HAKRC Storm32 3 akslı gimbalda PID ayarlarının yapılması

İzzet Camcıoğlu

Moderator
İlgi Alanı
Multikopter
Daha önce inceleme ve ayarlarını gösterdiğim HAKRC Storm32 3 akslı gimbalın bu videoda beni en çok zorlayan kısmı olan pid ayarlarının yapılmasına geldi. Bu aşamaya tek eksen üzerinden göstermeme rağmen yaklaşık 25 dakika sürdü. :) Bu sürecin aslında çok kolay olmadığını gösterdiğini düşünüyorum.

Ayarları anlatırken yaptığım araştırmalar ve denemelerim ile çıkardığım derslerden bir sonuç çıkarmaya çalıştım. Farklı görüş ve metod kullananlar, kendi metodlarını da paylaşırlarsa memnun olurum :)

Son olarakta şunu da belirteyim hala yaptığım pid ayarları ile ilk uçuşta başarı sağlayamıyorum. Bazen ilk yaptığım ayarda meydana gelen bir hata yüzünden sonra ne kadar uğraşsamda düzeltemiyorum. Bu sebeple bazen tüm emekleri sıfırlayıp en başa dönmek gerekebiliyor.

Umarım bu aşamada sorun yaşayanlara yol gösteren bir video olmuştur. Yorumlarınızı bekliyorum :)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

PID ayarlama aslında tam bir tecrübe işi. Özellikle ilk defa kullanılan cihazlarda bu ayarın tek seferde tam istediğimiz gibi tutması gerçekten zor.

Ama zamanla deneme yanılmayla ve böyle güzel kaynak konular yardımıyla biraz uğraşarak en azından istediğimiz tepkilere çok yakın tepkiler alabiliriz.

Böylesi zor bir konuyu zaman ve emek ayırarak bizlerle paylaştığın için çok teşekkür ederiz İzzer kardeşim %p:thumbup:

• Beğen
Tepkiler: İzzet Camcıoğlu
Açıkçası PID bana da çok karmaşık geldiği için hiç girmedim bile o işe ama yine sayenizde bi el atacağız herhalde :) Bu gimbalda beni en çok rahatsız eden mevzular kablolama ve kamera tutucunun çok kötü olmasıydı bende şöyle bir çözüm buldum; alttaki imu karşı tarafa taşıdım ve tilt motorunu sol tarafa aldım. Böylelikle kameranın usb kablosuna erişimim daha kolay oluyor ve kamerayı söküp takmam gerekmiyor. Silikonlayıp sabitledim :) Şöyle göstereyim;

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ancak bu şekilde kabloları engel olmaktan çıkarabildim. Ayrıca Pixhawk'a Serial 4/5 girişiyle bağlı. Yine de son videonuz olacak APM/Pixhawk bağlantı videonuzu 4 gözle bekliyorum. Emeklerinize sağlık, çok teşekkür ederim.

• Beğen
Tepkiler: İzzet Camcıoğlu
PID ayarlama aslında tam bir tecrübe işi. Özellikle ilk defa kullanılan cihazlarda bu ayarın tek seferde tam istediğimiz gibi tutması gerçekten zor.

Ama zamanla deneme yanılmayla ve böyle güzel kaynak konular yardımıyla biraz uğraşarak en azından istediğimiz tepkilere çok yakın tepkiler alabiliriz.

Böylesi zor bir konuyu zaman ve emek ayırarak bizlerle paylaştığın için çok teşekkür ederiz İzzer kardeşim %p:thumbup:

Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim dürüst olmak gerekirse kendi videomu izleyerek bende yapamayabilirim çünkü net bir doğrusu yok. Ama en azından bir bakış açısı sağlar diye umduğum bir video oldu :) Video ile deneyen birileri geri dönüş sağlarsa sonuçlarını bende buradan paylaşmaya çalışırım :)

Açıkçası PID bana da çok karmaşık geldiği için hiç girmedim bile o işe ama yine sayenizde bi el atacağız herhalde :) Bu gimbalda beni en çok rahatsız eden mevzular kablolama ve kamera tutucunun çok kötü olmasıydı bende şöyle bir çözüm buldum; alttaki imu karşı tarafa taşıdım ve tilt motorunu sol tarafa aldım. Böylelikle kameranın usb kablosuna erişimim daha kolay oluyor ve kamerayı söküp takmam gerekmiyor. Silikonlayıp sabitledim :) Şöyle göstereyim;

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ancak bu şekilde kabloları engel olmaktan çıkarabildim. Ayrıca Pixhawk'a Serial 4/5 girişiyle bağlı. Yine de son videonuz olacak APM/Pixhawk bağlantı videonuzu 4 gözle bekliyorum. Emeklerinize sağlık, çok teşekkür ederim.
Elinize sağlık güzel bir çalışma olmuş gerçi ben cesaret edemezdim ilk dengeyi silikon ile sağlamak zor olur diye düşünürdüm ama çık güzel görünüyor ellerinize sağlık. Serinin son videosunu biraz erteleyeceğim gibi duruyor şimdilik. Önümüzdeki hafta hekza serisine biraz devam edeceğim (dürüst olmak gerekirse mavlink led sisteminin ikinci versiyonu çıkmış 6 kanal destekli hekzaya çok daha uygun bir de satıcısı inceleme videom karşılığında ücretsiz yolladı o yüzden o videoyu biraz öne çekmeye karar verdim) Ama eğer isterseniz sizle serinin son videosunu yayınlamadan önce özelden paylaşabilirim :) Yalnız son video içeriğinde mavlink bağlantı kısmı yok onu henüz hazırlamadım :)