GYRO - FBL Unite Pad Nedir ? Ne işe Yarar ? Nasıl Kullanılır ?

GYRO Pad Nedir ? Ne işe Yarar ? Nasıl Kullanılır ?

Zafer SAHIN' Alıntı:
Soruyu biraz eksik sorduğumu, tekrar okuyunca farkettim.
- FBL ünite, sert yüzeyleri daha fazla sevmesi ile tanınan BD-3SX.
- Ünitenin monte edileceği heli ise, özellikle yalpa yapan ana dişli vakaları ile bilinen 450 sport. Yani, elektrikli olmasına rağmen, 550 ve üst sınıftaki helilere kıyasla titreşim üretme potansiyeli daha fazla olan bir cihaz...
- HF'deki tartışmalara bakılırsa, hem 4010(jel tipi - daha yumuşak) hem de 4011 ve 411(macun/köpük tipi - daha sert) ile gayet iyi sonuçlar elde edilmiş.
- Bazı Gyro'larda kuyruğun anlamsız bir şekilde sağa ya da sola kayması gibi bazı sıkıntılar, ziyadesi ile 4011 kullanılarak çözülmüş. Titreşim sıkıntısı olanlar(nitro v.b) ise 2 kat 4011 kullanarak çok başarılı sonuçlar almışlar. Ama daha yumuşak olan 4010'un da hem artık bırakmadan sökülebilmesi hem de 4011'e kıyasla genel bir performans farkı olmaması nedeniyle çok hayranı var :) .

Bu durumda benim tercihim birazcık daha 4011'den yana olsa da, yurtiçinde hangisini bulabilirsem onu kullanacağım... Ya da fırsat olursa, ikisini de deneyip farklarını değerlendirmek de olabilir ama daha bazı parçaları elimde olmayan bir heli için böyle bir iş başka bahara kalır :) ...

Ya Zafer hocam , bizi imtihan mı ediyon... :D , hem pad ile ilgili fikir sormuşsun , hem maşallah öyle bir araştırmışsın ki , pad hakkında bu kadar güzel ve özetli bir bilgi , herhalde zor bulunur...Helinin nesi varmış , başka bahara falan kalmasın , hatta sonbahara bile kalmasa iyi olur :D , söyle abi parçalarını , asgari ücretimin mucizevi yeterlilik sınırlarını zorlayıp , o parçaları sana ben alacağım :D , Uçuracağız seni hocam , hiç kaçarın yok.... :lollol:

Ben ikon ile (ikon titreşimden pek de korkmaz) 3m gri bantta sorun yaşadım, ayar uçuşunda self level ayarlarken az daha yere dikecektim heliyi fidan gibi :D saydam olanı ünite ile denemedim. Ikonla beyaz köpük bantla çok mutluyduk.

Saydam olanın aksine beyaz olan ne yazık ki kalıntı bırakıyor, ancak bu tarz yapışkan kalıntılar için elektronikçilerin kullandığı degreaser spreyler süper sonuç veriyor. Mesela ben şundan kullanıyorum:

Kontak Sprey Yağsız

Teknik bilgi :
200 ml. DEGRASER CLEANER YAĞSIZLAŞTIRICI VE TEMİZLEYİCİ Bütün elektronik ve metal cihazlarda temizlenmesi ve yağsızlaştırılması istenilen noktaların temizliğinde kullanılır. Kullanıldığı yerlere herhangi bir zarar vermez, kalıntı bırakmadan çabuk uçar.

Emre Kaman' Alıntı:
...Saydam olanın aksine beyaz olan ne yazık ki kalıntı bırakıyor, ancak bu tarz yapışkan kalıntılar için elektronikçilerin kullandığı degreaser spreyler süper sonuç veriyor. Mesela ben şundan kullanıyorum...
Böyle bir sprey mi vardı, ne çekmişim be bu zamana kadar. :lollol: Teşekkürler Emre. :halay: :halay:

Zafer abi 250 kayışlı + hc3sx +3m saydam bant helinin oynamayan titreşmeyen yeri yok.Sonuç çok iyi tutuyor. 450 titreşir kıpraşır boş ver alana gel hallederiz. Titremesi daha iyi, titrerse kendine döndürürüz..

Emre Kaman' Alıntı:
Ben ikon ile (ikon titreşimden pek de korkmaz) 3m gri bantta sorun yaşadım, ayar uçuşunda self level ayarlarken az daha yere dikecektim heliyi fidan gibi :D saydam olanı ünite ile denemedim. Ikonla beyaz köpük bantla çok mutluyduk.

Saydam olanın aksine beyaz olan ne yazık ki kalıntı bırakıyor, ancak bu tarz yapışkan kalıntılar için elektronikçilerin kullandığı degreaser spreyler süper sonuç veriyor. Mesela ben şundan kullanıyorum:

Kontak Sprey Yağsız

Teknik bilgi :
200 ml. DEGRASER CLEANER YAĞSIZLAŞTIRICI VE TEMİZLEYİCİ Bütün elektronik ve metal cihazlarda temizlenmesi ve yağsızlaştırılması istenilen noktaların temizliğinde kullanılır. Kullanıldığı yerlere herhangi bir zarar vermez, kalıntı bırakmadan çabuk uçar.

Ben elimle ovalayarak çıkartıyordum ama çok uğraştırıyor. Fikir iyimiş. Ben de deneyeyim. Link bende açılmadı. Ama bilmeyenler için alırken satıcı bilmeyebilir. Aynı ürünün bir kırmızısı bir de mavisi var. Mavi olandan bahsediyor Emre sanırım. Aslında üzerlerinde tam isimler farklı olsa da satıcılar kırmızı mı mavi mi diye soruyor bazende sormadan kırmızı veriyor. Buna dikkat etmek lazım.

zafer abi yanlış hatırlamıyorsam ya koçtaş da yada bauhaus da ben bi sene önce hem 4010 olanı hemde şeffaf olanda bulabilmiştim özellikle beastx den tam verim alabilmek için sadece 4011i öneriyor ve kendi pad ı de o şekilde çıkıyor yakının da varsa bir uğra muhtemelen koçtaş dan bulabilirsin

şeffaf olanı çok sağlam ve süper tutuyor bunu özellikle alıcı ve üniteye kablo yerlerinin üstüne takıyorum havada titreşimden çıkmaması için süper tutuyor

buda 4011

bu iki siteden de temin edebilirsin hatta yakınsa gidipte alabilirsin

benim önerim 4011 olanı alıp birde 1 yada 2 mm kalınlığında sacı ünitenin boyuna göre kesip bu sacı iki bant ın arasına koyup kullanmak süper oluyor 600n de o şekilde kullandım sıkıntı olmadı

serkan sinan' Alıntı:
Ben elimle ovalayarak çıkartıyordum ama çok uğraştırıyor. Fikir iyimiş. Ben de deneyeyim. Link bende açılmadı. Ama bilmeyenler için alırken satıcı bilmeyebilir. Aynı ürünün bir kırmızısı bir de mavisi var. Mavi olandan bahsediyor Emre sanırım. Aslında üzerlerinde tam isimler farklı olsa da satıcılar kırmızı mı mavi mi diye soruyor bazende sormadan kırmızı veriyor. Buna dikkat etmek lazım.
Evet Serkan, Emre'nin paylaştığı linkteki ürün MAVI renk. :)

Mustafa TEMURALAY' Alıntı:
zafer abi yanlış hatırlamıyorsam ya koçtaş da yada bauhaus da ben bi sene önce hem 4010 olanı hemde şeffaf olanda bulabilmiştim özellikle beastx den tam verim alabilmek için sadece 4011i öneriyor ve kendi pad ı de o şekilde çıkıyor yakının da varsa bir uğra muhtemelen koçtaş dan bulabilirsin

şeffaf olanı çok sağlam ve süper tutuyor bunu özellikle alıcı ve üniteye kablo yerlerinin üstüne takıyorum havada titreşimden çıkmaması için süper tutuyor

buda 4011

bu iki siteden de temin edebilirsin hatta yakınsa gidipte alabilirsin

benim önerim 4011 olanı alıp birde 1 yada 2 mm kalınlığında sacı ünitenin boyuna göre kesip bu sacı iki bant ın arasına koyup kullanmak süper oluyor 600n de o şekilde kullandım sıkıntı olmadı

hatta 4408 de bulabilirsen abi tadından yenmez model :)

Buyur buradan yak... :) :D

- İlker hocam ve Emre beyaz öneriyor...
- Serkan şeffaf öneriyor...
- Mustafa ise 4011 (gri ??? ) ve 4408 öneriyor ...

Ben en iyisi "cingen pembesi" alıp onu kullanayım :lol: :D ...

Ama şu da bir gerçek ki Serkan'ın her tarafı oynayan 250'sinin performansını alanda gördüm... Maharetin çoğu tabii ki 3SX ve pilotta ama demekki 4010 da gayet güzel iş görüyor...

Zafer SAHIN' Alıntı:
Buyur buradan yak... :) :D

- İlker hocam ve Emre beyaz öneriyor...
- Serkan şeffaf öneriyor...
- Mustafa ise 4011 (gri ??? ) ve 4408 öneriyor ...

Ben en iyisi "cingen pembesi" alıp onu kullanayım :lol: :D ...

Ama şu da bir gerçek ki Serkan'ın her tarafı oynayan 250'sinin performansını alanda gördüm... Maharetin çoğu tabii ki 3SX ve pilotta ama demekki 4010 da gayet güzel iş görüyor...

Zafer Abi işte ünitenin kalitesi de ya da ne dersen de burda işte. Tartışma olmasın diye çok yazmayayım dedim ama. Uzatmadan açıkcası, istersen japonla yapıştır sorun yok.. öle çok ayara da gerek yok. İlk etapda varsayılan ayarlar bile fazlasıyla yetiyor. Sonrasına Allah Kerim. Herkes başka bantla yapmış olmuş. Sana da onu önermiş. Ben 4-5 ceşit bantla denedim hepsi de tuttu. Sana da elimde olanı önerdim ki, alanda istersen al diye. Çok sorun yapma sen tak ayarlarını yap uçarız. alanda da olmazssa istediğin bantları deneriz. Bu arada japonla denemedim hiç onu yalan söyledim mesuliyet kabul etmem haa:)

Ben şeffafı ünite altında denemedim abi, beyazı ve griyi denedim. Beyaz mis gibi oldu, gri az daha gömüyordu heliyi.

Evet doğru gri herzaman titreşimi daha çok alacağı için çok kullanmıyorum ben de. Grideki denememde kafa titremesi olmuştu ama onu da gaini kısarak halletmiştim. Ama helide zaten çok titreşim vardı. Çatlamamış patlamamış yeri yoktu. Mekanik olarak iyi toplanmış bir modelde gri de çok sıkıntı yaratmaya bilir. Griyi de bi daha düzgün bir modelde deneyeyim bari. Yine çok titreyecek mi bakalım..

Çorbada benim de tuzum bulunsun.

Gyro pad olarak Fusion ve sonrasında Align PU Gel kullandım:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

8-10 $ gibi bir fiyatı var. Bir pad, muhtemelen 10-15 helikopterde kurulum için yeterli olacaktır. Çok yapışkan değil, böyle özel yastıklardaki visko dolgu gibi değişik bir malzeme. Üzerinden mutlaka bant ile tutturmak gerekiyor.

Bunun dışında "Milton modifikasyonu"'ndan çok fayda gördüm. Özellikle yavaş cyclic sallanmaları oldukça azaltıyor. Align PU Gel üzerine bant attığınızda da zaten bir nevi milton modifikasyonu yapmış oluyorsunuz.

İlgili helifreak başlığı:

Benim 450'deki görüntüsü. Milton yaparken bulduğum en yumuşak kauçuk malzeme olan "Pezzer ameliyat dreni" kullanmıştım :)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Burada ana nokta, gyroyu milton / hook-loop bant ile sabitlediğinizde, "sımsıkı" olmaması gerekiyor. Ünitenin sadece jelden transfer olan vibrasyonlarını/sallantısını azaltacak kadar temas etmesi önemli.

Ergün Gürer' Alıntı:
Çorbada benim de tuzum bulunsun.

Gyro pad olarak Fusion ve sonrasında Align PU Gel kullandım:

..............
Burada ana nokta, gyroyu milton / hook-loop bant ile sabitlediğinizde, "sımsıkı" olmaması gerekiyor. Ünitenin sadece jelden transfer olan vibrasyonlarını/sallantısını azaltacak kadar temas etmesi önemli.

Ergün abi bende zamanın da bu vibrasyon ile alakalı bir çok çalışma yaptım. bi bakıma deneme yanılma yolu ile devam ettim çalışmalarıma. Sk 720 de bilindiği üzere bir spekturum ölçer var. yani helikopterin neresinde bire onormal titreşim varsa bunu frekans yolu ile tabloya döküyor.

yaptığım çalışmalar sonrasında en iyi 3 ped yöntemi buldum.

1. kyoska jel. çok güzel bir jel kendinden yapışkanlı ve yapışkanı tatmin edici.

2. skookum siyah şerit sert ped ler. (sert olduğu için hard 3d hareketlerinde minumum etkiler pedi. ve şerit halinde fbl ye bağlanır. iki şerit arasında 3-4 mm. boşluk bırakılır.

3. tam olarak emin değilim ama bu ped olması lazım. bu ped helikopterde istediği kadar vibrasyon olursa olsun fbl ye gitmesini engelliyor. ama hard 3d için uygun değil. daha çok soft 3d ve havadan çekim için kullanılması uygun.