Grumman F-9F Panther modeli inşaatı ("Dahta"dan model jet yapımı )

Geçen haftayı seyahat nedeniyle pas geçmiştik, bu hafta bugün ve yarın resmi tatil, üzerine de hafta sonu tatili var, 4 gün üstüste uçuşa gidip geçen haftanın eksiğini gidereyim dedim :) Bugün Salimle bilikte sahadaydık, Pantherle 3 uçuş yaptım. kayda değer tek nokta ikinci uçuşta bir türlü inememem oldu, sanırım 5 ya da 6 pas geçişi oldu model indiğinde kumandadaki timer 9 dakikaya yaklaşıyordu (Turbin sayacı da 750 saniyede idi) ve son üç dakika flaplar ve iniş takımları aşağıda halde uçarak (yani yüksek gazla) oldu, depoyu da 2.5 litre işaretine kadar doldurmuştum, indiğimde yarım litreden az yakıt vardı! Ama en nihayetinde iniş sorunsuz oldu. Pas geçmelerden birisinde burun tekeri hafifçe yere vurduğu için az birşey eğildi, ama sahada kolaylıkla düzeltilip bir uçuşa daha çıkabildi.

Neden inme konusunda bu kadar zorlandım derseniz, sıfır rüzgar olduğu içindi :) yan rüzgar tamam arkadan gelen rüzgar bile tamam ama sıfır rüzgarda model indiremiyorum ben :D

Velhasıl, model 18. uçuşunu tamamlamış oldu. Önümüzdeki üç gün de uçuşa gitmeye çalışacağım. Zaten son günler, bugün güneş battığında hava 32 derecedeydi, uçuşlar sırasında da 35leri gördük. Yakında 40lar gelir uçuşlar biter...

Kanat yükü hatırı sayılır fazlalıkta bir modelin, iniş sırasındaki pist gereksinimi daha uzun oluyordur. Toplam mesafenin Pilotun net görüş alanına sığması zor olmalı. Sanırım zorlanmanız bu yüzden.
19. uçuş güzel geçer dilerim. :yuppi:
Güzel fotoğraflar. Masa üstü olanlara kıyas daha gerçekci. Minik dev adam da canavar gibi. ;):thumbup:

Uzun haftasonundan faydalanıp modele eklemeler yapmaya devam ediyorum.

Taşıma sırasında kanatlar ufak ufak zarar görmeye başlayınca birer kılıf yapmaya karar verdim. Elimdeki baloncuklu meretten kesip ducttape ile yapıştırarak basit ve hızlıca dikdörtgen bir kılıf yaptım. Açık kısımlara da cırt cırt yapıştırınca oldu bitti :)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Sonra nasıl olduysa bir ilham geldi ve hadi şu kanopinin çerçevesini boyayayım diyiverdim. Üşenmeden! otoparka gidip 3 gündür arabada yatıp kalkan gövdeyi eve taşıdım, kanopiyi bir güzel alkolle temizledim ve maskeledim, önce ince esnek bant ile çerçevenin dış hatlarını maskeledim.

Sonra camda açıkta kalan yerleri de mavi bantla kapattım. Tüm bu işleri model masanın üzerinde ve ben modelin etrafında dört dönüp abuk subuk şekillere girerek yaptım. Tam cam dışında kalan yerleri maskelemek üzereyken aklıma dahiyane! bir fikir geldi, ve kapağı, haliyle kanopiyi, modelden ayırdım ???

Cam harici yerleri de maskeledim:

Ve önce kokpit rengi olan griyi airbrushla boyadım:

Üzerine de beyaz püskürttüm:

Maskeleri sökünce de kanopimiz de bir adım daha güzelleşmiş oldu :)

Tüm bu işleri model masanın üzerinde ve ben modelin etrafında dört dönüp abuk subuk şekillere girerek yaptım. Tam cam dışında kalan yerleri maskelemek üzereyken aklıma dahiyane! bir fikir geldi, ve kapağı, haliyle kanopiyi, modelden ayırdım

İste bu benim “kafam cok dolu, bari modele bisey yapayim da biraz uzaklasayim” kafasindayken kirk turlu benzerini yaptigim halim ?

Mehmet (Sarıkaya) abimiz dürtmeden hemen pistten de foto koyayım :)

Bunlar da günsonu pozu olsun :) 25. Uçuş dönüşü kutlaması :)

Bu gece ya da yarın detaylı bir rapor yayınlamaya çalışırım :thumbup::RCKolik: