsiye edebileceğiniz ateşleyici (motor starter) hangisidir? Helikopterin kumandası x388-s , bunun eğitim yazılımı var mıdır? uçağın kumandası x-412, bunun eğitim yazılımı var mıdır? bir de sıfırdan helikopter ve uçak bakımı, uçuşa hazırlık, uçurma eğitim videoları izlemem gerekiyor.

Türkalp Bey, geçmişi oldukça eskiye dayanan ürünler hepsi, güle güle kullanın ama inşallah çok para vermemişsinizdir.
Keşke almadan biraz araştırsaydınız. :rolleyes:
Bir de Emrenin dediği gibi helikopter ve kumandalar tam bir Vintage.:saygilar:

Motorları çalıştırmak için starter ve buji kızdırıcı lazım olacak, ya yurtdışından getirteceksiniz( AliExpress, Banggood,vs..) yada aşağıdaki linklere bakın.

Link 1 :
Link 2:

Yada böyle hepsi bir yerde bir şey alacaksınız veya kendiniz yapacaksınız ve rahat edeceksiniz.

Link 3:

• Beğen
Tepkiler: TÜRKALP KUCUR
Birkaç sorum olacak;
1inci resimde, 1 nolu işaretteki soket boş, buraya pil mi takılıyor? 2 ile işaretlenmiş olan şey, nedir?
2inci resimde, kep i çıkarmak için bunu nasıl çıkarmalıyım?
3üncü resimde, buradan yakıt mı koyuluyor?
4üncü resimde, helikopterin üstünden çekilmiştir, sanırım starter ile motor buradan başlatılıyor

resim (1)
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

resim(2)

resim(3)

resim(4)

resim (2)

Birkaç sorum olacak;
1inci resimde, 1 nolu işaretteki soket boş, buraya pil mi takılıyor? 2 ile işaretlenmiş olan şey, nedir?
4üncü resimde, helikopterin üstünden çekilmiştir, sanırım starter ile motor buradan başlatılıyor

resim (1)

resim(2)

resim(3)

resim(4)

resim (2)

Dostum, ben sana nacizane bir tavsiye vereyim, sakın o alete enerji falan verme ve o alet komple sökülüp bakım yapılmalı ve tekrar toplanıp ayarlanmalı.
heleki motoru falan çalıştırmaya hiç çalışma. Lütfen önce modelin internetten araştırarak manual ini bul ve incele. Resimler modelin facia durumda olduğunu söylüyor. ne çatlar, ne patlar belli değil. Lütfen bilen birisiyle, hem öğrenerek, hem de kendini ve etrafı tehlikeye atmadan başla bu işe. Uzak değilsek ben severek yardımcı olurum.

Son düzenleme:
Birkaç sorum olacak;
4üncü resimde, helikopterin üstünden çekilmiştir, sanırım starter ile motor buradan başlatılıyor.......

YIL: 1997
Bu da manual :

Bunlara da bakarsın:

Önce kanopiyi çıkart ve helikopterin üzerindeki elektronik parçaların yakından resimlerini çekersen bir bakalım, Gyro vs.. nedir ?

Son düzenleme:
Bu model yeni başlayacak birisi için çok yorucu ve korkunç derecede tehlikeli bir deneyim.Helikopter eski , bakımsız , ancak usta birisi bunu kaldırabilir o da gözü keserse.
Bence sonu şimdiden hüsran olacağı tahmin edilebilen bu modele ne fazlaca emek harcamak, ne zaman harcamak, ne de para harcamak gerekir.
Kısayoldan bir simülatör edinin, mümkünse 6 kanal ucuz yollu bir mikro model , ondan sonra da demirbaş bir kumanda ile 450 veya üstü bir model edinin..Bu yolda istesen de koşamıyorsun illa ki emeklemek gerekiyor , videolarda görülen o basit hover ve alan turlarının altında gerçek bir çaba,harcanan zaman ve sıkı bir eğitim vardır .
Mikro modellerin bile artık dolar kuru yüzünden ekonomik olamadığı bu devirde , naçizane tavsiyelerim bunlar , lakin her yiğidin yoğurt yiyişi farklı olabilir , yazdıklarımı enerji ve motivasyon kırıcı düşünce olarak algılamazsanız mutlu olurum :saygilar:

Bu model yeni başlayacak birisi için çok yorucu ve korkunç derecede tehlikeli bir deneyim.Helikopter eski , bakımsız , ancak usta birisi bunu kaldırabilir o da gözü keserse.
Bence sonu şimdiden hüsran olacağı tahmin edilebilen bu modele ne fazlaca emek harcamak, ne zaman harcamak, ne de para harcamak gerekir.
Kısayoldan bir simülatör edinin, mümkünse 6 kanal ucuz yollu bir mikro model , ondan sonra da demirbaş bir kumanda ile 450 veya üstü bir model edinin..Bu yolda istesen de koşamıyorsun illa ki emeklemek gerekiyor , videolarda görülen o basit hover ve alan turlarının altında gerçek bir çaba,harcanan zaman ve sıkı bir eğitim vardır .
Mikro modellerin bile artık dolar kuru yüzünden ekonomik olamadığı bu devirde , naçizane tavsiyelerim bunlar , lakin her yiğidin yoğurt yiyişi farklı olabilir , yazdıklarımı enerji ve motivasyon kırıcı düşünce olarak algılamazsanız mutlu olurum :saygilar:

Hakancım, tamamen haklısın, şimdi arkadaşımız yazılanları bir okusun önce, muhtemelen durumu kavrayacaktır. Yanlız söylemeden edemeyeceğim, model zamanının dehşet makinalarından biri idi, ben olsam uçurmayı düşünmezdim fakat, şöyle güzelce bakım yapıp, tam da vitrinlik bir hale getirir ve istirahat ettirirdim. Ayrıca zaten bu aletin uçması için astarı yüzünü geçecek bir masraf yapmakta gerekebilir gibi görünüyor.;)

Hakancım, tamamen haklısın, şimdi arkadaşımız yazılanları bir okusun önce, muhtemelen durumu kavrayacaktır. Yanlız söylemeden edemeyeceğim, model zamanının dehşet makinalarından biri idi, ben olsam uçurmayı düşünmezdim fakat, şöyle güzelce bakım yapıp, tam da vitrinlik bir hale getirir ve istirahat ettirirdim. Ayrıca zaten bu aletin uçması için astarı yüzünü geçecek bir masraf yapmakta gerekebilir gibi görünüyor.;)

Levent abi makineye bir sözüm yok zaten , zamanının Goblin Kraken'i.:)
Vintage helikopterlerin üzerindeki kaliteli mühendislik bana her zaman enteresan ve hayranlık uyandırıcı gelmiştir ama , bu model ne kadar güzel de olsa , artık hakettiği rafta tatlı bir emeklilik yaşamalı, mecburen yaşayacak , çünkü orijinal parçasını bulmak neredeyse imkansız.:)
Kendin birebir imal edebiliyorsan orası başka tabii ki de , o da uzak bir ihtimal.

Selam Levent bey, Hakan bey , teşekkür ederim değerli aydınlatmalarınız için. Pazardan pazara boş zamanı olan o da her zaman mümkün olmayan biriyim :) Sadece bunu bir kez çalıştırıp o egzoz kokusunu tatmak istiyorum o kadar :) tabi o zaman ne zaman gelecek, acelem yok ;) o zamana kadar çatıda durabilir ;) şimdilik el sürmeyeceğim.. Benzin motoru servolar motor bakımı ayarları vs. sonuçta hiçbir bilgim yok.

sanırım bataryası yok, resimleri ekledim.

Son düzenleme:
Bir soru daha sormak istiyorum , bu helikoptere alınacak pil kaç volt kaç amper olmalı acaba? link vs var mıdır

• Beğen
Tepkiler: LEVENT UYGUN
Bir soru daha sormak istiyorum , bu helikoptere alınacak pil kaç volt kaç amper olmalı acaba? link vs var mıdır

Zamansızlık malesef sıkıntılı bir durum tabi.:(
Resimlerden görebildiğim kadarı ile öncelikle modelin üzerinde zamanının en pahalı parçası olan kuyruk Gyro su yok.(2.Resim):embarras:

Aşağıda durumu anlatmaya çalıştım, şöyle ki; 1.resim deki pil kutusuna 4 adet şarjlı kalem pil konulacak. Ni-Cd yada Ni-Mh olabilir.
Mümkün olan en yüksek amperli pili kullanmakda fayda var tabi. Anahtar kapalı konumda iken o sokete şarj cihazı bağlıyorsunuz ve pilinizi şarj ediyorsunuz. Anahtar açılınca şarj kesiliyor sisteme enerji veriliyor.

Buradan hareketle sistem Minimum 4,8 Volt - Maximum 6 Volt ile çalışıyor demektir,
zaten o yıllarda HV yani yüksek voltajla çalışan ürünler yoktu ve O sorduğunuz soket ise "şarj soketi" zaten 1. resimde göreceksiniz.
Ben yine nacizane uyarımı yapayım..;) model uzun bir zaman yatmış, ben olsam özellikle servoların bakımlarını yapmadan modele enerji vermezdim.
Bir de hani bakımları ve ayarları yapıldı diyelim, uçurmak istediğinizi de var sayarsak (kesinlikle tavsiye etmiyoruz) bir adet Kuyruk için GYRO ihtiyacınız olacak. Son olarak sanırım ağız alışkanlığı; BENZİN Motoru demişsiniz fakat motor NİTRO Motoru, yani özel bir yakıt karışımı ile çalışıyor, mutlaka biliyorsunuzdur.:saygilar:

Son düzenleme:
Merhaba Levent bey,

Servoların bakımı derken, pil takıp denemeyeyim mi? ayrıca bakım mı yapayım?

Bu arada kuyruk gyro su var sanırım;

1inci ve 2inci servo ana rotorun dönmesini sağlıyor

3ncü servo kuyruktaki rotorun dönmesini sağlıyor

4üncür servo gaz servosu..

ben bunu alırken benzinle çalışıyor diye aldım:) nitro ise sorun yok tabi.. zaten o aşamaya gelmeye şu an daha çok var ;)